sizan

Roata fata dreapta

6 posts in this topic

Salut, 

Am urmatoarea problema , la roata din fata, partea dreapta: in mers, in principiu la viteza mica se simte mai tare, ca si cum roata e ovala. Am schimbat cauciucul, am mutat roata de pe spate in fata, etc, insa ..problema persista, deci cred ca pot sa exclud cauciucul si janta din cauze.

Ce ar mai ramane?

Maine oricum ma duc la mecanic ca sa schimb bucsele pe fata, si probabil sa identific si problema, insa orice parere ( care ar ajuta cultura mea generala ) e binevenita!

 

Multumesc!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,Poate se trage de la roata stanga si iti lasa impresia ca e pe dreapta,schimba rotile si pe stanga.De invartit se invarte doar discul si planetara,eventual sa fie discul ovalizat dar iti trimitea trepidatii in volan la franare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de raspuns!

Nu cred ca e de la roata, se simte clar cum merge in "hopuri", zici ca are forma unei mingi de rugby. Acum plec spre mecanic, sa vedem ce iese, sper sa nu fie grav:)

 

Revin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Colegul @Andu G a avut ceva asemanator...mergea ca mingea de rugby (din spusele lui) si avea unul din cei 3 rulmenti de la tripoda spart :) 

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Dinoco, il sun pe  Andu later sa il intreb de treaba asta :)

ca idee am schimbat si bucsele, si cu toate ca mecanicul ( care e chiar foarte priceput ) a tras de roata, etc, a zis ca nu e decat geanta sau cauciucul de vina. (cu toate ca Si-am mai gasit o bieleta de directie pe partea opusa cu probleme, pe care urmeaza sa o schimb soon.

 

Daca mai aflu ceva nou, revin.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

la multi ani !

In incheiere, pe scurt, ca eram dator !:)

Am schimbat acum vreo 2 saptamani cauciucurile, si evident ca merge masina ca unsa. Mai am de facut maine directia la masina, si pot sa dorm linistit. Am aruncat cele 4 cauciucuri vechi..cu toate ca m-au servit bine:) problem solved.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now