Sepp

Scutura cutia in viteza 5a

8 posts in this topic

Va Salut,sunt posesor de Volvo xc90 d5 si de curand cred ca am o problema la cutia de viteza automata,la drum intins in viteza 5a, mers normal 80-100km/h cand accelerez la un Moment dat se scutura Masina ca si cum as trece peste niste striatii in asfalt... denivelari La inceput chiar am crezut ca este asa,mergand catre Austria pe  Autostrada, cutia Schimba normal.. Trage bine.. Daca ma poate cineva ajut, rog posesorii sau mecanicii, sau daca a avut ceva probleme asemanatoare as fi recunoscator! Cu stima Marius Sebastian

Share this post


Link to post
Share on other sites

In celelalte viteze da vreun semn ? Sa nu fie convertizorul sau solenoidul de lock-up

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,in celelalte viteze nu se simte nimic,si atunci,numai când accelerez mai agresiv sa zic așa..atunci se simte,si după ce creste viteza pe la 120-140 nu se mai simte nimic.!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ati aflat din ce motive face asa? Si eu am problema asta. Am cumparat masina de 2 saptamani, am mers cam 700 de km cu ea si a inceput problema asta in treapta 5 pe la 80 de km pe ora.

Daca stiti ceva, va rog sa-mi scrieti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca se simt trepidatii in accelerare trebuiesc verificate in prima intsanta planetarele

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu fie de la jante sau anvelope daca face doar la 80-100 km/h. Poate trebuie doar echilibrate rotile.

 

Edited by cristiann

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ati rezolvat problema? Eu am schimbat uleiul la cutie (cei de la reprezentanta din Timisoara mi-au spus ca trebuie sa schimb cutia de viteze!!!) si nu a mai avut nicio trepidatie. Dar am folosit vreo 12 l de ulei ca sa se curete bine, ca in cutie intra 3.5 l, nu poti schimba tot uleiul. Probabil se fac ceva depuneri pe convertizor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La viteza constanta ex : 60 km si cc 2000 turatii masina trepideaza, simt si la accelerare la franare parca pocneste ceva in fata dreapta si acceasi simtoma il am cand acelerez imediat dupa :( .

Am fost la service nimic vizibil si nici la reprezentanta la Debrecen tot nimic. .

Am schimbat acuma uleiul in cutie la reprezentanta in Debrecen si au spus ca cutia este ok fara probleme.

Trimis de pe al meu SM-N950F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now