Sign in to follow this  
Followers 0
666PTR

Volvo S60 D2 2011 Se accelereaza greu / Martor "Check Engine"

6 posts in this topic

Buna ziua!

In urma cu o luna am achizitionat un Volvo S60 D2 Momentum 2011 de la Serva Amersfoort , Olanda . Pana aici toate bune si frumoase , masina se comporta exemplar la drum si chiar am facut un drum pana in Grecia cu ea . Problema mea a aparut acum doua zile, dupa ce am alimentat la Rompetrol, aseara dupa ce am mers cativa km. cu acel combustibil, cand sa plec de la semafor am observat ca masina accelereaza foarte greu si nu are pic de putere, aveam nevoie de 1-2 minute ca sa ajung la viteza de 60 km/h... dupa 5-6 km si-a revenit singura dar s-a aprins in bord martorul de "Check Engine" si de atunci nu mai dispare . 

S-a mai lovit cineva de aceasta problema , sau aveti idee ce este de facut ?

Multumesc anticipat !

2015-08-03_15.52.05.thumb.jpg.fdb9304fb0Volvo_S60_D2_Momentum_Leer_Navi_Driver_S

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si bine ai venit intre noi. 

Eu as sugera sa vezi asap despre ce este vorba la un service autorizat Volvo. Ar putea fi DPF insa pana cand nu ai o rezolutie clara concreta cred ca acesta ar fi primul pas. 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns si bine v-am gasit !

M-am programat sa duc masina la tester sa vedem despre ce este vorba . Voi revenii cu detalii

Share this post


Link to post
Share on other sites

@666PTR - superba masina, sa o stapanesti sanatos! Poti divulga pretul de achizitie ? :) Incerc de ceva timp sa achizitionez si eu un S60....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Am achizitionat si eu un volvo s60 din 2012. Toate bune pana când mi s-a aprins acelasi martor in bord si masina se comporta ca si in cazul lui 666ptr. Nu durează 1 minut sa ajunga la 60 km/h, insa are exact aceleasi simptome. Motorul se tureaza mult dar viteza creste foarte greu. Eu nu am nicio reprezentanta volvo prin apropiere. Si voiam sa stiu totusi cum s-a rezolvat sau daca s-a rezolvat problema. Mersi anticipat. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Masina ta a intrat in protectie, trebuie facuta o diagnoza si vazut ce are. Diagnoza poti face la orice service care are un tester multimarca. Citeste erorile si pune-le aici

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0