miluhuh

probleme suspensie

13 posts in this topic

Buna ziua si La multi ani!

am un zgomot infundat( tare)in partea dreapta fata(Volvo xc 90)(eu il sesizez la nivelul podului pedalier) ,cand roata fata dreapta trece peste o groapa sau denivelare.Am schimbat:

tampoane motor(toate) la service Volvo Timisoara,telescoape fata,pivot,am verificat pe standul de la ITP in HD jocurile la bucse,pivoti  concluzia ;este totul OK.

Nu am gasit inca defectul si nu stiu daca sunt standuri  care simuleaza  miscarea ansamblului de roata cu amplitudine mai mare pt.ca la denivelari mici nu am zgomot .

Nu mai vreau ca cei de la service sa faca experimente demontand si montand ,poate gasesc ceva pe banii mei binenteles.

Astept sa mi dati sugestii daca a ti avut probleme similare

cu stima.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai poti verifica flanse la amortizor (dar daca ai schimbat amortizoarele, teoretic au fost verificate atunci), sau traseul tobelor

(sa nu fie un suport/tampon rupt si sa bata toba in caorserie)

Share this post


Link to post
Share on other sites

In podea bat de obicei bucsile de bara stabilizatoare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la XC90 poti sa schimbi numai bucsile de la bara stabilizatoare, sau vin cu tot cu bara?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niet, doar cu tot cu bara la toata platforma P2 (S60-S80-X70-XC90)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niet, doar cu tot cu bara la toata platforma P2 (S60-S80-X70-XC90)

Share this post


Link to post
Share on other sites

In sfarsat am rezolvat problema cu bataia la roata fata.Am fost cred pacalit de service-ul Volvo Timisoara unde am schimbat tampoanele la motor in dec.2015. Tamponul din drapta ( sub distributie )are cauciucul f.moale  si lovea partea metalica in jug,practic il poti  presa cu mana .Am platit pentru tampoane originale ,nu stiu daca este original pt.ca nu are sigla cu Volvo ,are doar o serie.Am pus din nou pe cel vechi si este totul OK.Inca nu am vb.cu cei de la Service Volvo Timisoara dar lucrurile nu vor ramane asa pt.ca am schimbat tot ce se putea schimba la fata masinii si am ajuns la cheltuieli inutile f.mari.Initial   i am considerat Ok pe cei de la service dar am mari indoieli.

in attach am pus pozele cu tamponul cu probleme.Oare este original !

stima

20160418_145347.jpg

20160418_145302.jpg

20160418_145252.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, este original, cod 30748811, pe care il gaseai pe Hutchinson la la o treime din pret.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei iti dau eu adresa de langa Brasov unde are fabrica Huchinson, vorbesti cu cineva si ti-l arunca cu prastia, gratis B)

Ma tu vrei sa enervezi omul, e tardiv sa-i mai spui acum ca la tine era mai ieftin halatul, spune-i ca data viitoare poate lua halat de la tine fara monograma Gucci si scapa mai ieftin.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am zis eu ceva de MINE dom' doctor ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care este treaba cu tampoanele astea Hutchinson ? Sunt bune de ceva? Se fac la noi? Intreb pentru ca m-ar tenta sa schimb cele 2 bucse care prind  bara (cea pe care este montat tamponul superior la d5) dintre oalele amortizoarelor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unele se fac la noi, intr-adevar, si sunt echipare de fabrica la VOLVO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai dati adresa, daca-s langa Brasov si se arunca cu prastia, caci ma duc eu sa le culeg:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now