mariusdaniel

Grupul VAG prins cu "maimuța"

65 posts in this topic

Cred ca toți trișează in privinta calitatii, etc...doar imaginea conteza

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu cred, sunt sigur!

Share this post


Link to post
Share on other sites

E destul de..."groasa".  Cine, nemtii sa faca ei asa ceva ??

Nu le mai ajung banii, din toate tarile estice sug ca niste capuse turbate si tot nu se satura...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai rau pentru ei, e ca brusc, luni le-au scazut actiunile cu 20%. Asta o sa-i doara pe actionari mai mult decat orice amenda federala.

Plus increderea stirbita, imaginea sifonata rau de tot etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si Renault a fost prins cu "maimuta" si nu s-a intamplat nimic . 

Oricum nici o masina nu consuma cat zice producatorul . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce i-a suparat pe americani mai rau, au fost emisiile nocive. Apoi consumul. Si de fapt, ce e cel mai rau, intentia faptei, "first degree" cum spun yankeii!

Se pare ca pe unul din activistii care i-a prins pe nemti cu maimuta, il cheama John German! Ironia soartei...

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se contureaza tot mai mult si ca un scandal despre poluarea facuta de masinile Diesel in general. Se va rostogoli ca un bulgare de zapada si va cadea in sfarsit mitul "tractoarelor" mult laudate. Coroborat cu trendul din Franta in special si Europa in special de limitare a folosirii masinilor Diesel in orase, datorita poluarii, viitorul suna...rau!

Nu si pentru fericitii impatimiti ai motoarelor curate si cinstite (cu petrol).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca ala care a facut softu' era roman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemții aflați în poziții înalte sunt cei mai deschiși la fraudă, furăciune și orice mecanism de stors bani de la alții. Au învățat foarte bine de la o minoritate care le-a tras țeapă în primul război mondial.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alte pareri...

http://www.kmkz.ro/sport/masini-sport/mitul-vw-a-murit-are-cineva-un-logan-de-vanzare/

http://www.automarket.ro/stiri/cazul-volkswagen-devine-unul-mondial-11-milioane-de-masini-20-tdi-din-66109.html

DieselGate e deabia la inceput. De fapt, e inceputul sfarsitului masinilor cu motoare termice. S-a spart buba minciunilor privind consumul si emisiile reduse de particule poluante.

Eră electrică, bine ai venit!

Share this post


Link to post
Share on other sites

In urma scandalului iscat recent, grupul german si-a schimbat sloganul!

 

Das falsch auto.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai asa nu te grabi sa te bucuri.

Tehnologia de a reduce emisiile la nivelul cerut de reglementare exista si e folosita cu success de alti fabricanti. Ca drept dovada in fix acelasi test bmw-ul a trecut cu brio testul.

Raportul oficial facut de West Virginia University de la care a plecat toata distractia asta, link mai jos. Masinile sunt A Jetta, B Passat, si C bmw X5, se vede in poze incepand de la paginile 38-41. 

VW doar a fost mai lacom, mai disperat sa ia fata concurentei si a trisat, atata tot. De petrol n-o sa scapam prea curand.

http://www.theicct.org/sites/default/files/publications/WVU_LDDV_in-use_ICCT_Report_Final_may2014.pdf

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul sunt satul de cat m am contrazis cu posesori de vag la capitolul consum(care se contraziceau cu mine ca un golf 1.9 tdi scoate 4% mers cu 130 pana la mare), defapt problema asta este la orice producator.

Serios acum, milioanele de cai putere trebuie sa apara de undeva... transformi energia termica in mecanica, basca ca nu ai randament 100%.

Ca idee cu un polo 2011 1.6 tdi, am scos consum de 6 buc-cta si retur mers cu maxim 130km/h, sa nu zic de A4 tdi care sub 6 nu scade in afara orasului, daca mergi cu 130 ajungi pe la un 7%.

