mikaita

Geometrie

38 posts in this topic

Mulțumesc mult Dalin dar nu am găsit nicăieri acea piesa cod 30862196....iar dacă o găseam trebuia sa merg în reprezentanta sa o schimbe....fiindcă trebuie tăiată cea veche de pe caroserie și sudata "cred ca numai ei știu cum"...ca sa nu mai zic de manopera.....Așa ca o sa încerc sa scot acele plăcute care țin saibele șuruburilor excentrice....iar după un sablon o sa încerc sa sudeze altele....e complicat dar se poate....și sper sa pot trage roata spre interior din partea de jos, dupa...multumesc mult și apreciez interesul și sper sa nu se lovească nimeni de așa ceva !!

20150908_135755.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

-va salut colegi de ,,suferinta,,.

-am incercat si eu sa pun puntea spate la punct,geometristi ,,pregatiti,, nu au reusit.

-pe caroserie unde sunt punctele in care forteaza saibele excentric erau desfacute .

-din acest motiv rotile nu puteau fi aliniate,am sudat saibele,am pus totul nou pe spate si mi-am facut singur geomatria acasa cu o nivela laser folosita in constructii.

-am mers apoi la geometrie computerizata si a trebuit sa umble fff putin la roata stinga.

-parerea mea ca acele puncte de pe caroserie sunt vinovate de problema ta,spor la treaba

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulțumesc ....uite ce avem noi aici....urmează sa le scot pe cele vechi și sudate astea care sunt in poza...Ele sunt problema...

20150916_191952.jpg

20150916_155701.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, am si eu o intrebare ,si adica daca schimb jantele din 15 pe 17 trebuie facut si geometria? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu neapărat.... dar cu condiția ca jantele și cauciucurile  pe care le vei pune ,sa fie perfect echilibrate....

Share this post


Link to post
Share on other sites

In mod normal, se face geometria. Se recomanda efectuarea geometriei si la schimbarea anvelopelor, dar se recomanda, nu este obligatoriu

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar geometria se face pe janta nu pe cauciuc si ma gandeam ca daca doar micsorezi inaltimea cauciucului nu ai nevoie si de geometrie . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine spune Paunionutz. Normal cand schimbi anvelopele se face geometria. Eu la un an fac geometria deoarece de la drumurile noastre se mai deregleaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar geometria se face pe janta nu pe cauciuc si ma gandeam ca daca doar micsorezi inaltimea cauciucului nu ai nevoie si de geometrie . 

Geometria se face pe roata, adica pe janta + anvelopa. Teoretic o janta noua si o anvelopa noua nu ar trebui nici macar echilibrate, dar dupa cum bine stim cu totii tot trebuie echilibrate si astea, pentru ca nu sunt perfect drepte.

Cum a spus si colegul Cristiann, din cauza drumurilor, apar mici uzuri si deplasari ale pieselor directiei si se recomanda verificarea lor anual

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha, iete ca pe asta nu o luasem in calcul. De regula stiam ca geometria se face atunci cand schimbi bucsi, pivoti , capete bara parerea mea este ca o faci degeaba daca ince si are jocuri . Intradevar daca ai jocuri incepe sa toceasca

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma ce s-a mai intamplat?

Am o problema asemanatoare: pe standul de geometrie nu s-a putut regla decat unghiul de convergenta. Cand se umbla la cel de cadere se schimba si celalalt si invers. Acum o sa ma duc sa verific treaba facuta la acest service la autosoft dar ideea e ca am pus si eu mana pe reglajele alea si cam asta e treaba.....nu se poate regla.

Ar fi cateva variante:

-executant geometrie cretin

-vreo bucsa uzata la masina(am schimbat toate bucsile si tirantii care erau neconforme)

-stand reglare prost

-saibele de care era vb mai sus uzate....dar le-am vazut cu ochii mei si erau ce trebuie

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10.09.2015 at 3:28 PM, mikaita said:
On 10.09.2015 at 3:28 PM, mikaita said:

Mulțumesc mult Dalin dar nu am găsit nicăieri acea piesa cod 30862196....iar dacă o găseam trebuia sa merg în reprezentanta sa o schimbe....fiindcă trebuie tăiată cea veche de pe caroserie și sudata "cred ca numai ei știu cum"...ca sa nu mai zic de manopera.....Așa ca o sa încerc sa scot acele plăcute care țin saibele șuruburilor excentrice....iar după un sablon o sa încerc sa sudeze altele....e complicat dar se poate....și sper sa pot trage roata spre interior din partea de jos, dupa...multumesc mult și apreciez interesul și sper sa nu se lovească nimeni de așa ceva !!

20150908_135755.jpg

Mulțumesc mult Dalin dar nu am găsit nicăieri acea piesa cod 30862196....iar dacă o găseam trebuia sa merg în reprezentanta sa o schimbe....fiindcă trebuie tăiată cea veche de pe caroserie și sudata "cred ca numai ei știu cum"...ca sa nu mai zic de manopera.....Așa ca o sa încerc sa scot acele plăcute care țin saibele șuruburilor excentrice....iar după un sablon o sa încerc sa sudeze altele....e complicat dar se poate....și sper sa pot trage roata spre interior din partea de jos, dupa...multumesc mult și apreciez interesul și sper sa nu se lovească nimeni de așa ceva !!

20150908_135755.jpg

Salut! Din pacate aceeasi problema am si eu la masina mea proaspat achizitionata. Am fost la un service sa imi faca geometria si fixarea rotilor deoarece imi road anvelopele pe interior pe spate, dar nu au reusit sa desfaca acele suruburi excentrice. Ca si solutie mi-au propus brate noi cu suruburi, iar cele vechi sa fie taiate cu flexul.

Ceva solutii mai exista?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca masina este doar foarte putin iesita din parametrii, se face geometrie. In cazul vostru bratele sunt uzate, deci oricum trebuie schimbate...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now