cioko80

xc60 servodirectie

50 posts in this topic

Verde .

Share this post


Link to post
Share on other sites

De când a venit frigul asta de -10 grade și mai mult a început iară sa meargă greu servo. m am interesat la primus cat costa sa schimb caseta de directie - 7000 lei - .Oare sa merita sa i fac o receonditioanre, a mai facut cineva asa ceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

credeți ca acesta problema sa ai legătura si cu bateria, deoarece dacă stau bine sa ma gândesc a apărut prima data după ce am schimbat bateria, asta a fost anul trecut în primăvara. Motivul - s-a rupt curea de la alternator și m-am dus asa vreo 35 km pana am ajuns la service, a murit tot atunci, inclusiv servodirectia. Atunci am schimbat curea și bateria (asta a fost în februarie 2016, primele probleme la servo au apărut în martie, foarte greu am găsit o baterie care sa intre in locul celei originale).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca face doar la frig, incearaca in prima instanta un schimb de lichid.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Comparație lichid servo din instalație vs lichid servo nou.

Ce părere aveți?

20170117_184152.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

E normal sa arate asa cel vechi.

S-a simtit diferenta? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu arata foarte rău cel vechi . După 3 ani am văzut negru . Deci se poate și mai rău.

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

inca nu l am schimbat, sunt programat săptămâna viitoare la service. o sa revin cu inf.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan G a avut dreptate, problema a fost la caseta de direcție. Am atașat o poza pentru exemplificare cauze.

Recondiționarea a fost făcuta la Sighișoara și a durat 3 zile. 

caseta.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad un pic deformat pistonul care împinge tachetul casetei (piesa verde) . Ala se deformează când schimba un deștept biletele de direcție și le strânge prea tare .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bieletele se desfac/strang tinand contra, multi cred ca repara VW si le desfac/strang tragand pur si simplu de ele.

In ultimul an am refacut cel putin 8 casete din cauza asta, intr un service trebuie sa existe un inginer(teoretic) care sa l indrume pe mecanic si sa-l inevete ce sa faca la fiecare masina, asta dupa ce a studiat el problema, unde se intampla asta? aproape nicaieri. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic

In general la masini aduse nu se face mai nimic  tehnic vorbind acolo unde merge si asa  ci doar in teorie   ...nu comentez exceptiile intrucit piata nu este plina de exceptii...:)

Asta este motivul pentru care sint atitea subiecte de comentat pe forum.Cind va intelege fiecare proprietar ca trebuie sa mearga doar  la reprezentanta cum se practica la alte marci atunci va fi ok ,insa cum Volvo este slab vandabila si cu o reprezentanta monopol, sa zic ii asa ,vom avea de comentat si dezbatut aici ,constructiv :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca nu stii cum se lucreaza in Europa la reprezentante.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cred ca nu stii cum se lucreaza in Europa la reprezentante.

nimeni nu stie...

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 23 ore, Bogdan G a spus:

Vad un pic deformat pistonul care împinge tachetul casetei (piesa verde) . Ala se deformează când schimba un deștept biletele de direcție și le strânge prea tare .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Da, aia a fost problema, deformarea piesei verzi. Pot sa zic ca mașina merge super după ce au fost schimbate toate aceste piese și garnituri. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 02.02.2017 at 7:37 AM, Bogdan G a spus:

Vad un pic deformat pistonul care împinge tachetul casetei (piesa verde) . Ala se deformează când schimba un deștept biletele de direcție și le strânge prea tare .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Da, aia a fost problema, deformarea piesei verzi. Pot sa zic ca mașina merge super după ce au fost schimbate toate aceste piese și garnituri. 

 

Acum 21 ore, Brava a spus:

Bieletele se desfac/strang tinand contra, multi cred ca repara VW si le desfac/strang tragand pur si simplu de ele.

In ultimul an am refacut cel putin 8 casete din cauza asta, intr un service trebuie sa existe un inginer(teoretic) care sa l indrume pe mecanic si sa-l inevete ce sa faca la fiecare masina, asta dupa ce a studiat el problema, unde se intampla asta? aproape nicaieri. 

