Pmoldoveanu

oferte xc60 MY2016

14 posts in this topic

Salut tuturor!!

ma intereseaza pentru un XC60 model 2016 versiunile standard(preturi si dotarile incluse) si pretul pachetelor optionale

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut tuturor!!

ma intereseaza pentru un XC60 model 2016 versiunile standard(preturi si dotarile incluse) si pretul pachetelor optionale

Multumesc

cred ca trebuie sa suni la reprezentanta sau sa-i vizitezi (inteleg ca doresti o masina noua)

http://volvocarsdealer.ro/primusauto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci de sfat, insa inaite prefer sa studiez acasa configurarile/dotarile....la reprezentanta iti fac capul mare....in concluzie te duci cu ideile tale si iesi de acolo cu ale lor:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

In Constanta pe Mircea este un foarte frumos sediu Volvo - merita vazut. Ca si dotari, in opinia mea, nu merita la un Volvo decat full-option - acele optiuni de care spui la inceput ca poti trai fara ele (asa si este) merita toti banii la un Volvo. 

Iar ca motorizare, as recomanda D5 cu tuning de fabrica Polestar. 

 

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunt convins ca merita unul full, insa pretul cred ca e peste 60k €, ceea ce e cam mult. Acest tunning POLESTAR ce aduce in plus, care sunt beneficiile?

Share this post


Link to post
Share on other sites

XC60 nu are cum sa ajunga la 60.000 de Euro.

In loc de Polestar, mai bine adaugi chestii chiar utile, gen geamuri atermice sau pachete de siguranta. Sigur, Maverick va fi de alta parere, el are asa ceva si vorbeste din experienta, dar poate ca vrei sa tii masina mai multi ani si atunci conteaza. Adica m-as mira sa nu afecteze  fiabilitatea motorului in timp. La un "R", ar merge, dar la una obisnuita eu as recomanda mai degraba mai multa siguranta, frane mai eficiente, etc. Banuiesc ca nu vrei sa faci raliuri cu masina...

Cu 45.000 de Euro iti iei o benzinara super echipata. Mergi la rprezentanta, poate chiar in Bucuresti ca poate ai mai multe optiuni acolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam la ce motorizare te-ai gandit ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

un  D4 awd obligatoriu si automata --astea sunt minime, ca si alte dotari....in functie de pret

Share this post


Link to post
Share on other sites

Polestar poti pune oricand (~1000 euro) este dealtfel un upgrade de putere , care pastreaza garantia . (Verifica pe polestar.com daca nu merita un d3 , si sa ii faci polestar apoi in ideea de a-l aduce la puterea unui d4 , dar mai ieftin ).

Legat de dotari , evident cu cat mai multe cu atat mai bine , dar verifica pachetele care sunt disponibile , nivelele de echipare. Sa vezi exact ce dotari sunt , care de care ai avea nevoie si de care nu . 

Perosnal : acc (pachet driver suport) , scaune incalzite , keyless drive , senzori de parcare fata spate + camera , si high performance sound , bluetooth.  

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 1 oră, Pmoldoveanu a spus:

un  D4 awd obligatoriu si automata --astea sunt minime, ca si alte dotari....in functie de pret

Diesel-ul e mai scump, dar vine in schimb cu un cost de intretinere mai mare... Vad ca acum ai benzinar. Ce nu-ti convine la el?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am aruncat un ochi pe configurator , d4awd e ce-a mai mica motorizare diesel (pun un pret pt. Finisajul Xenium ) d4 awd 190 cp @ 46.700euro.

D5 awd 220 cp @ 47.770 

T5 awd 245 cp @ 49.800 

Toate automate . 

Realistic d5-u cu d4-le sunt motoare identice , transmisie etc. Difera softul (30 cp) singurul bonus ar fii oportunitatea de a instala polestar pe d5 ulterior !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pt sfaturi/idei.

@mariusdaniel: din cate stiu eu un motor de 2400cmc pe benzina consuma mai mult fata de diesel, de aici ideea de diesel. De altfel de masina mea actuala sunt foarte multumit, in afara de consumabile, de cand am adus-o din Germania doar cutia am schimbat-o....din vina mea...nu am verificat niciodata uleiul si a ramas fara (zero, interior uscat) problema e ca are 20 de ani deja......iar consumul, mai ales in oras destul de mare, ok asta fiind motorul conceput la vremea aia

@Cristi Muresan  am trecut de varsta la care aveam abonament la radar:) si vroiam sa fiu mereu primul la semafor asa ca nu sunt interesat de astfel de upgrade(polestar), acum ma concentrez mai mult pe siguranta si confort(mai ales ca cel mai mult masina va servi ca mijloc de transport de acasa la scoala si inapoi pt copil, bineinteles condusa de sotie...de aici automata:rolleyes:)

in concluzie, daca bugetul imi va permite, cred ca o sa ma orientez catre Edition Pro, la care sper sa mai pot adauga cate ceva optionale, bineinteles totul depinzand, asa cum am spus, de bani.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca la capitolul siguranta si confort ai pune urmatoarele:

- urca mult mai repede de la 80 la 100 - te ajuta sa faci depasirile in siguranta. Tuning-ul de fabrica Volvo nu il ai sa iti rupi capul, ci este conceput sa te ajute in depasiri - atat. 

- sisteme care te avertizeaza noaptea ca ai putea lovi ceva sau te apropii prea repede de ceva si ai obstacol iminent

- sisteme care pe ceata te ajuta la condus tinand automat viteza constanta fata de cel din fata

atunci ai nevoie de asa ceva. Si crede-ma cand se lasa ceata pe portiunea de autostrada de la Murfatlar la Cernavoda ai nevoie de sistemele astea - iti spun din experienta.  

Multa bafta in alegerea masinii - noi te sfatuim aici din experienta. Si noi am trecut de varsta cu abonament la radar de mult. Poate ne vei cunoaste candva cu ocazia vreunei intalniri Volvo, chiar si local in Constanta. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci de sfat @maverick. 

din cate stiu la cele Edition Pro(asa cum ma gandesc eu, deoarece vin cu alte optiuni care teoretic sunt gratis:mellow:) aceste sisteme de siguranta nu sunt incluse(in afara de city safety), si din cate am citit masinile sunt deja "gata construite", nu se pot comanda si sa adaugi tu ce optionale doresti, sau cel putin nu oricare dintre ele....daca gresesc...corectati-mă.

Oricum, in cazul in care ma voi hotari sa cumpar o sa incerc sa tin cont de sfaturile/parerile voastre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now