sienna

EGR cu probleme la masina noua,XC60 d4 VEA ,10 000 km la bord

14 posts in this topic

Va rog mult mult spuneti-mi si mie,lamuriti-ma de fapt intr-o problema.

Am un Volvo XC 60 d4 VEA,din 2015,automata si de vreo 2 saptamanai se aprinde in bord in stanga sus,unde arata nivelul rezervorului,ca o bujie portocalie cu mesajul CHECK.

Am fost la diagnoza ,au zis ca le arata o eroare,ca au sters din bord mesajul si daca imi mai apare sa merg ca trebuie sa dea EGR ul jos sa vada ce problema este.

La performanta masinii nu am observat nimic modificat,doar consumul s-a marit puternic,dar fiind condusa doar subturat prin oras ma gandeam ca e normal.

Problema e ca voiam sa plecam pana la munte de Sarbatori,exista riscuri daca nu o duc sa o desfaca acum si merg cu mesajul asta in bord?

Sotul spune ca ar scoate-o sa o goneasca putin,poate e infundata...Mentionez caci consumul a crescut de pe la 8-9 in oras la peste 11 de cand cu problema!!

Helpppp,vreau sa imi scot copilul la munte...si mi-e tare ciuda ca am un leasing cat casa si imi face asa probleme...

Multumesc baieti de ajutor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haideti va rog,din cei ce ati citit o parere ca sunt total in necunostinta de cauza!!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ne zici si noua CE eroare ti-au spus ca ti-a aparut, te putem ajuta

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imediat ma uit in rezultatul la diagnoza sau ii fac scan si va trimit!Multumesc!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca masina este in garantie de ce nu rezolvi la reprezentanta...sa repare/schimbe ce trebuie

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

O voi duce la reprezentanță,problemă e ca acum,pe final de an ,nu au timp,e totul ocupat ,și miercuri vreau să merg la munte(250 km distanță de Iași).

Mă gândesc dacă să mă încumet, să plec la drum.De mers ,merge,nu se îneacă,nu nimic.Soțul ieri a condus-o pe manual ca să o supratureze,poate se curăță cumva.

Midnight caller a zis ca mă ajuta,însă am văzut ca cei de la Volvo nu mi-au dat rezultatul la diagnoză,doar o foaie de recepție și mi-au zis verbal ca le-a dat o eroare la EGR și ei au sters-o,iar dacă reapare mesajul în bord,trebuie să dea EGR ul jos să vadă de unde este problema.Și cum am plecat de la ei,eroarea a reapărut în bord.

Dar asta se va întâmplă după 1 ianuarie iar eu am plătit deja concediul...

Cred ca ne riscam și plecam așa...ce o fi o fi..

D-voastra domnilor ce ați face??Mulțumesc!!

 

Edited by sienna

Share this post


Link to post
Share on other sites

După cum vedeți, numai eu,femeie ,postez,însă soțul nu e deloc încântat de Volvo,în general.

Am avut înainte tot XC 60 ,din 2009, și numai probleme cu ea:tijă swirl,ff greoaie,multe chestii din interiorul mașinii gen mânere,etc se stricau,etc.

Și am decis,de fapt eu,sa luăm o mașină nouă,iar de apar probleme,eu să mă ocup exclusiv.

De asta atata chin pe o biată femeie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

O voi duce la reprezentanță,problemă e ca acum,pe final de an ,nu au timp,e totul ocupat ,și miercuri vreau să merg la munte(250 km distanță de Iași).

Mă gândesc dacă să mă încumet, să plec la drum.De mers ,merge,nu se îneacă,nu nimic.Soțul ieri a condus-o pe manual ca să o supratureze,poate se curăță cumva.

