Guest tornado

Service VOLVO de toata jena, in TIMISOARA

67 posts in this topic

Pana la urma a mai fost cineva la Volvo in Szeged? E ok de mers pana acolo? Are cineva vreo experienta concreta acolo in ultima vreme?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am avut vreme sa scriu, insa am trecut si eu pe la Volvo Timisoara. 

Dupa o discutie cu ei, am bagat masina pe rampa // tester, completat cu ulei 0,5L, verificat din nou ca este nivelul OK, verificare de rampa, verificat presiune roti, stat langa masina, explicatii clare, mi-a placut de ei. Au insistat sa iau restul de 0,5L intr-un saculet cu mine desi nu voiam. Din punctul meu de vedere, si pentru ce am avut eu nevoie au fost OK. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma a mai fost cineva la Volvo in Szeged? E ok de mers pana acolo? Are cineva vreo experienta concreta acolo in ultima vreme?

Scuze pentru raspunsul intarziat ; Eu am apelat la ei pe la jumatatea lui August , nevoit fiind, si neavand alta optiune in drumul de intoarcere ( RO-UK) . Serviciul a fost prompt si de calitate, la nivelul unei reprezentante VOLVO.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danyx esti off-topic prietene drag :) aici este topic pentru Volvo Timisoara :). 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu chiar, e ok ce a raspuns. In unele posturi mai vechi se specifica faptul ca mai bine mergem la Szeged decat la Timisoara, si eu am intrebat daca a fost cineva recent la Szeged si daca e ok. Iar el a raspuns la intrebarea aceea. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze pentru raspunsul intarziat ; Eu am apelat la ei pe la jumatatea lui August , nevoit fiind, si neavand alta optiune in drumul de intoarcere ( RO-UK) . Serviciul a fost prompt si de calitate, la nivelul unei reprezentante VOLVO.

Offtopic..

Printre altele  este o placere sa le fi intrat un S80/V8 in service....asa ceva este cam rara-avis in zona asta de Europa:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, stiu ca e posibil sa fiu un pic off topic, dar e mai bine sa incep asa deocamdata.

Am cumparat in luna aprilie un XC90, model 2015 de la o reprezentanta Volvo din Germania. Masina cu 32.000 km impecabila, ca si versiune de echipare sa zicem un entry level, fara foarte multe extra optiuni. Motorul este cel diesel, de 225 cp. Prima problema am avut-o in luna iulie, dupa aproape 25.000 km parcursi: in timpul mersului, din senin a inceput sa se auda ca un suierat in masina si brusc scadere de putere, mesaj engine failure, etc. Am mers cu chiu cu vai pana la primul oras/service- constatare furtun intercooler stanga inferior spart. Cum eram foarte departe de orice service Volvo, am comandat piese originala(600 ron) si am schimbat-o la un service normal. Acum doua saptamani, tot in mers, pe primele trepte de acceleratie a inceput sa se auda iar un fasait...Zic nu se poate, iar e furtunul bla bla bla si am abia 70.000 km cu ea... Insa de data asta fara pierdere in putere, mesaj eroare sau altceva. La Todorut, la tm in 5 min dupa ce au vazut masina mi-au zis- e turbina mica defecta, trebuie schimbata, dar fiind in cei doi ani, se schimba pe garantie... Zic binee, dar ma mai duc si la Ct, la Exclusiv auto sa vad ce parere au si ei. La Ct o verifica vreo 4 ore, dupa care verdictul e ca o garnitura dintre turbina si nu stiu ce furtun e dusa, dar ca nu e turbina cu siguranta. Astept acum garnitura vietii, dupa care o sa vad. De curiozitate a mai avut cineva tipul asta de problema pana acum, si daca da, cum si unde ati rezolvat-o?

 

PS poate fi si Szeged o varianta, doar ca nu prea stiu cum m-as intelege cu ei...

Edited by Mihaigl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai intre Timisoara si Constanta era Bucurestiul, de ce n-ai mers la ei?

Fiind in garantie ar trebui sa ti-o rezolve for free.

Sfatul meu e sa-ti faci extensie de garantie la 5 ani sa stai linistit (cat de cat).

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Maurice said:

Sfatul meu e sa-ti faci extensie de garantie la 5 ani sa stai linistit (cat de cat).

Masina lui nu se califica la 2+3, doar modelele noi beneficiaza de aceasta minune.
Par example, Vic are 2+2 la masina MY17.

Io am o intrebare simpla, de ce nu ti-a convenit schimbatul turbinei mici (care oricum este principala problema a acestui motor) in baza garantiei?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Sa va zic ce am patit eu cu teparii de la Timisoara.

Am un volvo xc 90 din 2015 si in ultimul timp am observat ca imi dispare antigelul din vas nelasand pete sub masina. Panicat, am inceput sa caut pe internet un service bun. Am preferat sa caut o reprezentanta deoarece, ma gandeam eu.. au ingineri, s-au mai intalnit cu astfel de modele noi, etc., si cea mai apropiata reprezentanta  fiind cea din Timisoara. Intre timp am intrat si aici pe forum si am vazut ca nu sunt tocmai bine vazuti din cauza serviciilor proaste, dar m-am gandit ca poate si-au revenit sau s-a mai schimbat ceva in conducere si am zis sa sun pt. programare. Sun la ei le zic ce simptome are si fara sa vada masina imi zice ca daca nu gasesc pete sub ea posibil sa se consume ( sa intre in motor ). Ajung la ei, imi baga masina inauntru si vine un mecanic si se invarte in jurul ei cu telefonul la ureche, apoi o muta in alta parte de unde nu am mai vazut ce au facut. O scoate dupa 15 - 20 minute si vine la mine : pai stiti problema e cam serioasa si ca trebuie schimbata garnitura de chiulasa , facandu-mi un calcul , ma ajungea in jur de 2000 € plus ca trebuia sa las masina acolo 3 saptamani. Bun. Neinspirandu-mi incredere am ales sa vad si parerea altor service-uri (      in  ungaria nu puteam ) asa ca am ajuns la Cluj . Dupa ce au verificat-o o ora si ceva, ma suna si imi spun ca au gasit problema, furtunul de la vasul de expansiune era fisurat.  Deci... voi va dati seama daca imi desfaceau cei de la timisoara motorul DEGEABA !?!! Imi mai stricau si motorul. Mentionez ca in afara de problema cu antigelul , masina merge perfect.  

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si ai rezolvat problema ? 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat la cluj la Carcloud. Nu vreau sa para ca fac reclama, dar cei de acolo sunt foarte profi. Acolo va fi viitoare reprezentanta volvo. Din cate am inteles au depus actele si urmau sa le aprobe.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ce avea ? 

Racitor EGR ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 9/20/2020 at 9:17 PM, BogdanG a spus:

Pai ce avea ? 

Racitor EGR ? 

Un furtun fisurat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut imi poti Da un nr de telefon sau o adresa de la baieti de la cluj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adrian15 imi poti Da un nr de telefon de la baieti de la cluj sau o adresa.Merci 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now