tatiantudor

Ajutor casetofon

14 posts in this topic

Bună dimineața, așa cum spune titlul am nevoie de ajutor pentru a afla si eu diferențele dintre sc-700, sc-800 și sc-811

Cei care știu ceva despre ele sunt rugați sa mă ajute cu niște sfaturi despre aceste modele, multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare

SC 700 e cel mai vechi dintre toate. SC 800 este urmatorul ca varsta dar ceva mai nou. Ca "features" se aseamana cu SC 700 adica are tuner radio, caseta si poate comanda un CD changer extern. La toate SC-xxx este interfata Yatour care se conecteaza la mufa de CD changer si ai interfata care are USB, SD si optional Bluetooth. Mai este si interfata GROM specifica pentru produse Apple.

811 banui ca e un model american oricum nu a fost pentru piata europeana. Dezavantajul lui major este ca radio tunerul nu merge pe toate frecventele le sare pe cele impare sau pare nu stiu exact.

Cel mai "meserias" radio la modelele astea sunt SC 805 negru cu Premium Sound System daca ai un Volvo 850 sau SC 901 la S/V/C70.

Toate SC-urile au protectie cu un cod de 4 cifre si toate au iesire pentru amplificator extern, la SC 900 si 901 acesta este si vital deoarece aceste modele nu au amplificator intern.

Au fost mai multe modele de SC in functie de piata de desfacere.

In Europa au fost: SC 700, SC 800, SC 801, SC 802, SC 805, SC 900 si SC 901. Doar la 90x se poate schimba setarea pietei de desfacere si ai acces la toata plaja de receptie a tunerului radio. SC 805 a fost in 3 variante: fata gri pentru x70, neagra cu inscriptia Premium Sound System pentru seria 850R si S/V90 si negru simplu pentru S/V90 si 960II. SC 802 exista doar ca varianta gri si e practic un SC 805 fara unitate CD interna.

SC 801 a fost livrat tot ca Premium Sound in 850 T5R si are "lipsa" unitatea de CD. 811 este aceasi unitate doar pentru piata americana. La fel cum 816 e versiunea americana de la 805 Premium Sound System

Toate SC-urile au acelasi tip de amplificator analog si sunt compatibile cu amplificatoarele din 850 si V70 (ma refer si la cablaj). Cu unele modificari la cablaj se pot monta si amplificatoarele PA.200 si PA.300 din gama P26(adica V70 II, S60 samd).

Edited by Cristian Scutaru
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Speram din tot sufletul sa răspunzi, am urmărit topicurile tale despre muzica dar nu am îndrăznit sa te deranjez pe privat, din poza și 811 are logo-ul cu Premium sound sistem, cu frecventa nu am decât sa-I fac o proba amănunțită, vânzătorul îl da însoțit și de 6 difuzoare originale Volvo, întrebarea este dacă casetofonul știe sa dea muzica în toate 6 sau cum se montează pentru a cupla și difuzoarele cele mici din stâlpii spate ? multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa imi scrii linistit si pe privat :)

SC-urile "livreaza" semnal la 6 perechi de boxe separat :

-2 pentru cele de pe bord

-2 pentru cele din portierele din fata

-2 pentru pentru cele din portierele din spate care sunt legate in paralel cu cele din portbagaj la break, respectiv cele de sub luneta la limuzina.

Asta pentru conectarea fara un amplificator aditional.

Cand pui amplificatorul aditional se schimba un pic configuratia, radioul are 4 iesiri de pre-out.

Amplificatorul de 850 si cele PA-200 si PA-300 livreaza semnal la 4 perechi de difuzoare ,cele de pe bord fiind legate in paralel cu cele din portierele fata.

