Sign in to follow this  
Followers 0
bandrei

Stropitor luneta nefunctional

3 posts in this topic

Salutare. Descriu o problema care am constatat-o azi la XC 70 din 2008 dar nu stiu de cand este si incerc sa gasesc explicatii pana in we probabil cand o sa ajung la vasul de lichid.

Ieri plecand din Bran,  la primele stropeli vad ca abea sparcaie pt parbriz. Ma gandesc ca a ramas fara lichid. Mai tarziu realizez ca a inghetat deorece odata cu cresterea temperaturii exterioare si de la caldura degajata de motor incepe sa functioneze. Prea frig nu a fost cat sa inghete bocna si oricum era aproape gol..eu nu am completat de loc de doua luni si am tot folosit, deci cam exclud sa fi pleznit de la inghet, ca oricum avea unde sa expandeze iar plasticul este si de asa natura sa reziste ingetului. Cert este ca azi cand dau sa pun lichid, imi ia aproape bidon intreg de 5l, iar aproape de 3 sferturi se aude cum da aer afara iar apoi lichid si face o balta jos. Colac peste pupaza nu mai merge nici stropitorul spate, restul faruri, parbriz merg.

 

Nu imi dau seama daca se aude sau nu motorasul pt spate ca banuiesc ca pleaca odata cu ala de parbriz sau nu?

Ceva idei? am citit ca poate a iesit furtun, caz in care cand dau si pt spate trebuia sa arunce jos ma gandesc. Se amorseaza mai greu sau prin ceva metode speciale spatele?

Mai multa atentie pe viitor in ce sectiune postezi!

 

Edited by Vita_Fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu fii inghetat duza spate . Eu am patit o singura data sa imi inghete la v70 , si pana nu am bagat-o in garaj(+15 °C) simptomele erau foarte ciudate ... (ba mergea ba nu mergea spalatorul fata , pentru spate a trebuit sa vina vara ... ) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Andrei A inghetat duza in spate, isi revine dupa ca sta masina la caldura . 

PS> vezi ca ai postat in sectiunea gresita :)

 

Rezolvat.

Edited by Vita_Fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0