Sign in to follow this  
Followers 0
Cristi Muresan

Furtun vacum , imbunatatiri ??

5 posts in this topic

Buna seara , am dat intamplator peste un topic interesant http://www.volvoforums.org.uk/showthread.php?t=223685 , similar initiatorului acelui topic , am aruncat si eu o privire sub capota si am observat acel furtun de vacum frecandu-se de solenoid si avand o uzura superficiala , atat de sugrumat este . Am uitat sa-l schimb (neavand furtun), dar am de gand , acum citind acel topic . 

Am sa revin cu impresii personale si poze, dar pana atunci impresiile celor care au schimbat acel furtun : o imbunatatire a acceleratiei la turatii joase , cand face si facum peacolo dealtfel. 

 

Volvo_VEA_rear_small.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Modificarea ar trebui sa fie aplicabila : d5-215 cp (si toti dervatii cu twin-turbo , D3, D4 ,D6 etc.) VEA D4 , D5 . Pentru v40, s60/v60 , xc60 , xc90 , s80 , V70

Cine aplica aceasta modificare , banala , care implica costuri minore , i-as ruga sa revina cu feedback .

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo Cristi pentru thread,

din pacate eu nu am motorul respectiv, dar cei din UK care au facut 'upgrade'-ul respectiv sunt multumiti

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 18 minute, gfieraru a spus:

Bravo Cristi pentru thread,

din pacate eu nu am motorul respectiv, dar cei din UK care au facut 'upgrade'-ul respectiv sunt multumiti

Multumsc , am schimbat astazi furtunasul , la mine era de 4.2 mm , era ros pe jumatate de solenoid . Masina intradevar pare mai smooth la turatii joase .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceeasi problema am avut-o si eu dar pe motorul d5244t cu furtunasul de la tamponul  din fata era cam fortat si s-a fisurat si pierdeam vacum iar ca si rezolvare i-am pus un cot cum are cel de pe spate si am rezolvat problema acum masina trage si in turatii mici .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0