Daca pui un amplificator de S/V70 (C70 e diferit) atunci boxele de pe bord primesc semnal separat de cele din portiere.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am reusit sa achizitionez si am montat un sc-811, functioneaza perfect pe toate frecventele.Cumparat de la un membru de pe forum, a venit insotit de 6 difuzoare dar numai doua s-au potrivit in portierele de pe spate(sunt pe 8 ohm), am sa incerc sa mai potrivesc alte doua difuzoare rotunde in portierele din fata dar sunt mai mari decat spatiul respectiv(sunt pe 4 ohm) si au ramas disponibile doua difuzoare ovale pentru cine este interesat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La combi daca nu aveti difuzoare de inalte in stalpii D, puteti monta si in usile din spate difuzoare cu impedanta de 4 ohmi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am difuzoarele mici din stâlpii din spate, momentan sunt în ceata,difuzoarele care s-au potrivit la fix în portierele din spate sunt pe doua cai și 8 ohm iar cele din fata sunt pe o singura cale și 4 ohm și au intrat cam greu în spațiu ele având 13 cm.Mașina am cumparat-o cu difuzoarele mici din bord.Unul din difuzoarele montate de mine în portiera fata se aude spart și acum stau în cumpănă dacă sa îl duc la reparat sau nu în condițiile în care nu știu care este configurația originala a mașinii,dacă mă puteți ajuta cu ceva sfaturi va mulțumesc anticipat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum a spus si Cristian, CD playerul original livreaza 3 semnale diferite. 

-bord 2 tweetere, 4 ohm

-usi fata 2 boxe, 4 ohm

-usi spate 2 boxe (2 cai) 8 ohm + stalpii D tweetere 8 ohm (legate in paralel -> 4 ohm din 4 boxe)

Despre reparat de difuzoare, eu consider ca e o pierdere de vreme. Sunt de calitate, dar cam depasite, saracele. Puteti achizitiona un set de boxe de 13 cm/4 ohm, cu oricate cai doriti dvs. pentru usile fata la preturi incepand cu 100 de lei. Bine inteles ca daca optati pentru putere si calitate superioara, alegeti un brand mai cunoscut, evident la un pret mai mare. 

Daca in stapii D nu aveti tweeterele montate, nici nu va obositi. Doar cei din spate le aud si doar daca sunt atenti. Fara ele (mufe noconectate), puteti monta difuzoare aftermarket si in usile spate (4 ohm), singurul dezavantaj fiind forma celor originale mai ciudata. Ele vin in niste cutii de plastic, iar daca montati alte boxe va ramane spatiu liber, lucru care nu deranjeaza prea tare, conurile nefiind mari (tot 13 cm, ca pe fata).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect, Bogdan.

Pe stalpi s-au pus tweetere deoarece spatele are difuzor fara inalte (goarna). La mine isi fac treaba excelent tweeterele.

Iar in spate forma aia ciudata de plastic ajuta la bass...daca pui doar un difuzor fara nici un pic de burete in spate macar, nu stiu daca faci treaba ok.

Pui un pachet de difuzoare macar hertz dieci si ai un upgrade foarte bun fata de stock.

Edited by Matrixxx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum m-am lamurit, multumesc de clarificari,mulțumesc de ajutor,singura necunoscuta a rămas cum pot obține un bass plăcut fără a monta alte incinte prin portbagaj,presupunand ca se poate acest lucru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este cam greu de obținut bass în 850 fără un subwoofer dedicat. Ușile practic nu au incinte și suporta doar difuzoare de 13. Doar la sedan se poate obține ceva dacă ai boxe pe poliță sub lunetă.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bună dimineața, la aproape doi ani de la inițierea acestui topic scriu aici ca să mă laud, am intrat in posesia unui sc-901.A venit de la Satu Mare fără cod si fără posibilitatea de probă, dar cine nu riscă nu câștigă, l-am dus la decodat, operațiune care sa desfășurat fără evenimente si a costat 100 lei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si pana la urma ai obtinut acel bass care-l doreai fara a monta alte incinte prin portbagaj? :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici pe departe, nu am făcut nimic in privința difuzoarelor si a izolării portierelor. Doar am cumpărat un set de difuzoare față-spate de pe un s80 dar între timp am vazut că Dynaudio sunt cei mai tari in auto si simt ceva mâncărimi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now