Sign in to follow this  
Followers 0
Vic21

Jante 16'

9 posts in this topic

Salutare,

Ţinând cont că vine sezonul rece, am trecut cu mândra din dotare la bocanci. Partea mai puţin frumoasă e că aceşti bocanci au ca suport nişte jante de tablă (i know, i know). La vulcanizare mi s-a recomandat să le schimb ţinând cont că aceste jante se sprijină numai în prezoane şi nicidecum pe axul roţii (sper că am zis bine). Prin urmare, am început să mă interesez de nişte jante mai adecvate şi tot ce găsesc pe toate configuratoarele pentru S80 sunt jante cu ET (offset) de 48 şi nu de 50 cum se specifică în cartea tehnică a maşinii (7J x 16 x 50).

Întrebarea este: acest ET de 50 est limita maximă sau este recomandat? Se pot pune şi jante cu ET de 48? Care ar fi consecinţele?

Mulţumesc şi drumuri bune tuturor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pot pune. Rotile o sa iasa cu 2 mm mai in afara. Nu cred sa aiba vreo influenta sesizabila asupra tinutei de drum.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu de iarna am 7J /16/ et 49

Edited by cristiann

Share this post


Link to post
Share on other sites

In momentul de fata am tot ET 49, dar ma intereseaza sa vad exact daca sunt probleme in cazul in care pun jante cu offset de 48.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am comandat initial jante de tabla si am primit unele de S80 1 ( probabil este si cazul tau). Gaura pentru butuc era prea mare si se sprijinea roata doar pe prezoane. Eu le-am dat inapoi imediat si mi-am cumparat niste MSW 19W  7,0x16 ET45, care se potrivesc fara probleme ( jantealuminiu.ro).

Eu nu cred ca este in regula sa stea greutatea ( care nu este mica) pe filetul prezoanelor, ele fiind solicitate oricum la accelerare si franare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am comandat initial jante de tabla si am primit unele de S80 1 ( probabil este si cazul tau). Gaura pentru butuc era prea mare si se sprijinea roata doar pe prezoane. Eu le-am dat inapoi imediat si mi-am cumparat niste MSW 19W  7,0x16 ET45, care se potrivesc fara probleme ( jantealuminiu.ro).

Eu nu cred ca este in regula sa stea greutatea ( care nu este mica) pe filetul prezoanelor, ele fiind solicitate oricum la accelerare si franare.

E foarte posibil si asta, desi cei de la care le-am cumparat m-au asigurat ca sunt compatibile cu S80 II. Chestia si mai ironica este ca pana si reprezentanta vinde acelasi tip de jante, deci pe undeva pe acolo ceva e putred.

Voiam sa ma asigur ca ceea ce mi s-a transmis la vulcanizare se confirma. In consecinta, o sa imi comand niste jante Dezent 7J x 16 x ET48.

Raman oricum cateva semne de intrebare in legatura cu acel ET 50 din cartea tehnica. Nu prea stiu ce sa cred, dar daca toate cautarile imi intorc ET 48 pe dimensiune de 7, inseamna ca este corect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ET45 este in regula. Nu este diferenta mare fata de ce pune fabrica. Important este sa stea janta pe butuc si nu pe prezoane. Atentie: la multe jante aftermarket se folosesc inele de centrare ( de plastic) si alte prezoane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Practic trebuie sa ai jante de 7.5X16 ET 50 insa cu CB(gaura centrala)  fix 63.4mm.ET 49 merg cu CB 65.1 mm ceea ce nu se potrivesc la S80II , jantele se vor sustine in prezoane ,ca sa zic asa avind un foarte mic joc intre gaura centrala si buza de la butuc.de aprox 1.5mm.

Daca cumperi KFZ sau alte pocnitori  din tabla efectiv este doar fier mort .Doar cele OEM au duritate  ridicata ,asta daca iti permiti ca si costuri..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Practic trebuie sa ai jante de 7.5X16 ET 50 insa cu CB(gaura centrala)  fix 63.4mm.ET 49 merg cu CB 65.1 mm ceea ce nu se potrivesc la S80II , jantele se vor sustine in prezoane ,ca sa zic asa avind un foarte mic joc intre gaura centrala si buza de la butuc.de aprox 1.5mm.

Daca cumperi KFZ sau alte pocnitori  din tabla efectiv este doar fier mort .Doar cele OEM au duritate  ridicata ,asta daca iti permiti ca si costuri..

Din viteza am scris eronat (7,5 X16 ET50) si fac corectia  acum:)......7 X16 ET 50.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0