Safety

Sunet neobișnuit în mers

73 posts in this topic

Salutare .....Sunt nou pe forum si as vrea și eu sa ma ajute cineva cu niște sfaturi dacă se poate....Am un volvo xc90 2400 d5 din 2005 și în mers intre 50 și 80 km/h se aude un vuiet....Acest sunet ca un vuiet începe de la 50km/h(se aude încet și crescând viteza spre 80 se aude tot mai tare) și de la 80 la ora nu se mai aude.....Mulțumesc  și sa aveți drumuri bune.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,la mine facea si la 30km/h!Iar motivul era directia prost facuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Face și în decelerare ?

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Din punctul meu de vedere masina trebuie vazuta de un mecanic. Aici doar ne putem da cu parerea, iar tu sa te apuci sa schimbi pana o nimeresti, ceea ce nu e OK.

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

La decelerate scade sunetul zgomotului și sub 30/h nu se mai aude....exact inversul accelerării...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la mecanici am avut păreri ceva gen ca e de la cutie sau un rulment, nu au fost 2 mecanici cu aceeași  idee de asta am scris pe forum.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci, nu ai fost unde trebuie. 

Trecand peste, incearca sa faci o inregistrare audio/video.

Spune mi te rog, se schimba sunetul cand faci stanga/dreapta? Ai incercat sa inlocuiesti anvelopele? Eventual sa le schimbi cu cele de pe spate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am încercat schimbarea anvelopelor...dar ăsta  va fi primul pas inclusiv unghiurile ca  nu sunt ok...la schimbarea direcție în intervalul 30_80/h gen o depășire sau un viraj mai lejer nu se schimba cu nimic sunetul.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rulment unghiular .

Share this post


Link to post
Share on other sites

8La decelerate scade sunetul zgomotului și sub 30/h nu se mai aude....exact inversul accelerării...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze din greșeală am trimis același răspuns......in legătură de rulmentul unghiular unde îl găsesc pe mașină ca nu am idee......mulțumesc  și drumuri bune sa aveți

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rulmentul unghiular e IN unghiular. trebuie desfacut, si nu e unul, sunt vreo 4 :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ms ms ....oricum întâi ii voi schimba anvelopele și ii voi face alinierea la roti,și dacă nu se rezolva voi merge mai departe spre rulmenți.....sper sa nu ajung prea departe cu schimbatul pieselor.mulțumesc anticipat pentru sfaturi.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bună ziua....am schimbat cauciucurile și am făcut și unghiurile,dar din păcate zgomotul  nu a dispărut.Am fost un pic mai atent și acest zgomot apare de la 50 la 80 km/h doar  când accelerezi, când iei piciorul de pe accelerație nu se mai aude aici vorbind în intervalul 50/80 km/h .....ms ms o zi buna

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 6 ore, Alexii a spus:

De la 14 secunde se aude atunci ajung la 50km/h...poate sa îmi spună cineva ce fel de ulei se foloseste la cutia de viteze și la că-ți km se schimba?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie desfăcut unghiularul și înlocuit rulmentul. Oricum dacă ridici masina pe elevator și o accelerezi pana la 50 kmh se aude clar de unde vine zgomotul.

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 18/06/2016 at 11:46 AM, Alexii a spus:

Ms Bogdan G dar nu știu unde e acel unghiular și ce sa desfac  ....după cum am zis am fost pe la mecanici pe aici în UK și nu au habar...ei merg pe bajbaite  și încep poate  e asta ... schimbam asta și dacă nu e ok vedem în alta parte....mi-ar prinde bine sa știu ce sa desfac adică unde e unghiular ul și sa merg la mecanici spunându-i  ca aici trebuie sa umblam ...mulțumesc  o zi buna

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă ești în UK este o problema pt ca nu știu dacă aveți magazine specializate în vânzarea rulmenților.  Adică după ce dai rulmentul jos trebuie sa mergi la un magazin și ei îți dau rulmentul de care ai nevoie . Nu țin minte sa aibă cod pe el iar după cote nu știu dacă găsești.  

Cum se schimba rulmentul aici 

Localizare si demontare AICI .

 

Succes.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane mulțumesc mult.....am fost ieri la un mecanic aici în UK.,am ridicat mașină pe elevator și sa uitat pe ici pe colo:la diferențial pe partea dreapta spate unde intra planetara scurgere de lichid...apoi a mers în fata a pus mana pe planetarele  fata pe rand și a rotit foarte puțin de ele și se auzea ceva în cutie fier pe fier ....acceasta testare sa făcut cu, cutia de viteze pe N din care a rezultat ca as avea probleme cu cutia de transfer....acum nu știu ce sa zic din cate mai știu eu planetara nu e fixa în cutie are un pic de joc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai la cardan aveai joc ? Planetarele au un pic de joc pe directie axiala . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Când ii dau jos cutia de transfer ca sa ii schimb rulmentii unghiulari voi pierde uleiul din cutia de viteza....?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu.

Sent from my D5503 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now