vladcala

Volvo V40 motor 1.9TD, 2000

9 posts in this topic

Buna ziua,    

Vreau sa-mi achizitionez un Volvo V40 din anul 2000, motor 1.9 TD (diesel), 66kw...

As vrea sa ma informati in legatura cu turbo la aceasta masina fiindca proprietarul a renuntat la turbima, adica a luat-o jos.

Masina functioneaza ok fara turbo sau sa nu ma complic cu masina. In rest maina este intretinuta si ok.

Astept raspuns,  va multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,nu merita sa te complici cu acea masina de care spui tu.O turbina sh nu cred ca sare de 1200 ron.Deci,din punctul meu de vedere nu merita!

Cati bani ai la dispozitie si de unde vrei sa cumperi viitoarea masina? 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

E mult 1800 euro acel volvo.In afara de asta sunt deja probleme la motor,turbina inexistenta.La care se mai adauga taxa,deja depasesti cu mult!

Share this post


Link to post
Share on other sites

taxa e platita si cica el a dat turbo jos pentru a conuma mai putin, acuma nu stiu ce sa zic...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai avem 1800 euro - 600 € taxa - 300 € turbo -60 € manopera,rezulta un total de 840 €.Mai mult de 1200 € nu merita aceasta masina.Plus ca nu stii ce alte defecte are. Ps: banuiesc ca si km are vre 180 tkm.

Daca ai sa cauti mai bine cu 2200 € ai posibilitatea sa te alegi cu un 1.9d common rail de 102 sau 115 cp din  2001,2002.
Spor!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

In ziua de azi ,achizitia unui V40 I sau mai ales S40 I costa ceva daca doresti sa te bucuri de el fara prea mari interventii ,insa nu va avea un rulaj real sub 180-200oookm de regula.Doar piata olandeza este cea mai serioasa dar ceva cam scumpa insa merita daca tot doresti asemenea model.Gasesti avind carte tehnica corecta ,detalii interventii ,facturi dar  astea pun un pus la pretul masinii.

Daca  vrei sa se invirta roata ,sa o alergi  2 3 ani atunci achizitioneaza de oriunde dar si cu putina atentie si direct pe BG inmatricularea ,cum am vazut foarte multe masini de acest model..(taxa timbru nu stiu sa fie mai jos de 600-700E si de aceea BG )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am inmatriculat acu 2 ani o carisma 1.9did 102 cp din 10.2000 si am platit la vremea respectiva 680 euro.Masina adusa din Germania ce avea deja 350 tkm :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now