palipi

Volvo xc60 sau touareg

26 posts in this topic

Vreau sa cumpar o masina nou si sunt in dilema intre 2 masin! Volvo xc60 D5 CP 220 full dotat sau wv touareg CP 263 mijlociu dotat? Pretul sa zicem nu este interesant, desi este o diferenta aprx 5000 euro!(touareg e cel scump):-) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie nu mi-a placut la Touareg spatiul interior. Mi se pare o masina foarte inghesuita.

ps: desi nu stiu exact preturile...as lua un xc90 nou mai slab echipat.

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Touaregul e in aceasi clasa cu xc90-u ... deci ar trebui in mod obiectiv comparat xc60-tiguan . 

Daca diferenta este de 5000 de euro ,as alege touaregu  (cu toate ca nu imi place deloc) are nistr avantaje din pct. De vedere tehnic , inrudirea sasiului cu porsche , franele brembo ce sunt puse si pe porsche , supensia pe aer . 

Dar ce inseamna full dotat xc60-u si medium dotat touaregu ... sunt multe de luat in calcul . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mare diferenta nu este intre dotari! Volvo are in plus: reglare scauni automate cu memorie,(touareg manual are) mai multe dotari de siguranta,incalzire scaun spate, senzor poaie,blocaj de siguranta a cutiei de viteza!cam restul este aceas dotari! Inima mea as alege volvo dat mimtea touareg! La care este mai ieftin intretinerea?Trebuie sa aleg saptamana aceasta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intretinerea nu stiu , la volvo e in jur de 1500 lei/ an  ... nu stiu ce motor este pe touareg (presupun ca este 3.0 tdi -ul dar nu cunosc ce ulei papa , etc. ) sincer atatia bani pt. o masina fara senzori de ploaie ?? Scuze daca fac decizia mai grea . 

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drive test ai facut cu vre-una ? Sa vezi pe viu daca la drum corespund dorintelor tale ?

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Referitori la preturi xc60 este mai scump decat wv tiguan si cx90 e mai scump decat touareg!cam cu 2-3000 eu!

Am condus pe aman doua masina!xc60 e mai sportiv mai iute! Touareg mai comod si mai frumos din interior!acceleratia e mai bun la touareg!daca asi punea impreuna confort+sport devina ideala!e greu de ales! Dar dintre istea vreu sa aleg!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am condus touareg doar q7 , varianta de 240 cp (3.0tdi) e oke , un pic vapor , imi place mult cum suna v6-le , dar nici motorul volvo-ului nu e mai prejos 5 pistoane in linie . 

Sincer cred ca xc60-u v-a consuma mai putin , si vei avea impozit mai mic. 

Daca are si adaptive cruise , eu as alege xc-u . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Repet...pentru 2-3 mii m-as aruca la un xc90. Macar fa un drive test ca sa nu iti para rau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt 3 filme diferite, XC60, Touareg si XC90. Eu am mers cu toate si sunt 3 masini total diferite.

Touareg-ul nu mi-a placut deloc (cu exceptia motorului) si nu stiu ce imparte cu Porsche Cayene ca am mers si cu ala si e cu totul alt film.

Mergi si ia-l pe cel care-ti place, la cat costa 2.000-3.000 de euroi cat zici tu ca-i diferenta nu mai are nici o importanta (mai indoiesc sa fie doar atat la echipari similare dar ...).

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

xc90 deja nu intra in bugetul meu, si dupa parerea mea in varianta diesel motorul are 2 l, care mi se pare e putin. asi ajuta niste informatii ca care cum are probleme, cost intretinere. candva am a vut vw touran multe probleme am a vut cu ea, din cauza asta vw nu e simpatic. dar tourag e o alta clasa. Am vazut poze cu xc60 pe care o sa lanseaza din anul viitor, deja o sa fie cu tuch screan,si cu o caroserie mai buna. dar nu am timp sa astept atata

images.jpg

images (1).jpg

images (2).jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce judeci motorul diesel ca e putin 2L? Ai vazut specificatiile - 470 Nm // 225 CP cu transmisie 8 rapoarte? L-ai condus? Maurice are unul si iti poate spune ce inseamna ca motor. Plus daca pui tuning de fabrica Polestar pe el atunci e din alt film acest motor. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Confirm ! E un motor potent chiar pe masina de 2000 kg. E elastic, trage cam oriunde in plaja de turatii. Pe xc 60 ar putea fi perfect !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Strict vorbind de dilema ta, as lua in considerare modul in care vei dori sa exploatezi masina: Touareg e net superioara in off road si echipata corespunzator te poate duce in in varf de munte. Pt utilizare in oras cred ca e mai ok un XC60.

