Hypocrate

Geometrie roti spate

17 posts in this topic

Sunt fericitul posesor XC 60 2.4, 215 cp, Ocean Race.

Azi am fost să-mi fac geometrie față spate pentru că pe ambele trenuri de rulare cauciucurile prezintă uzură pe interior. Pe față nicio problemă la reglaj în schimb pe spate a reușit reglarea unghiului de cădere din 2 reglaje cu excentric de pe basculele roților, cele de pe mijlocul așa zisei punți spate, în schimb la roata stângă unghiul de convergență ieșea din verde cu 19 minute ale unui grad. S-a uitat mecanicul cu o lampă cred că 15 minute să găsească șurubul de reglaj și nu l-a gasit. Mi-a arătat niște piulițe în articulația roții care credea el că ar avea legătură cu reglajul unghiului de convergență însă erau sudate. În concluzie pe stânga spate unghiul de convergență nu a știut de unde se reglează și mi-a dat-o așa. Nu a putut să mă păcălească pentru că am fost în spatele lui în permanență iar cunoștințele mele mecanice sunt destul de consistente ( ca fost Olcit-ist în tinerețe!). Mă poate ajuta cineva? În Craiova nu există service Volvo.

Și încă ceva: vreau să schimb meniul din bord din germană în engleză - m-am cam săturat de mesajul - Pause machen! Cum se face?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Limba din bord nu se poate schimba . 

Cat despre geometrie , in general sunt 2 brate (unu pt fiecare parte) si spre centru masini au cate un surub care se desface si de acolo se regleaza . Xc60 nu am deci nu stiu 100% daca se aplica . 

Edited by Cristi Muresan
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Așa e, din cele două brațe se reglează unghiul de cădere nu și cel de convergență. Cât despre limbă, m-ai distrus! Chiar nu e posibil, resoftare, ceva ceva?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan G de pe forum iti poate schimba limba , si costa aprox 400 lei (trebuie sa il intrebi exact pretul) sau la reprezentanta , dar presupun ca e mai scump

Din meniu nu o poti schimba decat pt. infotainment .

cat despre geometrie , eu asa stiu ca doar la acele brate se umbla pe spate , restul e din bucse (probabil de acolo si problema ta)

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulțumesc frumos. Un punct de vedere pertinent, cel cu bucșile. Nu m-am gândit.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este problema comuna la xc60, cu bucsile port fuzeta, care se uzeaza prematur.  Tot Bogdan G are presa speciala pt ele, sau cel putin avea.

Da-i un telefon si vezi ce si cum

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 2012 e 300 lei de schimbat limba cat despre bucsile de portfuzeta avem OEM pe stoc si presa si tot ce trebuie . :)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 02.07.2016 at 10:40 AM, Bogdan G said:

La 2012 e 300 lei de schimbat limba cat despre bucsile de portfuzeta avem OEM pe stoc si presa si tot ce trebuie . :)

Cu tine trebuie sa  iau legătura. Mi-am notat numărul de telefon și cu primul drum la București te caut, că am mai multe de discutat. Mulțumes frumos de reply.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Poti sa-mi spui cit sunt bucsele portfuzeta spate la XC60 si un kit de distributie + kit auxiliare+ intinzator.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai PM.

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 6/28/2016 at 3:21 PM, Hypocrate a spus:

...Și încă ceva: vreau să schimb meniul din bord din germană în engleză - m-am cam săturat de mesajul - Pause machen! Cum se face?

Sa le spuna cineva celor de la Volvo sa puna din fabrica limba engleza (cel putin) in toate meniurile, indiferent pentru ce tara sau continent e facuta masina. Ce naiba, din punct de vedere software e o banalitate.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este banal, dar cand vrei sa tai din costuri, si folosesti o memorie de 1Mb sa zicem, iti incape acolo doar softul + o limba. Diferenta intre memoria de 1Mb si cea de 4Mb daca e de 2 dolari, inmultesti cu un milion de masini si iete economie de 2 milioane de dolari doar din asta. Plus costurile de schimbat limba.... Vezi tu unde ajungi ;)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 11 ore, mariusdaniel a spus:

Sa le spuna cineva celor de la Volvo sa puna din fabrica limba engleza (cel putin) in toate meniurile, indiferent pentru ce tara sau continent e facuta masina. Ce naiba, din punct de vedere software e o banalitate.

Am vb cu ei si s-a rezolvat, modelele noi(XC90 II, S90, V90, V40) au engleza si romana pe langa alte limbi . 

Pun la vanzare sculele de schimbat limba . :)))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce dubios mi s-a parut sa merg cu Volvo si sa vad T(TZ) , S(SH) :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta-mi aminteste de momentul cand am primit un telefon mobil (GSM, ceva Nokia) cu meniu in romana. Cautam de nebun si ma chinuiam sa ma prind carui meniu in engleza ii corespundeau chestiile alea in romana aruncate cu furca acolo. Ma rugase cineva sa schimb niste setari, parca. Am schimbat limba in engleza, am modificat setarea, înapoi in romana si-am predat telefonul. Exista chestii unde esti mult mai obisnuit, dupa ani de utilizare, cu o limba care poate nu e limba ta materna. La masina poate nu e socul asa de mare, ca nu intri in meniuri asa de des, insa la telefon mi s-a parut greu cu romana ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la masini este valabil. Cel putin pe partea de diagnoza, erorile traduse in limba romana, sunt din alt film. Am incercat de vreo 3 ori sa fac diagnoza cu un tester in limba romana si nu mi-a iesit de loc. Am bagat codurile pe google, sa vad cum sunt in engleza, atat de imprecise sunt traducerile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde cine traduce .

Eu am tradus în asa fel încât sa înțeleagă toată lumea ce vrea mașina .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now