Sign in to follow this  
Followers 0
emilb

smucit/gol aer plecare de pe loc

14 posts in this topic

buna ziua,

detin un volvo s80 D3 din 2010, 209000km, cutie automata.

masina a fost cumparata de 1 luna, iar de 2 saptamani am observat ca la plecarea de pe loc/cateodata parca da un gol/soc/taie gazu... Am acut o diagnoza, nu a aparut nimic, nu cutie, nu motor.De curand am fost la mecanic pentru revizie si el a zis ca problema este din alimentare, unul din injectoare...

Daca cineva a mai avut problema asta si ma poate lamuri si pe mine?!?

Multumesc!

P.S. Cutia mea de viteze nu are filtru!!?!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci, ai cumparat masina de o luna si dupa numai doua saptamâni deja ai probleme cu ea...Hmmm, ciudat, chiar neasteptat as zice... :crybaby: Daca o luai de la un bisnitar de masini, as fi zis ca de aceea vinde un S80 de numai 5 ani... dar asa...

Ai testat undeva masina aia inainte sa o iei?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Filtrul de motorina cand a fost schimbat?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna. Filtrul de motorina a fost schimbat de 5 zile. Masina a fost pusa pe tester, cum am spus mai sus nu a aparut nimic, cutie,motor, injectoare... Smucitul apare rar...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca se nimereste sa faca doar cand bagi motorina dintr-un loc... Altceva nu pot sa spun ca nu cunosc sistemul de alimentare la S80. (totusi ma indoiesc ca ar fi injectoarele)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

buna,

am observat ca face numai pe la 1400-1500rpm, nu tot timpul, un prieten de-al meu a zis ca se gandeste la senzorul de turatii, pe diagnoza nu a iesit nimic........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum spunea colegul mai sus nu ma pricep la sistemul de inj a d3-ului dar eu ma gadesc la regulatorul de presiune de pe pompa de injectie (nu la injectoare) , in alta orfine de idei cu ce tester ai testat masina ? 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer nu stiu... Stiu ca in sibiu e cel mai performant...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa testezi cu dice +vida de la volvo

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

buna ziua,

am revenit cu noi "precizari" legate de smucitura.

am observat ca face mai mult cand se incalzeste masina, nu face decat la plecarile de pe loc, in rest cutia lucreaza foarte bine, pot sa o trec prin R N D P de cate ori vreau, nu smuceste, nu intarzie la schimbat.

acum cateva zile punand masina in R si plecand de pe loc, am auzit o pocnitura, pocnitura de cap de planetara, nu face tare, se aude, stiu sunetul pentru ca l-am mai intalnit la alta masina cutie manuala.Este posibil ca aceasta "buba" sa fie si de acolo?

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua,

Am revenit cu altr detalii, am avut probleme cu clapeta de acceleratie, am remediat problema si din cate vad nici nu mai da socuri!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Ce ai facut mai exact la clapeta?:huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

buna,

clapeta a fost curatata, demontata de pe masina, am luat un ulei de curatare, montata la loc si merge!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0