Totusi lasand la o parte diferenta de bani ( pana in 5000 eur) e nesemnificativa, Touareg e din alta clasa comparativ cu XC60. Se poate gasi la pret bun modelul X Edition (masina de test drive), care are suspensii pneumatice, transmisia cu 8 rapoarte ZF, modul 4x4 permanent si f multe dotari (practic ii lipseste doar memoria la scaune), spatiul interior si portbagaj mai mare. Nici nu as lua alta echipare in consideratie la Touareg.

Dezavantajele vor fi consumul mai ridicat ( prietenul meu, care are modelul anterior de Touareg, are consum 12l regim mixt, eu am la xc60 cam 8.5), impozit si asigurari mai scumpe, banuiesc ca intretinerea e tot pe acolo, mai putin update-ul la sistemul de navigatie ( la volvo e gratis si il faci tu la VW i-a cerut 800 eur la Cardinal Motors Constanta, de parca cumpara unul nou).

Daca iti place xc60 faci ca mine alegi cu inima, de cand am vazut masina mi-a placut, am cumparat-o si nu imi pare rau, insa sunt convins ca Toureg e totusi un model superior in multe privinte si nu e o alegere rea deloc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Update-ul la navigatie e gratis la Volvo doar incepand cu modelele XC60 din 2013, corect?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In masina am gasit 2 updaterui gratuite (an 2012) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am navigatia pe baza Here Maps, downloadez un fisier de circa 17 gb pe un stick USB formatat fat32 si il bag in USB-ul masinii, instalarea dureaza cam 2 ore. Pana acum am facut 3 update-uri si nu am platit nimic,  nu mi s-au cerut parca date de identificare a masinii sau ale mele, dar nu mai retin exact.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 9 minute, costa a spus:

Eu am navigatia pe baza Here Maps, downloadez un fisier de circa 17 gb pe un stick USB formatat fat32 si il bag in USB-ul masinii, instalarea dureaza cam 2 ore. Pana acum am facut 3 update-uri si nu am platit nimic,  nu mi s-au cerut parca date de identificare a masinii sau ale mele, dar nu mai retin exact.

Ai senus conected touch ?  

Share this post


Link to post
Share on other sites

fara touch, doar sensus connected, touch se instaleaza suplimentar (ca accesoriu si costa 1000 eur).... eu trimit adresele de pe www.here.com, introduc VIN-ul masinii apoi dau share la internet via bluetooth si gasesc adresele in aplicatia "Send to Car" ( sper sa nu gresesc numele), de acolo ii dau store. Am trimis mai toate adresele importante pt mine, e f usor. De ce sa dai 1000 eur pe touch? mai bine ii dai pe polestar!

Edited by costa
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, cornel_gav said:

Update-ul la navigatie e gratis la Volvo doar incepand cu modelele XC60 din 2013, corect?

Nu chiar, 

Trebuie sa verifici la NavTeq pe baza de VIN ce update-uri ai gratuite - navigatia Volvo (NavTeq) vine cu primele 2 update-uri de la inregistrarea pe site gratuit. Dupa aceea trebuie sa le platesti serviciul care nu e ieftin si nu stiu daca merita - sustin in continuare ca Google Maps // Waze e cel mai performant, plus ca este real-time. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, costa a spus:

fara touch, doar sensus connected, touch se instaleaza suplimentar (ca accesoriu si costa 1000 eur).... eu trimit adresele de pe www.here.com, introduc VIN-ul masinii apoi dau share la internet via bluetooth si gasesc adresele in aplicatia "Send to Car" ( sper sa nu gresesc numele), de acolo ii dau store. Am trimis mai toate adresele importante pt mine, e f usor. De ce sa dai 1000 eur pe touch? mai bine ii dai pe polestar!

Mersii de info , am sa incerc sa vedem ! Clar ii dai mai bine pe un polestar , oricum nu e proiectat pt touch ecranul , e cam departe si toate comenzile sunt super accesibile de pe butoane , inclusiv navigatia .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@maverick pt google maps ai nevoie de internet ... ceea ce pt e peste mana . Iti dai seama ca in tara nu am nevoie de navigatie , si la cate updateuri avem la drumuri , inca merge si ce am pe masina :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now