Matrixxx

Bestia lovita de Renault (Megane)

69 posts in this topic

Imi pare rau pentru ce ai patit .... problema este ca nu stiu la ce constatator beat\drogat ai facut tu constatarea , cert este ca am prieteni care pe asigurare si-au facut masinile facelift , jante schimbate etc si nu au platit nimic din buzunar , in alta ordine de idei  , am vorbit cu o ruda ( avocat ) care mi-a zis sa te duci frumos la directorul agentiei de asigurai si sa iti spune care este temeiul pt care nu iti face plata integral , iar daca devizul depaseste valoarea masinii pe piata iti da dauna totala. Stima!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@pedala Sunt in situatia in care trebuie sa reinnoiesc asigurarile la masini(2 pe Bulgaria si 3 pe Romania) iar costul este detul de ridicat urmarind cotatiile minime.Si acum vine intrebarea mea:De ce as face asigurare la Alianz sau un alt asigurator bun,sa platesc 3x asigurarea minima si eu cand am un accident imi este inmanata o oasigurare de Carpatica sau Euroins?Doar ca sa fiu eu corect cu ceilalti?Dar ceilalti sunt corecti cu mine?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Beclea Prietenii tai sunt unul din motivele pentru care asigurarile platite de noi toti cresc in continu. Poti sa le "multumesti" din partea tuturor.

@vlpvlp06 Sunt de acord cu ce zici tu... dar daca esti odata vinovat intr-un accident si asiguratorul nu plateste sub diverse pretexte, si esti dat in judecata de pagubit? Si nu ma refer la tamponare usoara la semafor, un accident mai nasol...

 

In alta oridine de idei: Am avut si eu un eveniment in 2012 in care stationat fiind m-am trezit cu unii peste mine si au rezultat: aripa fata, usi si aripa spate zgariate si infundate usor, bandouri zgariate sau sarite, stop spart, carcasa oglinda sparta. Reparat si vopsit tablaraia, si inlocuit carcasa oglinda, bandouri si stop cu piese Volvo originale, totul suportat de asiguratorul vinovatului... Omniasig. Bandourile care erau pe masina nu erau incluse in devizul asiguratorului, dar s-a facut reconstatare. Eu in afara de drumul la constatare si la service sa las masina, nu a trebuit sa fac nimic. Mi s-a pus in vedere insa de la inceput sa vorbesc cu service-ul sa se inscrie in max 1500e.

Asta este diferenta intre asiguratorii serioasi si cei... care nu ar mai trebui sa aiba licenta de functionare de mult. Insa trebuie sa existe si asigurari ieftine... ca sa stea lumea calma si linistita.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In oricare din situatii(Scumpa sau ieftina) eu imi fac datoria legala de a avea o asigurare dpdv legal.Cumperi acelasi produs doar ca la un pret diferit,este treaba asiguratorului cum isi face calculele si stabileste prima de asigurare.Cred ca ar trebui sa mutam discutia intr-un alt topic.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici sunt de acord cu VLP. Nu platesti un produs pana la urma ci un SERVICIU care nu depinde de calitatea unor materiale. De fapt platesti o INTERMEDIERE FINANCIARA prin aceasta asigurare, si din cate stiu eu banii au aceeasi valoare si calitate peste tot. Nu ar trebui sa fie problema NOASTRA cu cine incheiem asigurarea ci problema ASF-ului cui da licente si aprobari sa intemeieze societati de asigurare.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vedeti de ce era bine sa-ti repari masina pe RCA-ul tau, acolo unde l-ai facut asa cum era propunerea acum ceva timp. Macar aveai posibilitatea sa-ti alegi singur firma cu care sa te certi ulterior. Cand se discuta pe forum ati sarit ca arsi ca de ce, ca unii n-au bani, ca nu-i echitabil, etc, etc.

Nu s-a aprobat ca ramaneau mizerabilii aia cu "cel mai mic pret" care nu platesc niciodata daunele fara clienti. Poate dadeau faliment mai repede fara sa mai intepe atatia oameni si inainte sa-si care banii in Panamea.

Florine, cum ti-am mai spus, ia ce iei, mai pune cat trebuie si asta este, degeaba te enervezi/agiti ca tot ca ei ramane din pacate. Eu le-as cere banii in regie proprie si m-as duce in alta parte s-o fac.

 

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, pedala said:

@Beclea Prietenii tai sunt unul din motivele pentru care asigurarile platite de noi toti cresc in continu. Poti sa le "multumesti" din partea tuturor.

@vlpvlp06 Sunt de acord cu ce zici tu... dar daca esti odata vinovat intr-un accident si asiguratorul nu plateste sub diverse pretexte, si esti dat in judecata de pagubit? Si nu ma refer la tamponare usoara la semafor, un accident mai nasol...

