Sign in to follow this  
Followers 0
yitzack

Schimbare bec faza scurta

16 posts in this topic

Volvo XC70 2005 D5 

Stiu ca pare penibil motivul topicului dar constatand ca becul de la faza scurta partea stanga s-a ars, am deschis capota sa il dau jos si sa-l schimb.

Distractia a inceput in momentul in care am observat ca nu imi incape mana intre carcasa filtrului de aer si far sa pot da jos becul. Am dat jos capacul de la filtru de aer  si conectorul prins in dreptul farului si abia am reusit sa dau jos capacul de cauciuc. La bec nicicum nu ajung.

Am deschis topicul mai mult sa ma plang sau rad de solutia tehnica adoptata de proiectant, fiind constient ca urmatorul pas va fi sa demontez cu totul carcasa filtrului de aer sau sa dau jos farul. Nu am apucat sa studiez problema pentru ca deja se intuneca afara..

E penibil..

Edited by yitzack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai simplu scoti carcasa filtrului de aer , pt. Far trebuie sa demontezi intai bara ! 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta a fost primul gand. Am presupus ca e prinsa in suruburi. 

Dar dupa ce am dat jos si filtru de aer, am vazut ca e prinsa in niste tampoane de cauciuc. Imi e cam frica sa nu rup cateva din ele fiind necesar sa le fortez destul de mult pentru a scoate carcasa..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu exact ce motorizare ai , presupun d5 185 cp , eu il am pe cel de 163 la care incape sa schimbi becul (destul de greu dar se poate)

Daca tragi finut ar trebui sa iasa carcasa fara sa o rupi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Cel de 163 este. Ai reusit sa schimbi becul fara sa dai jos carcasa filtrului de aer?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dap . Imi amintesc ca am schimbat ambele becuri preventiv . (Doar unul fiind ars)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm. Am eu mana prea groasa atunci :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fa o poza sa vad daca e exact ca a mea (d5 163 cp , 2002). 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua,

Din proprie experienta pot sa zic ca becul de faza scurta si lunga se poate schimba fara a demonta farul cu filtrul de aer la loc, dar ca locul este foarte ingust, si solenoidul pentru tampoanele vacumatice a trebuit sa-l trag intro parte.

Cel mai simplu si usor este ca sa scoti cutia filtrului de aer, MAF-ul si solenoidul pentru tampoanele vacumatice trebuesc deconectate, tubul de la air intake desfacut, cutia filtrului de aer trebue inclinat spre motor ca sa iasa din pin-ul care il tine de aripa interioara dupa care trebue ridicat in sus (eu asa l-am scos din S60 2004 si nu am reusit sa rup clemele)

Sau cealalta optiune: un filmulet de pe youtube ca cum se poate scoate farul

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa ai doar degete lungi si treaba e rezolvata. Nu am dat nici un far jos pana acum si am schimbat de cateva ori becurile. Problema este asezarea becului in soclu ca pana îi nimeresti pozitia corecta bagi 2 beri si 10 tigari. Cauta un chitarist sa-ti schimbe becul :)

Edited by i love VOLVO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai drum in Cornwall sunama si ajut cu schimbarea becului cu ceea mai mare placere :) (daca nu reusim sunt destul de multi chitaristi in zona in special pe perioada de vara)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maine dimineata pe lumina voi scoate carcasa filtrului de aer si aia e.

Nu's nici chitarist nici pianist :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doar la Renault tot vad pozitii din astea ciudate necesar pentru a fi adoptate intru schimbarea unor elemente banale, cum ar fi un bec.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu la s60 cu becuri xenon d2r le schimb fara sa dau nimic jos, trebuie rabdare si atentie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mana nevestei nu intra?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rezolvat cu carcasa filtrului de aer scoasa.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0