Sergio001

Schimb bujii diesel

9 posts in this topic

Buna dimineata, tuturor.

Poate stie cineva, la schimbare de bujii la diesel, in cazul in care se rupe bujia in chiuloasa, exista vreun service care sa aiba o masinarie/unealta care sa scoata bujia fara sa fie demontata chiuloasa ?

Daca da, pe zona Bucuresti, Constanta, Ploiesti ?

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate nu prea ai ce sa ii faci. Sau astepti sa iasa singura din functionarea motorului cum a facut Dinoco, fie jos chiulasa si o scoti.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se intampla si d.astea? Doar ce mi.am cumparat bujii sa le pun. Cum se poate preveni o eventuala rupere a bujiei?

 

Ori am eu vederea proasta ori cratima ta e prea mica ;)

Edited by Danyx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iei o cheie dinamometrica mica, o setezi pe 15-17Nm, si daca nu se desface la forta aia, o infiletezi-desfiletezi-infiletezi-desfiletezi, pui degripant, o mai lasi o zi, etc etc, pana se desface...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok.multumesc Alex pt informatie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai bine dai seara cu degripant din belsug si a doua zi te apuci de desfacut. Cum a zis si Alex, desfaci o spira, iar cand se blocheaza bujia, dai cu degripant si o strangi la loc, apoi treci la urmatoarea. Apoi incepi iar cu prima, desfaci pana se blocheaza, dai cu degripant, iar o starngi si te joci asa cu ele vreo 2 ore si ies pana la urma

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut,eu am schimbat la o masina,recent,bujiile.Mecanicul nu a vrut sa le schimbe ca zicea ca sunt stranse tare si ii e frica sa nu le rupa asa ca am incins motorul si le-am scos prin socuri usoare.Au iesit relativ usor,mecanicul a incercat o bujie cand era motorul rece,e posibil sa fii iesit usor ca era motorul incins?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, cu siguranta, bujiile ies mai usor cu motorul incins.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now