ironman

Update Harti Navigatie

33 posts in this topic

Salut. 

Nu stiu daca s-a mai discutat, dar cand dau search dupa cuvintele din titlul imi apare eroare "EX0". Asa ca intreb aici:

Unde sau cum si daca se poate face un update la harti, unul mai putin costisitor, avand in vedere ca la Volvo pretul e undeva la 1200-1300 lei? Banuiesc ca hartile mele sunt cam vechi, nu stiu exact versiunea, dar un update ar fi binevenit. De exemplu, nu are autostrada Timisoara - Arad. Masina e Volvo V50 din 2008

Edited by startrektng

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici ultimul update de la VOLVO nu cred ca are acea autostrada avand in vedere ca de regula update-urile sunt cam cu un an in urma ca si topografie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha. Cred oricum ca aceea ar trebui sa fie deja, a fost deschisa prin 2012. Astea mai noi, intr-adevar, probabil ca tot nu-s, dar macar niste giratorii, alea-alea, cred ca ar prinde bine un update. Daca am unde sa-l fac...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Scuze ca intru intempestiv in topic - vizavi de update navigatie. Abia acum la acest update - Martie 2015 apare A1: Sibiu - Deva si respectiv Timisoara - Arad. Tocmai ce l-am facut si apare finalmente A1 cu segmentele precizate. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-i bai ca intri. Numai bine pot sa te intreb unde/de unde/cum ai facut update-ul? Asta in cazul in care ai RTI MMM+ sau cum ii zice. Daca ai masina din 2013/2014 cum scrie la profil, atunci nu cred ca se aplica modalitatea si la mine. Acum e cu sensus, etc, smecherii mai moderne

Edited by startrektng

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am RTI si Sensus Connected Touch cu Google Maps si Waze.. Insa vorbesc de update clasic cu 4 DVD - asta o fost ultimul update gratuit de harti de la NavTeq. Se genereaza cod de activare pe baza de VIN si gata - DVD-urile ti le pot da cand vrei insa trebuie cod valid de activare. 

Desi nu stiu cine si-ar mai dori acuma RTI, cand Google Maps // Waze faci toti banii - ca e gratuit si chiar ai RTI, plus actualizari la zi automat. M-o ajutat mult acuma cat am fost in Timisoara, cu toate lucrarile de pe drumuri. 

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sa ma documentez mai mult despre ce mi-ai zis. La mine stiu ca e cu doua dvd-uri.. sau unul dual layer. Adevar graiesti cu google maps, dar cand is la drum lung, as mai inchide telefonu si as folosi navigatia masinii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aia cam asa este - de asta am pus SCT, rootat si Google Maps - am Google Maps pe ecranul masinii - ca la drum lung nu merge. Ii mai confortabil. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Banuiesc ca operatiunea asta nu e valabila la mine. Oricum, off-topic, ai fost cumva la Selgros Timisoara weekendu trecut? Am vazut acolo un Volvo S60 parca, de asta mai nou, parcat chiar "peste drum" de mine, si eram curios daca cumva e o coincidenta sau chiar e mica lumea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar pe google maps prin RTI ai nevoie de conexiune net?Sau merge pe hdd intern?Wazele clar are nevoie de net si este biutiful.Papa putin trafic dar prin strainatate iarasi nu merge.Oricum dincolo RTIul cu hartile din 2010 parca este brici.L am folosit prin germania si a fost extrem de folositor in special la POIuri.

Si in legatura cu topicul...mai era unul chiar stufos cu toate problemele explicate bine

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut eu facut acel topic cu update de harti...nu stiu daca mai exista...mi-am facut singur update la versiunea 2014 in iarna trecuta si e si autostrada Timisoara-Arad, am mers pe ea de vreo 3 ori.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit :) http://www.volvo-club.ro/topic/17149-dvd-gps-2014/

Link-urile sunt de pe Mega, fisiere fara licenta, sterse de admin :D, daca vrei sa le caut, da-mi un PM. In rest, ai acolo informatii despre cum sa faci DVD-urile. Eu am avut succes, mi-a luat cateva ore cu scrierea discurilor, dar a meritat.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, intr-un final am gasit topicul acela, insa din intamplare, nu cu search. La search imi da nush ce eroare 3x0 sau ceva de genu. Pana la urma am facut si eu singur update pt 2013, ca mai mult n-am avut de unde, dar a fost ok. a mers bine, ia cam 3 ore sa se termine, a trebuit sa las discul nr 1 in unitate ca sa mearga, si comparativ cu google maps care-l folosesc mai des, e ok. Daca mai ai discurile cu 2014 poate ne intalnim si le iau si eu. In tm locuiesc si eu. 

 

P.S. Ai mai scris ceva in acelasi timp cu mine si n-am vazut la timp. Daca sunt pe net, le gasesc si eu. Am mai cautat, dar mai sus de 2013 nu am gasit. O sa mai incerc. 

