Ct92cif

Schimbat motor

8 posts in this topic

Va salut! Detin un volvo s80 din 2002 motor 2.4 d 130 cp la ca mi.a intrat cureaua de la accesorii la distributie si mi.a facut putin deranj pe la motor pana la ruperea intizatorul din blocul motor. Am pus cruce motorului si am decis sa il schimb pentru ca iubesc prea mult masina. Am achizitionat un alt s80 din 2003 cu volan pe dreapta 2.4 d5 160 cp. Intrebarea mea este daca pot face acel motor sa functioneze la 160 cp sau doar il schimb ca si piesa efectiv, fieroaica?. Si o alta intrebare este pot pune unele optiuni de pe acea masina cum ar fii senzori ploaie-lumina,casetofon?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merge sa faci ceea ce vrei tu. Iei motorul plus cutia plus  toata electronica de pe masina de 2003 si o pui pe a ta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce inseamna toata electrica? Pot sa pun dor calc de motor sau trebuie si cem.u si toate calculatoarele

Share this post


Link to post
Share on other sites

ECM, CEM, DIM, REM, ICM, CCM, TOT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema este ca Dim-ul este prajit cred pentru ca nu schiteaza nimic si mai este si in  mile. Nu pot sa le folosesc tot pe ale mele? Un manual  va rog pentru s80 I imi poate trimite si mie cineva pe musat.ciprian92@yahoo.com 

Edited by Ct92cif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dim-ul se repara . Manual de reparat(daca la asta te referi) nu exista. Owners handbook gasesti pe google.

Pentru reparatii incearca VADIS sau VIDA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am reusit,am schimbat motorul. Merge bine singura diferenta a fost un senzor de admisie care la motorul meu de 130 cp era pe capacul de la admisie si pe cel d5 era pe intercooler. Acum ce trebuie sa fac sa mearga masina in parametrii de 160 cp?

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare la toata lumea.sint nou pe aici si daca fac vreo greseala va rog sa ma scuzati.am o problema mare si va solicit ajutorul.am un volvo s80.an 1999,2.8 cc,150 kw,cod motor TS97C2. Care din pacate prin amabilitatea unui "prieten "a reusit sa ii caleze motorul pt a mers pina a ramas fara apa.pt iubesc masina nu am vrut sa renunt la ea.am achizitionat alta fara acte s80, an 1999, 2.9cc, 147 kw, cod motor TS94K2.  Vizual motoarele sint identice.doresc sa stiu daca se poate pune motorul 2.9cc in locul celui 2.8cc.( daca se potrivesc fizic) si daca e necesar si schimbarea calculatorului sau nu.va multumesc mult pt raspunsuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now