ironman

Inchidere automata geamuri

24 posts in this topic

Salutare!

As vrea sa stiu daca se poate face astfel incat geamurile sa se inchida automat la simpla apasare a butonului de inchidere usi din telecomanda. 

Momentan trebuie apasat butonul de inchis continuu 4-5 secunde pt a se inchide geamurile (respectiv deschide, cu butonul de deschis usi). Intreb pentru ca din greseala am uitat sa inchid un geam ieri, dupa ce am parcat pt a merge la servici, iar geamul meu a ramas deschis toata ziua, pe un bulevard important si intens circulat din oras. Nu a disparut nimic, din fericire, insa daca s-ar putea as vrea sa setez optiunea de inchidere imediata, pentru e elimina asemenea greseli/neatentii. Vorba aia, ai apasat scurt, s-au inchis usile si geamurile. Meniul meu e in germana, deci habar n-am ce e acolo. Nici macar nu intru in el, de frica sa nu setez ceva aiurea.

Merci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, din cate stiu singura optiune este aceea cu cele 4-5 secunde pe butonul lock

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum spune si d3iu , poti bifa in meniu sa se inchida/deschida la apasare prelungita sau nu ! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai cum la scurt, cel putin nu fara a merge la inginerii de la Volvo (Suedia, Belgia, nu casele auto din Romania) si a le cere asta. Chestia merge programata in ECM, dar de aia e facuta chestia cu delay tocmai sa nu ti se inchida geamurile imediat ce blochezi pentru a le lasa deschise un pic in cazul in care vrei asta (vara, de exemplu, cand e masina in soare si vrei sa respire un pic).

Incearca sa tii lung apasat pe lock mai bine daca vrei sa nu mai ai experiente din astea. Eu am uitat geamul deschis peste noapte si a si plouat, masina in fata blocului, nu a umblat nimeni la ea dar era cam uda usa, s-a uscat in cateva zile, fara alte probleme...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta daca iti amintesti sa o incui .. eu am lasat-o deschisa de cateva ori ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Claudiu ECM este calculatorul motor si nu are nici o legatura cu geamurile. Si suedezii nu se apuca sa-ti faca tie soft separat pentru masina, ca le ceri tu. Nu exista treaba asta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi se pare facuta cum trebuie inchiderea/deschiderea geamurilor din cheie care cred ca este standard la toate modelele.Apesi cateva secunde si aduci geamurile in pozitia dorita.Daca nu ai timp cateva secunde pt treaba asta atunci ata ete.
Daca te referi ca poate uiti din greseala un geam deschis, nu stii ca l al lasat asa si cand inchizi masina sa inchida ea automat geamurile din pacate nu mi se pare utila, adica poate doar daca ai avea senzor de presiune la geam sa nu iti prinda o mana, un corp ce iasa prin geam dupa inchiderea masinii

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ok si cum e acum, dar ma gandeam ca poate e o optiune in meniu sa zici cat vrei sa treaca daca tii apasat pana se inchid geamurile, incepand de la 0 - instant, pana la 4-5-10 secunde, sau poate auto-inchidere dupa cateva minute, daca senzorii de centuri nu simt nimic miscandu-se pe scaune iar usile sunt blocate (cum am vazut de exemplu la un clio, se blocheaza usile automat in mers dupa un timp. e un exemplu aiurea, dar nu mi-a venit altul acum).

Dar daca nu-i nu-i, o sa incerc sa fiu mai atent pe viitor. Culmea e ca de obicei verific, iar cand verific toate sunt in regula, usi si geamuri inchise. Atunci s-a intamplat sa uit sa verific, si bang, era un geam deschis. Bine ca n-a disparut nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrei cam multi senzori pt modelul asta de masina, mai ales ca nu se mai fabrica.

Era fain sa ai senzori la geamuri ca atunci cand senzorul de ploaie simte apa pe parbriz sa ti inchida geamurile automat in caz ca le ai deschise.

Ce zici tu cu blocatul usilor in mers aia ai si tu.Trebuie doar activat din meniu.Dupa 30/h toate masinile au blocarea usilor, sa nu te fure cineva la semafor. La fel cum poti activa deschiderea doar usii sofer la o apasare pe cheie,la a2a apasare se deschid toate.

