Mucilianu94

Motor nou

14 posts in this topic

Bună seara!aș vrea să fac și eu o nebunie la al meu v50 din 2011 motor 1.6 diesel 110 cp.as vrea să înlocuiesc acest motor cu unul original Volvo adică de 2.4.s-ar putea face acest schimb?și ce modificări ar trebui să fac?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai nevoie de o masina donatoare cu toate dotarile pe care le are a ta (sau altele in plus ) si trebuie schimbat : motor +cutie + planetare , brate fata, frane fata (puntea cred ca e la fel), cablaraie , si calulatoare. 

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau mai ieftin daca gaseti una lovita , sau o vinzi si cumperi alta d5. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai rapid si fara batai de cap, gasesti una cum iti place tie si o dai pe asta la schimb. Electronica o sa respinga transplantul... Mai bine dai o diferenta si scutesti mult timp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum au spus si colegii, teoretic se poate face, practic.... mai cumperi inca o masina, platesti manopera pentru transpalnat (mecanica si electronica) si apoi nu o sa ti-o omologheze RAR-ul :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce sa nu o omologheze ? Daca platesti taxa si e totul facut ca la carte si treci testele lor omologhezi si motor de tanc pe trabant

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru ca masina o sa aibe alt VIN in calculatoare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei sa o faci cu mana ta merita.Dar ce are motorul tau?Are 5 ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 4 ore, thor4ever a spus:

Daca vrei sa o faci cu mana ta merita.Dar ce are motorul tau?Are 5 ani.

Poate il vinde :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai era cineva care-si schimbase morotul pe un S60 parca si n-a mai putut s-o omologheze/inregistreze.

Se chiniuse luni bune si nu reusise nimic. Nu-mi aduc aminte cum il chema dar era de pe forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites
La ‎4‎/‎10‎/‎2016 at 3:14 PM, paunionutz a spus:

Pentru ca masina o sa aibe alt VIN in calculatoare

Mie nu prea imi vine sa cred... poti sa dai mai multe detalii? Am de gand sa folosesc si eu calculator cu alt VIN pe un viitor proiect.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11 aprilie 2016 at 9:44 AM, Maurice said:

Mai era cineva care-si schimbase morotul pe un S60 parca si n-a mai putut s-o omologheze/inregistreze.

Se chiniuse luni bune si nu reusise nimic. Nu-mi aduc aminte cum il chema dar era de pe forum.

Motorul se poate omologa doar daca propietarul masini care il vinde, a radiat masina, altfel nu se poate pentru ca masina apare pe alta serie de sasiu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde ce norma Euro are. Problema era ca motorul trebuia sa fie montat intr-un service autorizat, ceea ce evident nu se intamplase, iar RAR-ul nu-l omologa exact din acest motiv.

Share this post


Link to post
Share on other sites
22 minutes ago, Maurice said:

Depinde ce norma Euro are. Problema era ca motorul trebuia sa fie montat intr-un service autorizat, ceea ce evident nu se intamplase, iar RAR-ul nu-l omologa exact din acest motiv.

Norma E4/E5, e pai atunci problema este clara daca nu a fost montat intr-un service autorizat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now