Maurice

Impresii XC90 MY2016

104 posts in this topic

Intre timp mi-am descarcat de la Bowers&Wilkins muzica inregistrata si procesata la ei in studio, codare FLAC16 sau FLAC24.

N-am sesizat vreo diferenta si din ce-am citit FLAC24 nu e cu nimic mai sus iar spatial ocupat e mult mai mare.

Muzica descarcata pana acum e asa si asa, (ciudata rau, cum spunea fica-mea) dar se aude intr-un mare fel.

Am platit pe un an si astept sa vad ce dau contra cost, sunt cate 2 albume pe luna incluse in abonament.

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi seara cel mic (5 ani) normal ca nu dormea la 10 si se juca pe tableta iar maica-sa se uita la TV Biziday.

Tata, tata, astia ne dau masina la televizor !!!

La clubul celor care muncesc reportaj de la Continental Sibiu cu auto-pilotul de pe noua si revolutionara masina XC90 (bineinteles fara sigla pe volan dar juniorul nu confunda nimic).

Habar n-aveam ca e dezvoltat la noi, bravo lor.

http://www.biziday.ro/2016/03/18/clubul-celor-care-muncesc-in-romania-episodul-27-un-drive-test-romanesc/

 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Timisoara avem 5.000 ingineri R&D Conti care cerceteaza aceste sisteme. 

La Sibiu avem engineering cu 1.500 ingineri si inca 3.000 asteptati acolo in noile facilitati de productie. Daca pot poate fac niste poze din fabrica sa vedeti ce fabrica avem la Sibiu care produce aceste tehnologii - roboti in mediu vidat. 

Edited by maverick
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12 aprilie 2016 at 0:11 AM, Maurice said:

Astazi seara cel mic (5 ani) normal ca nu dormea la 10 si se juca pe tableta iar maica-sa se uita la TV Biziday.

Tata, tata, astia ne dau masina la televizor !!!

La clubul celor care muncesc reportaj de la Continental Sibiu cu auto-pilotul de pe noua si revolutionara masina XC90 (bineinteles fara sigla pe volan dar juniorul nu confunda nimic).

Habar n-aveam ca e dezvoltat la noi, bravo lor.

http://www.biziday.ro/2016/03/18/clubul-celor-care-muncesc-in-romania-episodul-27-un-drive-test-romanesc/

 

Colegii mei de la biziday au realizat un reportaj bun si nu este singurul :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si fratiorii mai mici ai XC-ului, S90 si V90 de la lansarea din aceasta seara la Stejari Club.

Frumoase masini, frumoasa lansare, frumoasa locatia, frumoase ... toate cele.

IMG_1269.JPG

IMG_1267.JPG

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau ca nu am reusit sa vin si eu ... multumesc pentru poze Maurice

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare Dragi Fani Volvo,

Din pacate modelul meu este un dezastru total , si cei de la Primus auto nu sunt foarte departe.

Dupa remedierea problemei cu scurgerea de ulei (o garnitura de la tacheti ciupita) dorel de la service nu a binevoit sa curete  si scutul de protectie plus ce se putea pe sub masina , asa ca 3 saptamani am gasit pete de ulei peste tot unde am parcat masina .

Mare atentie la autonomia dupa aprinderea becului de carburant , luni seara pe centura la ploiesti s-a aprins martorul de carburant si arata un range de 80 de km , am mers 2-3 km si masina s-a oprit in mers .

Am sunat la volvo asistenta belgia , am solicitat o platforma , si masina a fost transportata la primus auto.

Dupa verificarile de rigoare pe rampa si tester au descoperit ca senzorul de carburant are erori si vor cauta sa remedieze problema in cel mai scurt timp.

Nu au putut sa imi dea o explicatie de unde apar petele de ulei , nivelul de ulei din motor este 5.1 litri -maximul este de 5.2 litri.

Sper sa nu pierd motorina pe la vre-o garnitura , o sa urmaresc indeaproape problema.

Este foarte deranjant la o masina noua sa ramai cu ea in drum.