Siiii la capitolul minciuni sa nu vorbim de reno dci care zice pe bord 3.5% si real are 5%

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

..consumul nu ar fi problema ridicata ,ci noxele ce le-au remarcat cei 2 americani care testind modele VW real ,nu la banc ,au vrut sa dovedeasca ca sint cele mai verzi din tot ce este Diesel in USA... Mie unul nu imi place din grupul VAG decit Audi ,asa ca faca ce or vrea..:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu știu de unde a apărut asta ca vroiau sa demonstreze ce puțin poluează, măcăne tare. Uitati-va și voi cine sunt oamenii aia și o sa vedeți ca nu are nici o treaba. Www.theicct.org, organizație non profit de mediu, veghează și face lobby la guverne pt calitatea aerului etc, finanțați din fundații printre care Packard. Cu alte cuvinte băieții ăștia sunt un fel de politia civila a mediului și în studiile lor nu prea sunt chestii care sa demonstreze cat de "curate" sunt motoarele :)... e cam clar ce au vrut sa faca ba chiar ca știau înainte care e treaba și au comandat un studiu făcut ca lumea de universitate ca sa nu aibă nimeni ce comenta cum ca ar fi neadevarat

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cand ma gandesc la juma` de tara care e moarta-coapta dupa masina jermana...

Pina si...militia a cumparat polo-uri (da, nu trebuie sa intrebe pe nimeni, banul public se consuma dupa cum vrea fiecare muschi mai sus pus in ierarhie...sclavii isi platesc taxele si se uita la antena 3).  Polo-uri auzi, ca sa-i prinda rrrrrepede pe infractorii care fug, dulapurile de logan (alea de 70.000 euro) nu mai sunt bune...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iată ce spunea Abraham Lincoln, acum mai bine de 150 de ani : 

"Poți să păcălești câțiva oameni tot timpul și toți oamenii o perioadă, dar nu poți să păcălești toți oamenii tot timpul."

De acum e liber la creație publicitară. Un prieten a scos asta :

Falschwagen. Das Auto

Edited by mariusdaniel
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic

...ehhh  ia te uita ca mai apar niste studii facute de diversi profesionisti (ACEA)si din Usa(Univ Michigan) si Europa(Suedia) privind nesiguranta masinilor americane (de data aceasta) .Raport  facut acum citiva ani dar care abia acum a ajuns sa fie cunoscut de cetatenii americani,europeni....

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

După cum evoluează lucrurile, această săptămână va rămâne în istorie ca "săptămâna neagră a industriei auto".

Deja se vehiculează numele tuturor mărcilor din grupul Falschwagen. Das Auto (și aici fac precizarea că expresia am preluat-o de la Raul Cătană, colegul nostru de forum banat) care folosesc motoarele cu softul ce păcălește testele - Seat, Audi, Skoda.

Mai nou, azi, în urma unui articol din Auto Bild, acțiunile BMW au sâzut cu 8 %. Cine știe ce mai urmează mâine...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu aștept să testeze un pic și hibrizii mult lăudați de producători care în traficul real nu se apropie nici pe departe de cifrele anunțate. Pentru astea se primesc și bonificații care ajung tot la producătorii "onești". Pe ăștia intr-un fel îi înțeleg. Ei vin să facă profit. DAR, să vină toate organismele de reglementare și să facă pe șocații... Asta e prea de tot. Tot cu complicitatea lor se perpetuează porcăria asta de sistem de testare pentru noxe și consum.

Să pomenim doar atât: landul Saxonia Inferioară are 20% din VW.

Edited by pedala
Ortografie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta e pe principiul "Sa moara si capra vecinului" adica ce numai nemtii, ia de aici si japonezi, francezii de la Renault ca PSA oricum era in lista si chinezo-suedezii.

Au mai ramas italienii cu al lor "Ficat" restul sunt deja in aceeasi galeata.

 

Din pacate e cusuta cu fir alb, pana acun n-a transpirat nimic si acum toata lumea cu dezvaluiri ???

E curios cum nu stia nimeni in conditiile in care si un tunner de 2 lei are acces in toate "culcalatoarele" masinii.

Tot din pacate dupa "Bula Imobiliara" va veni "Bula Auto" si efectele vor fi asemanatoare. E de fapt un razboi SUA/Europa cu mici influente in Japonia si in China eventual Rusia.

Zicea un intelept in viata: "Razboiul Rece (bazat pe ideologii politice de fatada) s-a terminat si a iesit la suprafata adevaratul razboi, eternul Razboi Economic "

 

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai sa vedem cum va sta Ford si Opel, ca astia tin de americani.
Fordurile, toate mint la consum ! Nu stiu alte marci , dar fordurile mint. Cel putin volvo nu minte la consum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now