Sign in to follow this  
Followers 0
dalin1970

Brat longitudinal spate

10 posts in this topic

Buna ziua stimati colegi.

Am o rugaminte si o intrebare la voi, respectiv din desenele atasate sa-mi spuna cineva cum se monteaza bucsa cu nr. 20 din desenul de suspensie, avand in vedere ca aceasta bucsa are interiorul neechidistant fata de centrul ei (un capat e mai iesit in afara fata de celalalt). Adica, care parte a bucsei se monteaza spre exteriorul masinii (pe aceeasi parte cu fuzeta) si care parte a bucsei vine spre interiorul caroseriei (vorbim de capetele bucsei, partea lunga sau partea scurta)

Am schimbat bucsele in vara, facut directia, dar bratul drept a alunecat (culisat) pe bucsa spre interior....ceea ce ma face sa cred ca respectiva bucsa a fost pozitionata gresit....

Cu speranta ca am fost destul de explicit, va multumesc anticipat.

susp-expl.jpg

bucsa.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca arunci un ochi la bucsa de pe partea cealalta nu reusesti sa iti dai seama cum ar veni ?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut ....vezi dacă te ajuta poza ăsta. ...

received_957872340902213.thumb.jpeg.9b96f1067bfcac3020be8a0ef2fa2df2.jpeg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex, si pe partea cealalta e montat la fel, cu partea mai lunga a bucsii spre interior....si deasemenea bratul are o tendinta de deplasare. Din desenul dat de Mikaita (multumesc), pare ca partea lunga a bucsii vine montata spre exterior.....si de aici dilema....:((

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex, si pe partea cealalta e montat la fel, cu partea mai lunga a bucsii spre interior....si deasemenea bratul are o tendinta de deplasare. Din desenul dat de Mikaita (multumesc), pare ca partea lunga a bucsii vine montata spre exterior.....si de aici dilema....:((

 

In poza data de Mikaita, apare partea mai scurta spre exterior, nu stiu cum o vezi tu ca e lunga

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu intotdeauna o poza de prezentare reflecta si realitatea din teren, sau daca eu o vad intr-un fel tu o vezi altfel....vreau un sfat hotarat de genu' "bucsa se monteaza asa.....spor la treaba".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua stimati colegi.

Am o rugaminte si o intrebare la voi, respectiv din desenele atasate sa-mi spuna cineva cum se monteaza bucsa cu nr. 20 din desenul de suspensie, avand in vedere ca aceasta bucsa are interiorul neechidistant fata de centrul ei (un capat e mai iesit in afara fata de celalalt). Adica, care parte a bucsei se monteaza spre exteriorul masinii (pe aceeasi parte cu fuzeta) si care parte a bucsei vine spre interiorul caroseriei (vorbim de capetele bucsei, partea lunga sau partea scurta)

Am schimbat bucsele in vara, facut directia, dar bratul drept a alunecat (culisat) pe bucsa spre interior....ceea ce ma face sa cred ca respectiva bucsa a fost pozitionata gresit....

Cu speranta ca am fost destul de explicit, va multumesc anticipat.

 

Salut,

Bucsa se monteaza cu capatul scurt spre exteriorul masinii/bratului iar corpul bucsei trebuie centrat in brat, adica semicercurile de metal ale bucsei care raman inafara bratului trebuie sa fie egale pe ambele parti, interior si exterior.

Daca s-a miscat bucsa  in brat imseamna ca fost montata gresit sau defectos. 

s-l1600.jpg

s-l1600 (1).jpg

s-l1600 (2).jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, as avea si eu o intrebare: pot inlocui bratul din prima poza incercuit cu rosu cu unul din cea de-a doua poza, cel cu verde? Multumesc.

susp-expl.thumb.jpg.376b5550c2a1faf0fba16e4ee0f59c03.jpg

received_957872340902213.thumb.jpeg.9b96f1067bfcac3020be8a0ef2fa2df2.thumb.jpeg.75ecf69140e301916cd35b5c75716609.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar asa si arata, ca cel cu verde

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0