Edited by ironman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astea mele sunt 2014 (adica starea drumurilor la sfarsitul anului 2013). Am fisierele descarcate in laptop la sora-mea si tot cu el am facut si dvd-urile. Daca vrei te pot ajuta intr-o zi cand am timp si ti le fac, numai sa imi aduci 2 dvd-uri Verbatim Dual Layer (e vreo 5 lei bucata in Auchan).

Nu am parte din autostrada Deva-Sibiu, am vazut pe propria piele, dar a mers bine si dupa indicatoare :D

Edited by Claudiu T

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suna bine, poate facem si o intalnire cu "pretioasele" noastre si o rezolvam atunci (doar prize cu 220 sa avem, sau baterii bune la laptopuri). Acum nu mai e mare graba, nu stiu cat de mare e diferenta intre 13 si 14, dar probabil ca foarte mare nu e. Inainte de 13, cand eram pe A1 TM-AR, pe gps-ul masinii imi arata numai alb. Eram in neant, "Nexus of the Universe".

Share this post


Link to post
Share on other sites

:)))))) La mine pe Tm-Arad merge bine pana la intersectia cu partea aia noua care duce pana la vama. Navigatia masinii e foarte utila afara, Austria, Germania. In Romania se tot lucra...cu 30 km pe an, nici nu merita chinul sa faca update astia la harti.

Daca imi lasi si nr de tel schimbam si cateva impresii cu masinile. Sa ne adunam mai multi, doar daca ne punem sa dam telefoane :))

Weekend-ul asta raman in oras, ne putem vedea. Pentru dvd, daca ai 2013, mai asteptam sa bage versiunea 2015 si ii mai fac si eu un update :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, am si eu niste nelamuriri in legatura cu sistemul de navigatie.

Am un v50 din 2010 cu harta Romaniei din 2010 si as dori sa-i fac update si am urmatoarele intrebari mai de incepator:

1. update-ul consta doar prin inserarea dvd-ului/dvd-urilor noi in acel compartiment sau mai trebuie facut altceva prin conectarea unui laptop la masina?

2. daca update-ul consta in niste dvd-uri ma puteti indruma la cineva in bucuresti care se ocupa cu asa ceva?

3. tot am vazut mai sus ca se discuta de google maps si waze, e posibil sa integrez in vreun fel google maps si waze de pe telefon pe masina mea? daca da cum? exista vreo posibilitate de partajare a ecranului telefonului catre ecranul masinii?

mentionez ca nu sunt bun la detaliile tehnice si nu prea stiu ce inseamna rti si sensus, intentionez doar sa-mi updatez hartile si daca pot sa conectez si telefonul la masina astfel incat sa pot folosi cat mai multe din posibilitatile de navigatie actuale.

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare :)

1. Da, bagi doar dvd-urile si instalarea se face in cateva ore fara alte pretentii

2. Nu stiu, dar iti poti face singur, se gasesc imaginile dvd-urilor pe torrente daca nu vrei sa arunci cu sutele de lei la reprezentanta.

3. Nu prea ai cum sa folosesti ecranul gps-ului cu altceva, am vazut eu ceva cu ecranul de la audio/climatizare inlocuit cu ceva de 7 inch aprox. Dar eu zic ca nu merita efortul.

Edited by Claudiu T
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 oră în urmă, Claudiu T a spus:

Salutare :)

1. Da, bagi doar dvd-urile si instalarea se face in cateva ore fara alte pretentii

2. Nu stiu, dar iti poti face singur, se gasesc imaginile dvd-urilor pe torrente daca nu vrei sa arunci cu sutele de lei la reprezentanta.

3. Nu prea ai cum sa folosesti ecranul gps-ului cu altceva, am vazut eu ceva cu ecranul de la audio/climatizare inlocuit cu ceva de 7 inch aprox. Dar eu zic ca nu merita efortul.

mersi de raspuns ma documentez cum imi fac upgrade-ul de unul singur

Share this post


Link to post
Share on other sites

E un topic facut de mine pe aici, te ajuta... :D vezi link cateva postari mai sus :P

Edited by Claudiu T

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bună dimineața, as dori să vă întreb, dacă există vre-o variantă de actualizare a hărților la un V50 (an 2010) fără ca acesta să mă oblige să țin dvd 1 in player când doresc să-l utilizez. Mulțumesc.

Sent from my HUAWEI MT7-TL10 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu exista .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nu exista .

Am înțeles Bogdan,

Îmi este teamă, să nu cedeze dvd playerul și să devină tot sistemul de navigație inutil.

Mulțumesc.

Sărbători fericite tuturor!

Sent from my HUAWEI MT7-TL10 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi asa se foloseste . 

În funcție de model (Cu hdd sau fara) pana se face updateul citeste de pe dvd sau citeste permanent .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Păi asa se foloseste . 

În funcție de model (Cu hdd sau fara) pana se face updateul citeste de pe dvd sau citeste permanent .

Am updatat softul, și acuma îmi cere permanent ca dvd-ul să fie în unitatea optică.

Sent from my HUAWEI MT7-TL10 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now