danielava

Sfat achizitie volvo v50

4 posts in this topic

Buna ziua,

intentionez sa-mi schimb masina cu una familiala 

m-am tot uitat dupa audi/bmw/mercedes euro 5 clasa medie sw adica seria 3, c class, a4 avant...(prin UE de vest) si iau in considerare si volvo (care e cu vreo 1500-2000 de euro sub cele amintite)

ce imi puteti spune de motorul 1.6d, DRIVe Start/Stop 2011-2012. Am mai citit ca ar putea fi probleme cu filtrul de particule (parca tot aici) si ar costa undeva la 1500 de euro inlocuirea.

Masinile care le-am vazut online au peste 180.000 km (sincer nici nu ma intereseaza nr de km ca stiu ca se pot falsifica ).

Fratele meu a avut un volvo s40 din 2006 cred, diesel si a avut multe probleme cu ea, la cutia de viteza etc...

Poate cineva sa-mi spuna daca a avut probleme cu acest motor, daca cum s-au rezolvat, costuri? De la cine e motorul? E motor ford, peugeot? 

Cat costa o distributie schimbata standard si la ce interval se face la v50/s40?

 

Va multumesc anticipat,

sper sa intru in clubul vostru, imi place mult cel putin design-ul lui s40/v50...

 

 

84 kW (114 CH)

Edited by danielava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru revizii te poti uita la documentul atasat. Eu am un V50 din 2004, motorizare diesel 2,0. Nu am avut probleme de nerezolvat, pana acum. Portbagajul nu este foarte mare ( daca te uiti la o Octavia...nici nu-l poti compara). 

Revizii pana la 240k km.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cum poti face comparatie intre cele amintite mai sus si v50.Daca ziceai de focus,astra,golf,audi a3.Diferenta de pret fiind mai mare decat ai zis tu, undeva pe la 4mii minim pt o masina in toate mintile ei.

Si apoi vorbim de 2 clase diferite unde sunt diferente mari de spatiu, calitate.etc.DAca ai fi zis v60 vs restul de sus.Depinde ce vrei de la masina(persoane in familie) cati km si pe unde i faci, suma de inceput si apoi banii rezervati masinii pt diferite interventii. Pt 2+ 1 copil este loc in clasa asta.Daca ai nevoie de 2+2 sau chiar 4 adulti clasa medie este necesara. Ca motorizare d3ul,d5ul cred ca este ok fiind PSA.DPFul este superior la marcile zise de tine si duce lejer pana la 250-300mii km cu cel original.

SI eu am dat s40 acu 2 ani pt ca aveam nevoie de spatiu pt viitorii copii (1-2).Am fost in germania dupa v60 sa caut dar erau prea scumpe pt ce ofereau si spatiu mai mic decat rivalii din clasa.De fapt cel mai mic din clasa. Eu iti recomand v60 sau alta marca daca ai bani sa te uiti dupa cele 3 din clasa premium.Sau megane 3 care ai spatiu super,octavia la fel, focusu,astra.

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt ''n-spee mii'' de topicuri cu acest subiect. Folositi oameni buni functia ''SEARCH''!Si cititi REGULAMENTUL inainte de a posta!

Topic inchis!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.