Sign in to follow this  
Followers 0
paunionutz

La plimbare cu Renou'

5 posts in this topic

Avem la service un Reno Megane 1 din 2000. Masina dauna totala, impachetata, pe care proprietarul (un nene de vreo 65 ani) a hotarat sa o repare, in loc sa o lase sa se odihneasca in pace. Dupa ce masina era aproape gata, am fost trimis sa iau un calculator de airbag sa il pun pe masina sa vad daca se potriveste. Am plecat cu masina de pe sos Chitilei, pana in Com Pantelimon. Ajuns acolo, am luat calculatorul, l-am pus pe masina, pus tester, sters orori, stins bec din bord, platit omului fabuloasa suma de 50 lei si plecat mai departe. Pe drum ma suna sefu' sa nu ma intorc la service si sa ma duc pe calea Plevnei la asigurari. Si o iau frumos catre centrul orasului. Ajung la Foisorul de Foc si era bara la bara. Acum na... ce sa fac ma plictiseam si ii vad pe niste Dorei care stateau (vreo 5 la numar) si se uitau la o groapa. Neavand ce face, imi intorc privirea catre ei, catre trotuarul din dreapta, sa vad si eu la ce dracu se holbeaza in groapa aia. Dupa veo 5 secunde cand incercam sa focalizez mai bine imaginea, aud o bubuitura infernala si in partea stanga a fetei, imi vine o perversa de pe Targu Ocna. Dupa vreo 20 de secunde de reculegere, ma uit prin masina si prin fum si praf, vad airbagurile sarite. Zic in mintea mea, ca m-a pleznit vreunu, dar belesc ochii prin parbriz si masinile plecasera deja de la semafor. Cobor din masina si ma uit in spate....plm... nimic . Pur si simplu au explodat airbagurile si au detonat centurile, pe loc, la semafor.

M-am ales cu un ochi rosu (nu s-a invinetit) si cu urechea stanga care mi-a distorsionat 2 zile, ca o boxa sparta. Cand m-a pleznit airbagul in partea stanga a fetei, casca bluethoot din urechea dreapta, a zburat pe polita de la luneta :)).

A doua zi am tot incercat sa aflu ce s-a intamplat. Initial nu mai puteam sa ma conectez la calculatorul de airbag si becul se stingea in bord. Intr-un final s-a aprins becul in bord si am reusit sa ma conectez la airbaguri. Si ce credeti!!! 0 adica zero erori, totul era perfect, dar airbagurile si centrurile sarite, iar becul este aprins in bord.

Plm...Reno....

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 8 ore, paunionutz a spus:

 Am plecat cu masina de pe sos Chitilei, pana in Com Pantelimon. Ajuns acolo, am luat calculatorul, l-am pus pe masina, pus tester, sters orori, stins bec din bord, platit omului fabuloasa suma de 50 lei si plecat mai departe.

.....aud o bubuitura infernala  

ma uit prin masina si prin fum si praf, vad airbagurile sarite. 

Pur si simplu au explodat airbagurile si au detonat centurile, pe loc, la semafor.

 

Plm...Reno....

Principalul vinovat este service ul care te-a trimis sa cumperi calculator de airbag (element de siguranta) second hand. 

Cine stie in ce conditii sau daca o fi umblat dezmembratorul in acel modul cu pistolul de lipit. Sunt multi Dorei care toti stiu ce fac... 

Nu cred ca Renou` are vreo implicare in acest caz, ci mai degraba piesa montat de proasta calitate.

Bine ca nu ai patit ceva mai nasol, sa fi sarit in mers de exemplu. 

 

 Parerea mea!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La fel ca si TURBOOO , sunt de parere ca acel calculator de airbag este vinovat , defect sau ceva umezeala prin el ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iar am ras cu lacrimi. De cate ori povestesti cate ceva sunt pe jos de ras

Share this post


Link to post
Share on other sites

Radem radem...dar daca se intampla intr-o curba avand si viteza nu era prea ok. Bine ca ai patit-o pe loc!! Poate a avut condens prin el calculatorul...si atunci s-a "scuturat piatura...declansand airbag-urile. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0