Nick44

Parere Volvo s40 1.9 TD din 1999

11 posts in this topic

Salut,doresc sa cumpar un Volvo s40 1.9 TD din 1999 mark 1.Din cate stiu despre Volvo,are in componenta masini ce rezista.Daca ma puteti ajuta cu informatii de genul: merita investitia sau nu,daca motorul este defectabil,etc...

Multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorul ca orice motor , este defectabil si facut de renault ... investitia merita : masina confortabila la ~2000 euro , personal as opta pt. Un s60 v70 d5 ....poate ai noroc si se nimereste sa fie in bugetul tau ! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

2000euro e un pret prea mare pt modelul si vechimea asta

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Cristi Muresan said:

Motorul ca orice motor , este defectabil si facut de renault ... investitia merita : masina confortabila la ~2000 euro , personal as opta pt. Un s60 v70 d5 ....poate ai noroc si se nimereste sa fie in bugetul tau ! 

Multumesc pentru parere,am un buget de aprox 2400 euro in care trebuie sa ma incadrez si cu actele.L-am gasit pe acesta http://olx.ro/oferta/volvo-1-9-tdi-variante-auto-ID5aEHa.html#24edd614c1 ,si cu tot cu timbru de mediu (din cate stiu masina e euro 3 ) nu cred ca depasesc suma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,masina care doresti sa o cumperi mi se pare a fi model 1998,de aceea are si 90 cp.Asta insemana euro 2!!

Euro 3 gasesti doar dupa a 8a 2000 pana in a 4 a 2004.

Uite aici un v40 care s-ar incadra in bugetul tau.

ps: ai un meaj privat.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 3 ore, Nick44 a spus:

Multumesc pentru parere,am un buget de aprox 2400 euro in care trebuie sa ma incadrez si cu actele.L-am gasit pe acesta http://olx.ro/oferta/volvo-1-9-tdi-variante-auto-ID5aEHa.html#24edd614c1 ,si cu tot cu timbru de mediu (din cate stiu masina e euro 3 ) nu cred ca depasesc suma.

Sincer am condus o singura data s40 td 90 cp , sincer nu am ramas wow. In schimb cand am condus prima oara v70 l-am cumparat (chiar daca nu intentionam , o condusesem doar ca m-a rugat unchiume-o)

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar daca as schimba catalizatorul?am vazut ca exista catalizatoare universale de euro 3,4...cu o mica vizita la rar...s-ar reduce considerabil taxa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca poti face din Euro 2  - Euro 3,cel putin nu la noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

RAR-ul stabilește norma de poluare în baza omologării de tip efectuată de producător (adică se caută într-un tabel). Dacă mașina provine din afara UE, și producătorul nu l-a omologat în UE, atunci RAR-ul va măsura emisiile de co2. Astfel, chiar și atunci când de exemplu mașina a avut catalizatorul upgradat de la e2 la e3, omologat și trecut în brief în Germania, RAR-ul tot o va considera e2, pentru că așa a fost omologat de producător. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
37 minutes ago, csongi said:

RAR-ul stabilește norma de poluare în baza omologării de tip efectuată de producător (adică se caută într-un tabel). Dacă mașina provine din afara UE, și producătorul nu l-a omologat în UE, atunci RAR-ul va măsura emisiile de co2. Astfel, chiar și atunci când de exemplu mașina a avut catalizatorul upgradat de la e2 la e3, omologat și trecut în brief în Germania, RAR-ul tot o va considera e2, pentru că așa a fost omologat de producător. 

se pare ca n-am sanse,multumesc pentru lamurire.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am luat S40 din Belgia, 2003, cu foarte multe dotari, 115 cp, diesel cu 1200 euro.

400 a fost transportul catre Romania.

1200+400+100 RAR+200 acte=1900.

Am mai schimbat distributie, ulei,  cateva bucse=300 euro.

Ar fi 2200, deci se poate.

Trebuie doar sa cauti.
 E al saptelea Volvo care-l am si acest model, 2001-2004 este fioarte reusit. Consuma foarte putin, piesele sunt aproape la la VW insa eu cred ca e mai buna. Am avut si VW.

Poti sa ma suni si iti explic mai multe. 0751118444

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now