onezero

DIY Headliner Removal

6 posts in this topic

Este deja un articol pe treaba asta la "colegii" din america doar ca threadul asta ii valabil la s40 care nu e facelift ( link : http://forums.swedespeed.com/showthread.php?145397-Write-up-S40-(MY2005)-Headliner-Removal-and-Repair )

Eu am avut aceeasi problema ca si tipul din thread, cand ascultam muzica ceva tot imi baraia in spate. Asa ca am decis sa dau jos tot ce ai deasupra capului in masina ca sa constat ca s-a desprins lipiciul din 2 colturi. Am pus poxipol si acuma ii ca new, muzica clara fara brrr brrr. 

De retinut insa, e TOTAL DIFERIT fata de facelift, pana chiar si materialul deasupra capului - trebe avut mai multa grija. Clemele insa sunt mai simple, un fel de plug and play. Nu trebe scos fiecare, mai mult suruburile si "weather striping"-ul ( cum s-ar numi asta in romana ?! )

Revin cu poze mai tarziu..

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa cum am spus si mai sus.. am revenit. e ft simplu de facut si recomand sa faceti asta DOAR daca aveti probleme ca va croancane ceva prin habitaclu si nu-i dati de capat. repet, la mine aceeasi problema o fost ca la tipul de mai sus (de pe swedespeed). 

1. sa fie cald afara - risc mare sa se rupa plasticele
2. sa dau jos coverele de la stalpii A (fata) si se dau jos coverele pe spate (chiar langa luneta)
3. se demonteaza luminile din headliner (de la sofer, pasager)
4. se deomonteaza plasticul din centru ( inca nu mi-am dat seama ce cauta bucata aia acolo )
5. se iau usor manerele, au o usita mica ascunsa care se ridica si acolo sunt cate 2 suruburi. cu un tub de 8 ( parca ) se desfileteaza SI!!!! nu se scot afara. adica se pot scoate afara daar dupaia va doresc distractie placuta in punerea lor la loc si indoirea clipsului:))
6. la parasolare e unpic mai tricky. are cate un surub care se desfilteaza cu un tub de 8 si un surub stea dupa care o bucata de plastic care se scoate afara ( remember, don't apply too much force)

7. ajungem la retrovizor (partea grea). se desface ornamentul de pe langa parbriz si se scot cablajele de la senzori. muulta rabdare ca ii foarte delicata zona. gen ori parbrizu ori firele ti se duc

8. ajungem la cele 3 clipsuri de langa lumina din spate, astea se inrotesc ori in stanga ori in dreapta. TREBUIE sa se roteasca usor.

9. ca sa nu avem probleme cu headlinerul, lasam scaunele cu spatarul cat mai la 90 de grade ca atunci cand dam jos headlinerul o sa stea pe headrest-uri. DAR alea din spate trebuiesc date jos ca sa ai loc sa poti lucra.

10. maaaaare grija la cabluri, repet. cablurile la p1 facelift sunt hot glued de headliner, asa ca mai trebe 2-3 oameni ca sa tina headlinerul. sau jucati-va si la final adaugati numai lipici.
11. presto! ar trebuii sa fie dat jos si... cam atat ( poate am uitat un 12. 13. ... dar va descurcati, totul e plug'n play la p1. )

 

 

poze mai spre seara (daca nu intervine ceva)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

De apreciat efortul tau, dar... headliner, headrest, hot glue.... plm, tapiterie plafon, tetiera, plastic topit, etc, zici ca ai trait 20 de ani in SUA si doar 2 in RO...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu tot respectul....dar ce naiba este headliner-ul asta? E singurul cuvant pe care chiar nu l-am priceput.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@zack, tapiteria de pe plafonul interior al masinii :)

Si Arthur explica procedeul prin care o dai jos ca sa faci diverse operatii gen s-a lasat in jos (a facut burta) si vrei sa o lipesti sa stea cum trebuie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sorry dar mie mi mai usor sa vorbesc pe engleza.. eu am mentionat mai sus de ce l-am dat jos. Ai 3 bloc de lumini care se aprind cand apesi frana. 2 sunt in spate lateral si una este la luneta sus sub plafon. Aia vine lipita din fabrica doar ca dupa ceva timp aia se dezlipeste si face un sunet nasol cand asculti muzica. Ii lipita in 4 puncte iar la mine era dezlipit 2 din 4. Din pacate n-am apucat sa fac poze ca deja se facuse noapte si telefonul meu nu scoate bine pozele noaptea. 

Procedeul il pot explica doar prin poze si poze momentan nu sunt ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now