 

 

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bucuresti-Severin-Bucuresti consum 6,4%, mers lejer, deh, o gramada de radare.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am reinstalat windows-ul...

IMG_1398-3.jpg

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Și merge mai bine . Nu ?????

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana acum merge la fel numai ca am un patratel albastru in spate.

Nu prea am mers cu ea ca abia am luat-o, singura diferenta am sesizat-o la cum schimba vitezele si parca a mai disparut putin din "lag".

Diferenta in cai e insesizabila +4%, diferenta ar trebui sa fie la comportament si cuplu ceea ce am si dorit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai fiind vorba de un motor super optimizat nu ai de unde sa scoți mai multi cai dar cu o optimizare ceva mai buna poți face o masina mai sprintena în anumite condiții. Asta contează cel mai mult nu viteza maxima .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta am zis si eu. L-am facut exact pentru asta nu pentru 10 cai.

Patratelul albastru arata misto, restul mai vedem.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MauriceP*

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 hours ago, Maurice said:

Am reinstalat windows-ul...

Felicitari - sa fie intr-un ceas bun. Si subscriu vizavi de Polestar - CP sunt derivati din cuplu, ca si marime de marketing. Atat. Si dau viteza maxima a masinii (care oricum azi este limitata la majoritatea masinilor). 

Insa cuplul este cel care: 

- misca masina din loc

- iti da acceleratia de care ai nevoie in depasiri (impreuna cu cutia eventual in cazul celor automate), de la 80 la 100 km/h, sau de la 110 la 130 km/h. 

Deci investitia in Polestar nu poate decat sa aduca beneficii - https://www.polestar.com/ro/products/drive-e-optimised/

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri am scos caruta pe aratura, pe la munte.

Impresii pozitive pana acum:

Pe setarea masinii in regim Off-road:

HDC mult mai misto fata de XC70, merge pana la 40km/h

Masina mult mai inalta

Directia mult mai usor de manevrat

Trage foarte bine, n-am reusit sa patinez deloc chiar daca era noroi.

Un minus rotile cu jante de 20, cred ca ar fi trebuit 18 pentru padure/macadam dar asta e.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar imi imaginez cu arata masina ta printre pietroaie cu un talon de 123mm . 

Te astept la iarna cu o filmare prin nameti cu 60km/h . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

O poz(n)a cu obiectul muncii prin padure/nori

IMG_1717.JPG

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

s`a umplut orasul de ele. Vazut 2 in mai putin de 24h :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

E oferta speciala maica, doua la pret de doua.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au apărut multe pt ca deja se aduc multe din vest unde la 35.ooo e plus TVA îți iei un D4 kinetic.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din Decembrie 2016 sunt posesor al noului Volvo XC 90 R-Design My 2016, dupa 4 ani m-am decis sa-mi schimb Jaguarul XF 2012 si sa trec la SUV,  inainte de a ma decide sa-mi schimb masina am testat: Range Rover Sport, Jeep Grand Cherokee si Jaguar F-Pace. Dupa ce am facut drive test-ul cu XC 90, m-am decis ca asta este masina pe care mi-o doresc. Va pot spune ca sunt f multumit de masina iar sistemul de sunet bowers & wilkins este bestial !!!

IMAG0101.jpg

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 15.01.2017 at 10:22 AM, Costa69 a spus:

Din Decembrie 2016 sunt posesor al noului Volvo XC 90 R-Design My 2016, dupa 4 ani m-am decis sa-mi schimb Jaguarul XF 2012 si sa trec la SUV,  inainte de a ma decide sa-mi schimb masina am testat: Range Rover Sport, Jeep Grand Cherokee si Jaguar F-Pace. Dupa ce am facut drive test-ul cu XC 90, m-am decis ca asta este masina pe care mi-o doresc. Va pot spune ca sunt f multumit de masina iar sistemul de sunet bowers & wilkins este bestial !!!

Frumoasa culoarea...ce motor ai?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorul D5, 2000 Diesel, 235 Hp, pachetul Polestar

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa fie intr-un ceas bun, s-o stapanesti cu placere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now