Laumi

Sfat solicitat: Rabla/Fatality sau Vanzare/Rejuvenation pt S40 (97)

7 posts in this topic

Draga comunitate de Volvisti,

ma adresez voua in timp de necaz. Am ajuns cu una dintre masini la un punct greu, si am nevoie de sfat sa stiu ce sa fac cu ea.

Pe scurt: e un S40 din '97, 1.8 benzina, 297000 km si cam obosit. Are un usor bodytuning - e lasata cu 3.8 cm si filtru de aer sport (K&N), jante aluminiu OZ (cam moi pt drumurile noastre), si are un eleron mai curajos la spate. La drum, evident e foarte stabila. Motorul merge foarte bine. Statut: inmatriculata, cu taxa in recuperare.

Are nevoie de o reintinerire serioasa (macro: cutie directie/servo, filtru de aer, schimb toba, vopsire, reconditionare plafon interior - lipit).

Meditez de mai bine de un an...dar nu-s hotarat ce sa fac cu ea. Ratiunea (voucher Rabla) si emotia (masina mai merita sa mearga, sau macar sa nu o vad compactata, o legatura afectiva care poate ar trebui s-o tratez :D) se bat cap in cap in capul meu. A o repara sub 1500 de eur, nu cred ca e posibil. A o vinde? Poate pentru un pasionat mai finantat ca mine (daca n-as avea ce face cu ceva $$$$ n-as mai intreba). Help me. Nudge me in the right direction.

Multumesc mult.

 

Edited by Laumi
Gramatica
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu ai bani sa cumperi una noua... nu merita sa o duci la rabla. Daca ai loc unde sa o tii... tine-o.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cazul in care as merge pe varianta rabla ma gandesc sa vand voucherul, in ideea ca tot se poate transforma in bani ceva ce acum consuma (the reasonable option).
Daca o tin in alta ordine de idei, costa impozit, ar trebui radiata.... Unde s-o tin nu e o problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Impozit :))) 150 lei pe an , serios :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate vinde voucher-ul ? Eu stiu ca nu se mai poate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, se poate... vezi www.rabla.ro sau www.rabla-2015.ro

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Long after update. Multumesc perspectivelor, inteleg ca mai multi ne legam cumva afectiv. O dau fratilor mei sa inceapa pe ea. :), just this month.
Thread can be closed.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.