ares88

volvo s60 ulei + distributie

82 posts in this topic

Uleiul 210lei, 6litri castrol pt volvo 0w30...,filtrele toate 4,man,260lei...470lei piesele,iar manopera...dupa politica service.ului:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai taie din ele, lumea exagereaza dar nici chiar asa .  

epiesa.thumb.jpg.e90f59dff9b0c8526797a7f

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 26.02.2019 at 8:19 PM, Bogdan G said:

Un pic gresit, numai uleiul costa 300 până la 500 lei nu prea iese socoteala . 

@Paliu ori ce service care se respecta face constatare generala de rampa in cadrul reviziei plus resetat coduri defect plus sters interval revizie . 

La mine or fost doar 4 litri de Castrol 5w-30 A5/B5. Poate de asta m-a ajuns 500 de lei schimbul de ulei si cele 4 filtre Mann. Sunt convins ca exista clienti si pentru reprezentanta, ca altfel n-ar avea acele scoruri. Totul se regleaza din cerere si oferta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil nu ai motor de Volvo, noi aici vorbeam de motoare Volvo in 5 pistoane .

Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 hours ago, Bogdan G said:

Probabil nu ai motor de Volvo, noi aici vorbeam de motoare Volvo in 5 pistoane .

Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

E motorul frantuzesc de 1.6d. Chiar si asa, cat sa fie o revizie la motorizarea asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde ce înțelegi tu prin revizie. Am citit atâtea despre subiectul revizie, încât nimic nu mă mai miră. Oricum, nici o revizie nu e o avere. Fă-o la timp acolo unde ai tu încredere, restul nu contează.

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 2/26/2019 at 8:25 PM, vinovatu000 a spus:

Uleiul 210lei, 6litri castrol pt volvo 0w30

S-a facut schimb de ulei cu 0w20 ! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Va rog sa ma ajutati cu schimbarea distributiei la un S60 D3 din 2012.

De ce piese as avea nevoie, pentru ca am inteles ca ar mai trebui si unele curele auxiliare?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune kitul de accesorii si pompa de apa pe original,costa 1000lei piesele, si intinzatorul pt accesorii, dayco, 200lei iar cureaua de accesorii pe original volvo,150lei.eu am schimbat la 180mii km distributia,iar cureaua cu intinzatorul au la mine 60mii km,cureaua arata f bine,dar am ales s.o schimb.la unele modele se rupe pana.n 60mii,la mine arata ca noua,nu stiu de ce anume deinde asta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc

Kitul de accesorii se gaseste numai la volvo sau il pot gasi si pe magazinele online?

Am gasit prin magazinele online numai piesele legate de distributie. Daca ma puteti ajuta sa-mi spuneti cum se numesc sau ceva coduri au.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit aceste piese. Mai am nevoie si de altceva?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rola intinzatoare pt transmisie ia.o dayco,e identica cu originalul,si costa200lei.iti mai trebuie pompa apa,volvo,si 4litri de antigel volvo,90lei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si daca vrei tu,cureaua de accesorii pt ac,e cea scurta,asta daca se rupe,nu e problemă, doar ca ramai fara ac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru informatii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua! Detin un Volvo S60, an 2005, 2,4 benzina 125 cp. L-am cumparat din Germania anul trecut si am convenit cu vanzatorul sa-i faca un schimb de ulei + filtru. Acesta a folosit 5,2 litri de ulei WMTEC 5W30 longlife III, cu schimb la 30.000 km. 

Nivelul pe joja este foarte putin peste minim.

Va rog, poate aveti ideee, ce tip de ulei echivalent sa cumpar pentru a completa nivelul din motor?

IMG_20200503_102404.thumb.jpg.b376482a95IMG_20200503_102428.thumb.jpg.c1f0ff0ca1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

De la Castrol - Volvo are ca standard Castrol. Si aceleasi caracteristici - ar trebui sa scrie in cartea tehnica. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc. Deci sa caut un litru de castrol 5w30 Longlife III si ar fi OK?

Da, in manual e specificat Castrol 0w30.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce nu pui ce scrie in manual? Nu stiu sa iti spun ce inseamna sa pui uleiul sugerat de tine - insa avem colegi aici cu experienta in acest domeniu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Multumesc. Deci sa caut un litru de castrol 5w30 Longlife III si ar fi OK?

Da, in manual e specificat Castrol 0w30.

La 2.4 Volvo se pune 0w30 A5 cu sigla de Volvo de la Castrol .

Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc frumos!

Intre timp am schimbat cu Castrol 0w30 A5, ACEA A5/B5, in schimb nu are sigla Volvo. A fost cumparat din Germania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna! Sunt nou pe forum si nou posesor de Volvo. Din Iunie 2020 sunt posesorul unui Volvo V60 D2 120 CP cutie automata din 2016. A trebuit sa-i fac revizia de 120000 km si am ales reprezentanta din Constanta - Exclusiv Auto. Cele 4 filtre + ulei 0w20 + verificare masina + update soft (necesare 2 actualizari) + 3 verificari de nu stiu ce piese pe garantie sau rechemare (un furtun la vasul de expansiune, o verificare pe airbag si o verificare centuri de siguranta) + manopera = 1950 lei. A fost mult sau putin, nu stiu. Am ales varianta cu reprezentanta fiind prima verificare a masinii in tara. Putin dezamagit ca nu au putut spune nimic despre istoric. Curios. Volvo nu detine istoricul masinilor. Norocul meu este ca masina a venit cu istoric. Am primit masina cu o singura cheie. Asta este. La reprezentanta mi-au cerut 2000 lei pentru o a doua cheie + rescriere soft pentru ambele. Cam mult. Variante mai ieftine pentru o a doua cheie exista? O alta intrebare pentru cunoscatori. Se merita un chip-tuning la acest motor? Nu as dori un raspuns de genul 180 CP sunt mai multi fata de 120 CP. Se pot schimba selectiv parametrii de performanta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baza de date  si interventie service la Volvo  nu este comuna din ce stiu.De aceea nu iti poti gasi istorului in Ro cind tu ii stii istoricul autoturismului achizitionat din tara X(Olanda de ex.)

O singura cheie  inseamna un ceva neplacut si ca atare procedeaza la a doua cheie  fiindca e pacat de masina .Totusi 3-400E pentru un bun propriu  de peste 10000-12000E nu este mult .

Se poate pierde sau deteriora tehnic si singura cheie si atunci sa vezi.:).Altfel decit reprezentanta ,depinde pe cine gasesti. .

Cresterea de putere se face din soft  fiind motor VEA. Va creste puterea si cuplu ceea ce implica niste lucruri pozitive care spun totul.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare. nimeni nu a specificat ce tip de ulei si ce specificatii?   0w30 sau 5w30?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now