Midnight caller a zis ca mă ajuta,însă am văzut ca cei de la Volvo nu mi-au dat rezultatul la diagnoză,doar o foaie de recepție și mi-au zis verbal ca le-a dat o eroare la EGR și ei au sters-o,iar dacă reapare mesajul în bord,trebuie să dea EGR ul jos să vadă de unde este problema.Și cum am plecat de la ei,eroarea a reapărut în bord.

Dar asta se va întâmplă după 1 ianuarie iar eu am plătit deja concediul...

Cred ca ne riscam și plecam așa...ce o fi o fi..

D-voastra domnilor ce ați face??Mulțumesc!!

 

Cati km are masina?  Eu nu as iesi cu ea din tara  :)   (dar eu sunt mai fricos când vine vb de plecat cu volvo in afara tarii)

Edited by VictorGheorghe
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aaaaaaa,nu din tara!!!!Noi suntem din Iasi si plecam pana in Suceava,200 km,Sucevita mai exact.Are 11000 km la bord ,doar.Nu as iesi nici eu din tara.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai fratilor ! Ma bagati in toti sperietii ! Ce mama aluia cu coarne (nu-l pomenesc mai ales acu` de Craciun ) , cu ce masina trebuie sa iesi din tara ?

Citesc forumul asta din scoarta-n scoarta si cum inaintez si mai deschid cate un topic ma ingrozesc! Sunt mai activ pe XC70 , este modelul care imi place foarte mult si as vrea sa-l cumpar dar ....ma ingrozesc ce citesc despre VOLVO. Am un coleg care are un XC60 de 2-3 luni si mi-a zis ca i s-a intamplat de 2 ori pina acum sa i se taie curentul de tot pentru cateva secunde dupa care si-a revenit subit masina. Are 10.000 km cu ea si in rest ....nici nu stiu ce sa-l mai intreb la cate probleme vad ca apar !

Doamne fereste ! Poate trebuie stropit forumul cu ceva aghiasma sa mai dispara belele de la apartinatori !

Sa auzim de bine ! 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ca prietenul tau nu a platit factura la curent :D

PS: Nu exista forum auto, pentru laudat masini. Toate sunt pentru rezolvat probleme. Pentru laude exista Facebook :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte tare ! Am ras cu lacrimi de faza cu electrica ! Maine i-o vand colegului !

Iar cu facebook ai mare dreptate !

In concluzie nu mai cititi forumurile ca va ingroziti !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca este o problema cunoscuta cu EGR-ul la motoarele D4 VEA...Teoretic ,mai intai cred ca o sa ti-l dea jos si o sa-l curete(EGR  + racitor) + update de soft...Daca face iar probleme,apoi o sa schimbe EGR-ul + racitorul lui ...Tot teoretic, masina la un moment da va intra in mod de avarie si o sa iti limiteze turatia maxima si implicit viteza maxima,dar nu o sa te lase in drum...

Deci daca eroarea chiar era legata de EGR,eu zic ca poti sa te duci linistita in concediu,doar ca e posibil sa va plictisiti pe drum datorita vitezei de deplasare limitate la un moment dat :D ...

http://www.volvoforums.org.uk/showthread.php?t=221555

 

 

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 12/26/2015 at 11:17 PM, blueazimut a spus:

Se pare ca este o problema cunoscuta cu EGR-ul la motoarele D4 VEA...Teoretic ,mai intai cred ca o sa ti-l dea jos si o sa-l curete(EGR  + racitor) + update de soft...Daca face iar probleme,apoi o sa schimbe EGR-ul + racitorul lui ...Tot teoretic, masina la un moment da va intra in mod de avarie si o sa iti limiteze turatia maxima si implicit viteza maxima,dar nu o sa te lase in drum...

Deci daca eroarea chiar era legata de EGR,eu zic ca poti sa te duci linistita in concediu,doar ca e posibil sa va plictisiti pe drum datorita vitezei de deplasare limitate la un moment dat :D ...

http://www.volvoforums.org.uk/showthread.php?t=221555

 

 

 

cred ca asta am patit si eu
 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now