Paracetamol

volvo V40

9 posts in this topic

Salutare tuturor , de curând m-am hotarat sa achizitionez un volvo V40 din 2001 , motor 1.8i . Ce puteți să imi spuneți despre mașină in general ( nu am condus niciodată acest model deci nu stiu prea multe ) mai ales m-ar interesa consumul , mulți imi spun că ar consuma in jur de 10% mixt dar actualul proprietar spune de 6% , nu mă pot lua după cei ce zic de 10% ei vorbesc de motrul de 1.8 dar nu cel de pe volvo de aceea am vurt o părere de la cineva care imi poate spune sigur !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moşule, ai un topic întreg dedicat consumului, poţi să sapi acolo! Al meu 1,8 din 2001 (B4184S2), consumă cam aşa, contabilizat pe ultimii doi ani: oraş 9,5 afară 7, autostradă: 7,5. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde pentru ce iti trebuie exact masina si ce asteptari ai de la ea.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Consumul, undeva la 10 - 11% in oras, banuiesc.Eu am S40 2.0 si consuma cam 13 - 14 % in oras

Edited by AndreiCristea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am de gand sa car nimic cu ea o vreau mai mult ca masina de plimbare fiind spatioasa la drum lung e confortabila in oras nu prea merg cu masina , orasul de unde sunt e un oras mai mic.La un stil mai putin agresiv de condus in afara cu 100-120 km/h pot scoate un 6% ?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am de gand sa car nimic cu ea o vreau mai mult ca masina de plimbare fiind spatioasa la drum lung e confortabila in oras nu prea merg cu masina , orasul de unde sunt e un oras mai mic.La un stil mai putin agresiv de condus in afara cu 100-120 km/h pot scoate un 6% ?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Confortabilă este (scaunele din față), nici după 7-800 de km de condus nu am probleme, spațioasă nu prea. Am trei copii și stau înghesuiți, iar portbagajul e mai degrabă mediocru. O singură dată am reușit un 6,5% în trei ani, posibil și benzina din afară, probabil și viteza redusă (90 km/h). 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. pentru cine are nevoie de spatiu exista si alte marci si modele. Cui ii trebuie putere sau autonomie...deasemenea. Eu daca as merge cu 80-90km/h,desi imi este imposibil, as scoate consum de 5%....pe cb arata 4,5 chiar. Este diesel si se explica

Share this post


Link to post
Share on other sites

SAlut si bine ai venit!

Vad ca ai scris faptul ca masina ta ar fi 1.8i,asta insemnand 125 cp motor de Mitsu.In general motoarele sunt bune,spatiul este decent si intretinerea la un pret sub vw.

Eu am avut doar 1.8 de 122 cp si 2.0T 163 cp,ambele din 2001,2002 si pot sa spun ca nu am avut nici o problema la motor.

1.8 122 cp avea un consum mediu de 7,5 % si 7 % autostrada .

iar

2.0T 163 cp  avea o medie de 9 %,uneori chiar 10 %.La drum intins,eu unul nu am reusit sa scot sub 8%.

Daca ai motorul de 125 cp,pot sa iti spun faptul ca trebuie ingrijit cat se poate de bine si vei fi foarte fericit.Daca imi aduc bine aminte,este un motor un pic mai pretentios decat cel de Volvo 1731 cm3,1783 cm3 sau 1588cm3,1587 cm3,beneficiind de o alta structura si un consum mai mic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now