Manomapple

Faza scurta

16 posts in this topic

Salut. Nu știu care este problema dar nu merge faza scurta . Când comut de pe poziții pe faza scurtă nu este nici o diferență. Am decât poziții și faza lunga . E un Volvo v40 2001. Mulțumesc 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mers, nu a mers? A facut ceva figuri inainte? Ai verificat ceva?

Poate fi din: sigurante, becuri arse, bloc lumini, cabluri, etc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa am cumpărat mașina. Am verificat siguranțele de sub capota și sunt in regulă. Am verificat dacă am curent în mufele care intra în bec și nu ajunge curent în ele .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai mergi la un electrician. De la mufa mergi pe fire, pana la sigurante, apoi la releu si apoi la blocul de lumini. Vezi pana unde ai curent!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca mai sunt niste sigurante sub bord, undeva in zona clapetei care deschide capota. Verifica si acolo.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Comanda luminiilor (ceata, faza scurta-lunga, pozitionarea farurilor...) se face printr-un bloc de comanda "Multifunction control module", pozitionat in partea stanga a soferului, undeva in stanga sigurantelor de sub bord. Pe blocul functional sunt mai multe relee (vezi figura) din care 4 si 5 sunt pentru faza scurta. Daca ai verificat tot ce se poate pe partea de iluminat, adica bloc lumini, sigurante, relee comanda, circuite si sunt ok, atunci problema este din acest modul.

 

comanda lumini.jpg

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca stie vreun coleg rolul si functionalitatiile releelor de pe MCM il rog sa le posteze....Informatiile de mai sus au fost postate anterior de colegul maties (cu multumiri, mi-au fost de folos la o problema asemanatoare).

O zi buna.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

O alta poza de la colegii din Anglia.

VolvoCEMPCBRelays.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut lik1999 Din pozele care le-a-ti pus tu și dalin respectiv cu modulele 4si 5....scuzati-mi ignoranta sunt lipite sau sunt un plug&play Cum se schimba?

Acceadă problema cu faza scurta dreapta o am și eu și acum am făcut un joint intre farul -faza scurta stângă și cel din dreapta...

Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt lipite, de fapt cositorite

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut paunionutz ☺deci ....sunt distrus....le mai las așa pana so îndrepta vremea un pic ...

Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am patit si eu ceva de genul.Am pus lupele pe masina (trecut de la H7 la H1).S-a oprit faza scurta pe stanga brusc.Mi-a zis electricianul ca este o pb in calculatorul de habitactu dar a facut el ceva si vad ca merge fara sa schimb nimic :)) probabil un strap ceva pe releu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 19 noiembrie 2015 at 10:48 AM, ipo a spus:

Vezi ca mai sunt niste sigurante sub bord, undeva in zona clapetei care deschide capota. Verifica si acolo.

Salut , dupa cum spune si ipo ai o siguranța si sub volan pentru faza scurta ... Eu am aceiași dilema ca si tine ... Problema e ca , imi cam joaca siguranța ... A mers ceva timp cu o bucățică de hârtie sa o țină țeapănă ...acum nu mai merge deloc , nu stiu ce sa i mai fac ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred că merge îndoit un pic picoarele la siguranță, să nu mai fie în același plan

Edited by csongi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare și la mine sa stins faza scurta pe stânga ....am fost la electrician și tot de modul e ....daca știe cineva vreunul care știe să le repare prin zona moldovei Neamț Suceava etc am văzut pe internet că se pot repara am pus și o poza 

IMG_20171227_115010.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara tuturor. Am aceeasi problema cu faza scurta , stanga. Electricianul mi-a zis ca e vb de modul de lumini si de butonul comutator de faze. Ma poate ajuta cineva cu aceste piese?

Va multumesc.

IMG-20221110-WA0006.jpg

IMG-20221110-WA0007.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now