 

In alta oridine de idei: Am avut si eu un eveniment in 2012 in care stationat fiind m-am trezit cu unii peste mine si au rezultat: aripa fata, usi si aripa spate zgariate si infundate usor, bandouri zgariate sau sarite, stop spart, carcasa oglinda sparta. Reparat si vopsit tablaraia, si inlocuit carcasa oglinda, bandouri si stop cu piese Volvo originale, totul suportat de asiguratorul vinovatului... Omniasig. Bandourile care erau pe masina nu erau incluse in devizul asiguratorului, dar s-a facut reconstatare. Eu in afara de drumul la constatare si la service sa las masina, nu a trebuit sa fac nimic. Mi s-a pus in vedere insa de la inceput sa vorbesc cu service-ul sa se inscrie in max 1500e.

Asta este diferenta intre asiguratorii serioasi si cei... care nu ar mai trebui sa aiba licenta de functionare de mult. Insa trebuie sa existe si asigurari ieftine... ca sa stea lumea calma si linistita.

Stiu , dar nu ai inteles esentialul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai nu va ma certati, mie mi-au trecut deja nervii cand am spart pusculita si am vazut ca e si ea...plina doar cu niste monezi :)

Sa aveti o noapte frumoasa !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spune-mi te rog daca pe nota de constatare ti-a scris inspectorul ca iti da doar 50 % din anumite piese ! Poate reusim sa facem o schema :)

 

Practica asta cu suportatul a doar 50 % din dauna la masinile care prezinta usoare avarii anterioare nu are acoperire legala , dar tine si din cauza asta s-a perpetuat. Ce-i drept , bunul trebuie adus la starea initiala, dar de vreun procent nu scrie nicaieri. Am doua procese castigate de la primul termen pe tema asta .

Edited by kosfunny
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 12.04.2016 at 11:08 AM, vlpvlp06 a spus:

:De ce as face asigurare la Alianz sau un alt asigurator bun,sa platesc 3x asigurarea minima si eu cand am un accident imi este inmanata o oasigurare de Carpatica sau Euroins?Doar ca sa fiu eu corect cu ceilalti?Dar ceilalti sunt corecti cu mine?

Nu e indicat sa ai neaparat la cel mai bun asigurator , e bine sa ai la unul care nu are un puternic feedback negativ . 

Pe mina cand ma suna lumea sa imi ceara ajutorul in caz de dauna intreb in primul rand la cine are asigurare vinovatul . Daca aud Astra sau Carpatica le zic din start sa uite de amiabila si sa mearga la politie chiar daca vinovatul risca sa ramana fara permis. Cam asta e riscul cand detii RCA la astfel de firme. 

Edited by kosfunny
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 11.04.2016 at 0:09 AM, Matrixxx a spus:

Da, acolo, pe splai.

 

Astazi, dupa re - re constatare si acte, si iar poze si...si...

Nu ne-am inteles pina la urma, agentul de la euroins a zis ca masina e...veche (!) si a mai fost cosmetizata pe ici pe colo si nu poate sa "ofere" decit 50% din pretul reparatiei (ce include orele de manopera, piese, tinichigerie, vopsire, curentul consumat sa ridice masina pe rampa/becurile din hala/tocirea uneltelor, etc) restul pina la 100% trebuie sa suport eu...A trebuit sa am un dialog scurt, interior cu mina dreapta sa nu plece de langa corp... o am si grea pe deasupra...

Probabil va trebui sa le aduc eu o bara - mi-au spus ca nu o sa iasa cum trebuie asta "veche" si daca vin eu cu una imi mai scad din "nota de plata"...

Nu stiu daca sa rad sau sa plang - cu plansul nu prea am stat prea bine de mic copil - eu mai mult radeam :)

O sa caut o bara sa le-o duc si sa se apuce de treaba...Sunt foarte curios ce o sa iasa pina la urma.

 

Deci in romania (sa mai scriu cu R mare ?!  Mai bine cu 2 de RR)  te izbeste unul care ridica din umeri si apoi iti da o fila colorata in verde (cica se numeste asigurare romaneasca) si tu te descurci.

Basca banii pe care i-am pierdut de 20 de ani la asigurari fara sa am nici un accident si sa apelez la vreun asigurator...

Povestea...continua.

 

Cel mai nasol e ca stau foaaaaarte prost cu banii momentan. O sa ies eu si din asta, cumva......

Sa aveti o saptamina frumoasa !

