Terrapeutic

Am o problema. Beau. Conduc, Sunt prost.

5 posts in this topic

Nu stiu daca sunt topicuri de genul, sincer nici nu am cautat, dar am simtit nevoia sa incep unul.

Fratele meu, daca bei, nu te urca la volan! Aveam obiceiul, prost, ca dupa ce ieseam de la munca sa stau cu colegii sa ne intindem la o bere, care devenea un pack, sau mai multe si apoi sa merg acasa, cu masina, vreo 20 de minute.

Cand mergeam in vizita, dupa cateva pahare de vin, cognac, whiskey si alte cele, conduceam acasa ca fat frumos, increzator in fortele proprii si fara a constientiza potentialele pericole, eventual accelerand un pic mai mult, "testand masina", fratele lui Shumi. De fiecare data ma simteam mai puternic ca soarta, mai stapan pe mine, stiind ca mie nu mi se poate intampla.

Sunt o multitudine de filmulete pe net cu accidente stupide, cu "advertisers", promo'uri, reclame ce arata pericolele reale legate de consumul de alcool si condus, oricat de smecher, mahar, boss, stapan pe masina sau de cat timp ai permisul, reflexul e micsorat, nu reactionezi in timp util, nu vezi la fel de bine, nu esti concentrat, adormi, sau nu esti atent si faci accident. Poti fi implicat tu, cei din masina, prieteni, familie, copii, alte masini, pietoni. Nu fi prost!

Profesia mi'a permis sa vad suficiente victime ce nu isi vor mai recapata vreodata functiile motorii, mai exact nu vor mai merge la fel, nu isi vor misca bratele la fel sau mai rau nu se vor misca mai deloc, poate doar capul, intinsi pe un pat pana la sfarsitul zilelor. Nu fa asta! Unii erau acolo fiind vinovati, altii doar ca victime colaterale, ce venea de la munca, prietena, sau doar se plimbau.

Va rog, sunteti mai inteligenti de atat! Aveti grija de voi si de cei din jur. Nu e vorba doar de permis, de o spaga, de reparat o aripa, sau de inchis un ochi al legii. poate fi vorba de sanatatea si viata voastra sau a celor din jur!

NU va urcati la volan dupa ce ati baut, dragi conducatori de Volvo!

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se putea posta la discutii generale ca doar mai sunt si alte modele in afara de s40 :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce e drept nu am cautat prea mult unde sa postez, daca nu e locul potrivit, rog moderatorii sa modifice/stearga postul.

Ideea e ca dupa o vizita la prieteni, am vrut sa fac ceva ce faceam in mod obisnuit inainte, sa ma urc beat la volan, crezand cu tarie in capacitatea mea de a conduce. Nu mai facusem asta de cand s-a nascut fiica noastra, dar era sa o dau iarasi prost. Intr-un final s-a urcat sotia la volan, copilul in spate cu mine, iar dupa 3 minute de condus, la iesirea din satuc control fiola. 

Cu 2 saptamani inainte, prietenii nostri au venit la noi si acelasi scenariu, gratar alcool, la plecare s-a urcat sotia lui la volan, copil in spate, control fiola la iesirea din localitate.

Initial ma gadeam ce "norocosi" am fost si la toate implicatiile economice pe care le-ar fi avut retinerea permisului. Apoi mi-am dat seama ca defapt oamenii astia nu "vaneaza" ci doar incearca sa previna ceea ce am scris in postul precedent. 

Imi e greu sa cred ca sunt singurul care s-a pus in situatii de genul, dar daca e cazul ma bucur. Daca nu, sper ca postul sa fie un "reminder" atunci cand va aflati in situatia descrisa, de a nu alege volanul si de a gasi o alternativa.

Numai bine.

P.S. Controlul a fost doar pentru alcolemie, nu au cerut nimic altceva, nu permis, nu asigurare, nimic.

Edited by Terrapeutic
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Terrapeutic said:

Ce e drept nu am cautat prea mult unde sa postez, daca nu e locul potrivit, rog moderatorii sa modifice/stearga postul.

Ideea e ca dupa o vizita la prieteni, am vrut sa fac ceva ce faceam in mod obisnuit inainte, sa ma urc beat la volan, crezand cu tarie in capacitatea mea de a conduce. Nu mai facusem asta de cand s-a nascut fiica noastra, dar era sa o dau iarasi prost. Intr-un final s-a urcat sotia la volan, copilul in spate cu mine, iar dupa 3 minute de condus, la iesirea din satuc control fiola. 

Cu 2 saptamani inainte, prietenii nostri au venit la noi si acelasi scenariu, gratar alcool, la plecare s-a urcat sotia lui la volan, copil in spate, control fiola la iesirea din localitate.

Initial ma gadeam ce "norocosi" am fost si la toate implicatiile economice pe care le-ar fi avut retinerea permisului. Apoi mi-am dat seama ca defapt oamenii astia nu "vaneaza" ci doar incearca sa previna ceea ce am scris in postul precedent. 

Imi e greu sa cred ca sunt singurul care s-a pus in situatii de genul, dar daca e cazul ma bucur. Daca nu, sper ca postul sa fie un "reminder" atunci cand va aflati in situatia descrisa, de a nu alege volanul si de a gasi o alternativa.

Numai bine.

P.S. Controlul a fost doar pentru alcolemie, nu au cerut nimic altceva, nu permis, nu asigurare, nimic.

Cunoastem … Ceva de genu faceam si noi inainte cu ford-ul (mai ales ca se accepta 1-2 pahare p'aici la volan), mergea singura masina, stia drumul pana acasa in alcoolului. Insa de cand cu Volvo…am reglementat situatia. Momentan merge in modul de protectie fara turbo deci nu este prea nervoasa, oricat ai accelera-o, tot 90-100 prinde , dar la cat de usor se conduce si la cum atrage ochiul pe strada…mai bine spun stop la urmatorul paharel! Numai bine ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now