cornel_gav

Bataie la plecarea de pe loc cand calc ambreiajul

11 posts in this topic

bataia se aude deobicei cand calc rapid ambreiajul la schimbarea din 1-a in a 2-a. Am mai testat inca 2 XC60-uri manuale si pot sa zica ca se comporta la fel. Bataia pare a veni de la cutia de viteze.

Ambreiajul si volanta sunt noi.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu aud un zgomot in dreptul levierului "de viteze" atunci cand sunt pe loc si calc frana (am automata) si ce, inseamna ca-i vreun defect. Cred ca asa face de noua.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am prea inteles cand esti pe loc si calci frana. Ori ti frana calcata ca daca nu o ia masina din loc ori esti N. Si posibil sa da, sa fie un defect

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Al dracu' mister! O fi vreo bubă standard... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e vb de vreun mister ca de ce calc frana cand sunt pe loc samd. Nu cred ca e cazul sa iau lectii de condus masina cu cutie automata. Sa zicem ca sunt in P, calc frana, dau in D, calc acceleratia si plec. Asta ca sa iti raspund de ce sunt pe loc si calc frana. Sau sunt in N in loc de P. Irelevant oricum. Ideea e ca in orice as fi, P sau N, face un clanc la schimbator. Dar repet, cam asa a facut de la inceput si nu cred ca e vreo problema ca se intampla ceva pana acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok, dar a mai experimentat cineva problema pe care o am eu cu cutia manuala?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok, dar a mai experimentat cineva problema pe care o am eu cu cutia manuala?

Eu nu am intampinat aceasta problema. Daca ai drum prin Baia Mare anunta-ma si poti sa o testezi sa vezi daca te ajuta cu ceva. Dar a mea e doar tractiune fata

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 17.08.2015 at 2:57 PM, cornel_gav said:

bataia se aude deobicei cand calc rapid ambreiajul la schimbarea din 1-a in a 2-a. Am mai testat inca 2 XC60-uri manuale si pot sa zica ca se comporta la fel. Bataia pare a veni de la cutia de viteze.

 

Ambreiajul si volanta sunt noi.

Salut,

Ai reusit sa afli de la ce vine bataia? Dupa ultima revizie a aparut si la mine aceeasi bataie si nu inteleg de la poate fi. Nu are o frecventa, apare cand are chef, insa parca la umezeala. 

Masina mea: XC60 2015 D5 AWD manual

Edited by inexs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cica e o bataie normala :) E posibil sa vina din cutia de viteze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu exista asa ceva. Bataie normala era la dacie dar nu la volvo. La v70 o bucsa motor uzata facea zgomot cand manevram P N R D apoi a disparut odata cu bucsa noua.  Cauze pot fi multe

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 15.05.2018 at 8:11 PM, i love VOLVO said:

Nu exista asa ceva. Bataie normala era la dacie dar nu la volvo. La v70 o bucsa motor uzata facea zgomot cand manevram P N R D apoi a disparut odata cu bucsa noua.  Cauze pot fi multe

Multumesc, asta zic si eu. Totusi, am ajuns deja la al 3-lea service si nimeni nu stie de la ce vine bataia. Inclin sa cred ca este fie de la un rulment (probabil de presiune) fie de la o bucsa. Incepe sa ma scoata din minti chestia asta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now