 

Este a 3-a oara cand dau reply... Ultimele dati nu am dat "enter" pentru ca umplusem pagina cu nebunii. Sunt un pic mai empatic, si m-a scos din minti situatia asta... Cum sa nu-ti tremure mana si sa o bagi in buzunar de frica sa nu "plece"... Mana sau cheia de 32... 

Imi cer scuze dar o sa scriu mult.

Dupa parerea mea este bine ca ai decis sa accepti ce ti-a oferit. Faptul este consumat, viata merge inainte. De ce spun asta? Acum cativa ani, tata s-a intalnit cu un prieten de-al lui mai in varsta. Dupa vreo 10 minute de amintiri... tipul asta ii spune lu' tata: Toata viata mea a trecut pe langa mine si toti banii mei i-am dat la avocati; am ajuns la 70 de ani si in ultimii 30 de ani m-am certat cu vecinul meu pentru un petic de teren. Deci realistic vorbind... nu oricine isi permite sa se bata in avocati. Nu e drept, dar asa este.

Din pacate asiguratorii, si nu numai, cunosc aceasta realitate, si acioneaza in consecinta. Isi bat joc efectiv de toata lumea! Au consultat niste statisticieni, care le-au estimat (al dracu de bine) cati oameni vor accepta si cati ii vor da in judecata (si vor obtine de zece ori mai multi bani decat li s-a oferit initial). Per total asiguratorul castiga mai mult prin bataie de joc aplicata tuturor plus cativa nemultumiti despagubiti inzecit decat despagubirea corecta a tuturor.

Un caz de manual este cel cu Ford Pinto care lua foc la o lovitura din spate la mai mult de 40 Km/h. Va invit sa cautati si sa va minunati. Erau estimate pana si vietile oamenilor la 200 de mii de dolari parca. Dupa 20 de ani (parca) s-a tras linie si statisticienii au avut dreptate, Ford a economisit nu stiu cate milioane de dolari.

 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi a fost randul meu, se pare ca e sezonul Volvo-urilor. Un cretin cu o toyota a iesit blana de la mine de pe alee si a taiat calea unui Porsche Panamera (un vecin din fericire). Zic din fericire pt ca incercand sa evite, a intrat in masina altui vecin (o Alfa 147). Ghiciti cine era in fata Alfei... Portocala mecanica. Nu a fost suficient ca era in marsasier asa ca Bmw-ul Z4 din fata are si el bara spate putin botita. Urmari - Porsche varza, Alfa ambele bari, Bmw bara spate si Volvica 2 zgarieturi :)))

c713c239cc5048d266e9a0f4357419e5.jpg

dcfa93c8d0d49d8bb03702b1dadebba4.jpg

004897c622d5a79ae69e980778b97eb2.jpg

5e78be3dbde9b13106d3c598ef571392.jpg

8dfc0c0da8b9f7479b10ab6886079f38.jpg

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai frate. cum dracu sa faci "curse" sau accelerari pe straduta aia ingusta...?!?!? 

Nici nu vreau sa ma gandesc ce costuri vor fi la panamera...chiar si cu Casco se "bucura" asiguratorul...

 

Iar tu esti un NOROCOS !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta da performanta, o sa incerci cu polish sau revopsesti piesele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revopsire la stimabilul Claudiu2525 unde a fost revopsita si prima data.

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 4/15/2016 at 0:13 PM, Midnight Caller a spus:

Revopsire la stimabilul Claudiu2525 unde a fost revopsita si prima data.

Cred ca esti suparat de incident, dar iti dau o idee: poate profiti de pretext si schimbi iar culoarea. Cum ar fi s-o faci roz?:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Randul meu!

Parcare Lidl. Una bucata "laba tristas" cu ceva masina rosie. Fara martori, evident si fara bilet.

Roseala a iesit la polish, urmele luptei nu prea. Ce-mi place ca s-a intamplat la 3 luni dupa ce am vopsit bara!

Photo0692.jpg

Photo0693.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca a fost Logan, probabil e dauna totala

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 4/3/2016 at 11:16 PM, Matrixxx a spus:

Are Euroins.

Inca nu am fost, nu stiu cum se procedeaza inca - ar fi bine daca mi-ar da macar o suma in care sa ma incadrez pentru o bara SH...

Sper ca saptamana asta sa ajung pe la un sediu Euroins...

Eu am avut probleme cu ei. Nu au vrut sa-mi schimbe bara si m-am judecat. Spunea nea inspector ca-mi vopseste jumate de bara ca in cealalta parte era luata vopseaua in colt de la un eveniment anterior. Daune la bara au fost : Bara crapata, armatura crapata + suporti de la bara ( rupte urechiusele unde se prinde delflectorul.

Edited by cristiann

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now