Sign in to follow this  
Followers 0
CristianS

136 sau 163 cp?

8 posts in this topic

Salut,

De curand mi-am vandut S40-ul ca sa trec la sora mai mare, respectiv XC60, dar cum in Romania nu am avut noroc de vanzatori sau masini second ok, am decis sa plec in Germania saptamana viitoare. Mi-ar placea varianta de 2.000 cmc dar si aici sunt 2 variante de 136 sau 163 cp, banuiesc ca cele de 136 sunt din Belgia, Olanda sau Franta unde taxele se calculeaza in functie de cp ( cel putin asa am inteles eu).

Ce imi recomandati? Care sunt diferentele tehnice?

Multumesc.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorul am impresia ca este 100% identic ,difera doar softul . 

Daca iei din germania iti recomand sa o iei manuala ! 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut CristianS, 

Bine ai venit printre noi. 

Ca sa nu te zapacim propun sa ne dai un cod motor - in functie de acela vom sti exact de ce motoare vorbim. 

La Volvo denumirile D3, D4, D5 sunt relative in functie de puterea motoarelor diesel din acel moment - de aceea este mai util sa ne dai un cod motor. 

Este valabil ce si ce spui tu - acelasi motor de 136 HP // 350 Nm poate fi re-softat oficial cu garantie Volvo de Polestar, ducandu-l la 163 HP // 400 Nm - diferenta este enorma, dar nu la cai neaparat ;) - diferenta de la cer la pamant este altundeva, si se vede imediat. 

Vizavi de cutie, trebuie sa stim un MY - Model Year - inainte sa ne spunem concret parerea. 

Succes!

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 20.03.2016 at 8:51 AM, Cristi Muresan said:

Daca iei din germania iti recomand sa o iei manuala ! 

 

De ce această recomandare? Nu întreb așa, de dragul de a mă afla în treabă, chiar vreau să-mi cumpăr un XC60 din Germania, doar că eu vreau neaparat cu cutie automată. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

In germania nu schimba uleiul la cutie si fara aceasta interventie se cam strica cutia automata . Daca vrei sa o cumperi din germania ar fi bine sa testezi bine cutia de viteze inainte-a achizitiei si apoi urgent sa ii schimbi uleiul .

Volvo nu recomanda schimbarea uleiului decat in situatii speciale , de aici problema .  Daca o cumperi pana in 100k-140k km si cutia merge bine e oke . 

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Ce parere aveti de motorul D3 de 136cp pus pe XC60 MY 2014? Cat de fiabil este in comparatie cu celelalte versiuni? Se poate re-softa cu Polestar? Multumesc.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Motorul este fix acelasi ca pe celelalte versiuni.

Polestar XC60.png

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0