vlpvlp06

Sonda lamda

9 posts in this topic

Salutare,

A schimbat cineva recent sonda lamda la 850?Caut o recomandare + feedback.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

0 258 005 097 Bosch este echivalenta corecta pentru 850/20v iar pretul este in jur de 400 lei.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am gasit asta daca te ajuta

Aici

 

cod OE #: 9202719

Edited by CataP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru 20V "hiperventilat" ;)

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 43 minute, CataP a spus:

Eu am gasit asta daca te ajuta

Aici

 

cod OE #: 9202719

Multumesc,cu un google m-as fi descurcat si eu iar de identificarea piesei ma descurcam ca doar nu lucrez la aprozar.Vroiam o parere de la cineva care a facut operatiunea pe masina lui,cum se simte,tips-uri la montaj etc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum se simte iti pot spune eu, Pe log-uri AFR-ul variaza mai repede putin, si LTFT-ul e mai stabil, iar la turatii mici cand apesi / iei piciorul de pe pedala nu te mai scutura (practic tranzitia intre accelerare si decelerare e mai lina). Poate un consum mai mic cu 0.5L in oras sa zic... nimic extraordinar, motorul se simte putin mai "untos" :)

Acum merg direct cu ECU pe sonda wideband si am scos celelalte sonde din circuit, folosesc direct AFR-ul specificat in harti in stilul ME7

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat acum 1 an si este diferenta f mica pe timpii de comutare ,adica comuta ceva  mai repede( sinusoida  se stringe ) insa eu nu am AFR sau ceas de vacuum si schimbarea am facut-o ca aveam ~185k plus ca era originala si poate imbatrinita ,asta am considerat .Acelasi model de sonda am ,implicit asa este pt motorizare de 2L turbo

Daca ai AFR si ceas de vacuum  totul se verifica de la sine  si nu este musai sa o schimbi ,ca in teorie la 160oookm ,asa consider.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Consum mai mic cu ceva. In rest, nada. 

La montaj sa ai pasta de cupru sau whatever iti trimit ei pentru filet si sa strangi sonda cu mila. In rest, leaga bine cablajul si roaga-te la aia veche sa iasa fara filet din gaura. ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru 2.5 20V aspirat este corecta urmatoarea sonda?

0 258 003 373

Mufa maro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now