Sign in to follow this  
Followers 0
mariusica

XC60 2000cmc sau 2400cmc ?

13 posts in this topic

Salutare,

 

Vreau sa cumpar un XC60 pentru familie. Circul 90% in oras. Am gasit la 13.000euro din 2011 / 1984cmc / 163CP tractiune fata http://autovit.ro/anunt/volvo-xc-60-ID7GftNJ.html#c707670995 si la 13.700euro  din 2011/ 2400cmc / D5DWD/ 204CP http://autovit.ro/anunt/volvo-xc-60-ID7Gfy3N.html#c707670995 ambele cutii automate.

 

Nu ma princep sa studiez prea mult problema, vizez siguranta maxima pentru familie / pret cant mai mic 13 - 14.000 euro si consum mic/ impozit mic. Acum am un Audi A4 1.9TDI 131CP si consuma f putin 6-7%. 

 

Stie cineva ce consum au masinile mentionate de mine/ impozit la 2400cmc ?

 

Multumesc

Edited by mariusica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte ieftine ambele masini, impozitul e cca 900 lei/an la 2400 cmc dar merita fiecare leu . Transmisia AWD face diferenta, pretul insa este unul prea mic din punctul meu de vedere, un XC60 D5 AWD costa cca 16.ooo E, nu stiu ce ascunde acest XC60 de Italia . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Practic imi spui sa inclin spre XC60 D5 AWD fara sa stau pe ganduri ? Eventual sa vada care-i treaba cu asta ieftin si daca are vreo buba sa caut alta dar tot XC60 D5 AWD. Iarasi dotarile nu stiu exact ce reprezinta fiecare din insiruirea fiecareia si care are mai multe, va dca nici una nu are xenon.

 

Edited by mariusica

Share this post


Link to post
Share on other sites

In mare au cam aceleasi dotari, daca iti place albul la XC60 atunci cea AWD este ideala. 

Totusi fiind vb de un SUV merita una cu mai multe dotari, mai bine mai astepti putin pt ca xenonul face toti banii, la fel si trapa panoramica . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt fan xenon si trapa panoramica dar vad urca la 18.000 o masina cu aceste optiuni ceea ce depaseste cu mult bugetul meu..

Edited by mariusica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa cum spuneam mai sus ala e pretul real al masinii, asa am gasit si eu X5 2009 la 14500E sau Q7 2010 la 17.ooo E dar sunt fie okazii fie tzepe . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu inteles niciodata titulatura tzepei decat pentru snobii care dau banu fara sa se urce in masina/ verificare service.  Daca schimba bine, suna bine motorul , la viraje ok, etc si mai mergi si cu ea la service si iti da OK-ul nu vad nici o tzeapa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai sa iti explic. Venit omul la garaj la noi (e drept, nu cu VOLVO ci cu Smart). Venit cu masina functionala, verificat cat a putut. Ii mergea in 2 din 3... Verificat nivel - am mai pus 2 litri din 3 ca sa atinga uleiul joja.

Desfacut motorul, si concluzii - 2 fise de bujii rupte, 2 supape de control turbina cu stuturile rupte, ambele patine de la lantul de distributie ciobite, axa cu came zgariata, chiulasa sudata, filtrul de ulei era cam storcit, descoperit o bucata de la vechiul filtru de ulei ramasa inauntru, curea compresor lipsa, rola compresor gripata, zero freon in ea, cam asta imi amintesc acum.

Cost reparatie - aproape 3000RON investiti dupa numai 5 zile de la cumpararea "ocaziei" de 1500Eur.

Cam asta numesc eu teapa.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut 3 incercari de a cumpara un XC60 de pe autovit.ro:

1. Am descoperit ca masina avea motorul schimbat

2. Samsarul vroia sa-mi dea o tzeapa de 1000 euro

3. Un samsar din Bucuresti vroia sa-mi vanda un XC60 reconditionat in ultimul hal asa incat l-a facut sa arate ca un R-Design, imaginati-va ca avea inscriptia de r-design crosetata pe tapiterie. Am descoperit ca nu e r-design din poza volanului, volanul nu avea inscriptia de r-design. Cand l-am descoperit, tipul a zis ca masina e R-Design "Optic"

In fine, dupa toate incercarile astea esuate m-am enervat si m-am dus in Germania si mi-am luat un XC60 R-Design second de la reprezentanta cu garantie Volvo Selekt, foarte multumit.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alegerea perfecta;

Macar ai cumparat ce ai platit:)

Multi km fara probleme

Share this post


Link to post
Share on other sites

Categoric aceasta e cea mai buna optiune, sa achizitionezi o masina sh cu istoric cunoscut si garantie. Din cauza asta si costa mai mult, dar stai cu sufletul impacat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Vreau sa achizitionez xc-ul60, dupa ce am tot citit peste tot ajung sa imi dau seama ca trebuie sa ma feresc de a cumpara din ro 

Cine ma poate indruma, la motor raman la 2000cmc si unde as putea sa gasesc

 

Mobile.de e ca si autovit la noi

Edited by Cristiluca

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0