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 3/19/2016 at 5:23 PM, ironman a spus:

Salutare!

As vrea sa stiu daca se poate face astfel incat geamurile sa se inchida automat la simpla apasare a butonului de inchidere usi din telecomanda. 

Momentan trebuie apasat butonul de inchis continuu 4-5 secunde pt a se inchide geamurile (respectiv deschide, cu butonul de deschis usi). Intreb pentru ca din greseala am uitat sa inchid un geam ieri, dupa ce am parcat pt a merge la servici, iar geamul meu a ramas deschis toata ziua, pe un bulevard important si intens circulat din oras. Nu a disparut nimic, din fericire, insa daca s-ar putea as vrea sa setez optiunea de inchidere imediata, pentru e elimina asemenea greseli/neatentii. Vorba aia, ai apasat scurt, s-au inchis usile si geamurile. Meniul meu e in germana, deci habar n-am ce e acolo. Nici macar nu intru in el, de frica sa nu setez ceva aiurea.

Merci.

Poti sa anulezi deschiderea/inchiderea geamurilor prin telecomanda cu vida-dice. Eu am activat deschiderea/închiderea pentru telecomandă, dar nu e mare jmecherie treaba asta, plus că poți păți ce ai pățit și tu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

referitor la inchiderea/deschiderea geamurilor din telecomanda, la mine doar se inchid la apasarea lunga a butonului lock. Deschiderea nu are loc la a apasarea lunga unlock. Treaba asta cu deschiderea e valabila pt toate variantele de dotare? Trebuie activata separat? Se poate face activarea cu o combinatie secreta de taste? :).

Versiunea de dotare la masina mea este Momentum, daca ajuta cu ceva. 

Multumesc si o seara cat mai placuta.

Marc T.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa intri in meniul masinii la setari si vezi daca poti bifa si deschidere automata a geamurilor (in ce limba o fi meniul masinii). Din cate imi amintesc, e posibil ca modelele dinainte de 2008, unele dintre ele, sa nu fi avut optiunea asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista optiune si in meniul masinii , daca nu ,vida-dice e solutia. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles. Trebuie sa verific meniul cu un dictionar :)) ca e in franceza si nu ma pricep. Daca nu, luam in considerare si alte variante. :)

Oricum, nu ma deranjeaza tare ca nu se deschid geamurile din telecomanda, dar ar fi o treaba utila vara, mai ales ca masina sta in soare toata ziua. 

Multumesc de informatii!

Cele bune,

Marc T.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca era in olandeza sau suedeza trebuia sa ti faci probleme,dar franceza da o n colo ca se aseamana ca a noastra.Si la ce meniu simplist este in 5 min ai rezolvat o. Eu nu tin minte sa fii avut optiunea in bord de inchidre/deschidere geamuri.La mine mergeau ambele din telecomanda fara vida, dar posibil sa ti fie dezactivata de prin soft

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Google translate .

Share this post


Link to post
Share on other sites

sau daca cauti pe google il gasesti chiar pe cel in engleza in format pdf :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

in meniul masinii (eu) sigur nu am asa ceva. Poate dupa 2008 sa fi adaugat asta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca am timp wk acesta incerc sa scanez manualul original in romana :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@D3iu, nu te chinuii sa scanezi, il gasesti in format electronic pe internet. Daca vrei iti trimit eu unul, versiune 2008 parca.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Claudiu T said:

@D3iu, nu te chinuii sa scanezi, il gasesti in format electronic pe internet. Daca vrei iti trimit eu unul, versiune 2008 parca.

Claudiu eu il am si in romana si in engleza :)), il scanam pentru cei care il au in alte limbi si vor sa rezolve rpd problema :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parca e (era) un topic prin care sunt (erau) puse diverse manuale. Dar nu are rost sa te chinui sa scanezi pagina cu pagina, il pun eu direct in format .pdf, fac acum un topic daca nu il gasesc pe cel vechi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Închidere automată a geamurilor se face dacă ții apăsat 4-5 secunde pe opțiunea lock a telecomenzii.

Interesant de știut, dacă mașina nu are din dotare opțiunea de deschidere automată, cam la ce preț s-ar învârti softul respectiv?

Aveți idee?

Numai bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now