 

Ai dreptate,  dar sunt si excepții, va recomand cu încredere ...http://casetadirectie.com/  ing. Gego Bela 0744568794

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea este ca nu avea legatura piulita verde (de reglaj) cu mersul greoi la rece (doar la rece din ce am inteles de la tine) al casetei de directie! Pe axul cremalier exista un segment din PTFE care pastreaza presiunea creata de pompa servo intre cele 2 camere din caseta de directie, la cald el se dilata si isi face treaba - in stanga piulitei verzi este segmentul respectiv cred! Mai exista 4 segmenti ce fac separarea intre camerele distribuitorului hidraulic dar daca vreunul din ei nu ar fi fost ok, ar fi trebuit sa ai acele scapari de presiune interna mai mult intr-una din parti (stg-dreapta)! 

Curios defect oricum si desi Dl. Belo este recomandat de profesionalismul recunoscut, cauza defectarii inca nu o vad elucidata sau a fost rezolvata fara sa-ti mai spuna!

Posibile cauze: 

1) cea mai sigura dar ipotetica si greu de demonstrat varianta: mizerie in instalatie si sa fi intrat sub/langa segment dar ptr asta ar fi trebuit mai mult ca sigur sa curga si extern, sa fi afectat cumva segmentul sau o-ringul de sub segment;

2) o actiune mecanica la schimbare bielete este prea putin probabila dar nu este exclusa, sa fi scos axul foarte mult in stanga (cu distantier dreapta scos) si sa fi zgariat segmentul in buza gaurii conductei;

3) sau poate s a mai umblat si inainte la caseta asta si acela sa fi fost momentul in care segmentul sa fi fost afectat, dl. Belo stie daca a mai fost sau nu caseta desfacuta pana sa ajunga la el, daca o-ringul maro (viton) este o-ringul scos de sub segment, atunci acolo e problema, o-ringul ar fi trebuit sa fie din hnbr (negru) - diferenta intre cele 2 materiale, pe langa unele ce nu au legatura cu cazul nostru, fiind viteza de dilatare la schimbarea de temperatura;

4) cea mai viabila varianta ar fi ca masina sa fi mers mult cu o problema la articulatie fata (sau cu rulota/supragreutate) sa fi creat un mic sant pe pozitia de centru a casetei iar pana se incalzea uleiul segmentul uzat sa nu fi etansat corespunzator!

De urmarit! Daca este varianta 4, ar trebui ca problema sa reapara... Greu de diagnosticat caci uzura carcasei la interior ar trebui vizualizata cu o camera video!

 

p.s.: piulita verde este data din fabrica la pozitionare cu "Loctite", se deformeaza un pic la extragere, daca se strica (si nu numai) se confectioneaza alta la strung si se pozitioneaza in pozitia finala, dupa reglaj cu torsiometrul, cu "kernere" pentru o mai usoara reglare/redemontare!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 1/31/2017 at 11:40 AM, cioko80 a spus:

Bogdan G a avut dreptate, problema a fost la caseta de direcție. Am atașat o poza pentru exemplificare cauze.

Recondiționarea a fost făcuta la Sighișoara și a durat 3 zile. 

caseta.jpg

Și un preț pt kit și manopera ? Mulțumesc 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde le recondiționam noi este 600ron plus TVA cu garanție și adaugi manopera de montat - demontat la cine faci interventia. Mașina este gata de pe o zi pe alta

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu un volvo xc60 din 2008 cand invart volanul pe loc merge mai greu, ce imi recomandati?

Ma gandeam sa schimb prima data uleiul (e cam negru)

Share this post


Link to post
Share on other sites

First of all ulei, iti recomand doar OE Volvo, daca nu se rezolva, inlocuiesti pompa, costa c 1300 Lei 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc

Nu ar putea fii o problema la caseta de directie?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este posibil sa fie si din caseta, insa de obicei pica pompa de servo . 

Costa 1100 lei una noua pe Bosch / ZF . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Am o problema la caseta de directie cred : simt in podea chiar la picioarele soferului ca ceva se misca cu un zgomot infundat  ca si cum ar avea joc ceva ,cand virez stanga (pe loc sau la viteza mica in parcare de ex)  .

Nu am nici un joc nicaieri , bratul  e nou schimbat . Daca tin mana pe tija bieletei si misca cineva de volan simt ca acea miscare e din zona casetei (o simt in bieleta).

La revenire din virajul la stanga nu face absolut nimic . Ce e si mai curios ca apara si dispare. Trei zile nu aud nimic apoi iarasi reapare .

Un prieten care e mecanic mio spus ca e caseta dar ca pot sa o si schimb si urmatoarea poate face la fel dupa ceva km .

Ceva pareri sau sfaturi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now