Volvo S60 D5 AWD

MMihai
By MMihai in VOLVO S60/V60 (2011-2018),
Salutari, Incep threadul pentru a tine un istoric al masinii si pentru a clarifica eventuale nelamuriri ale posesorilor de S60 (sau a celor care aspira la a deveni posesori de S60 ). Este produsa candva prin 2012 si inmatriculata pentru prima oara in decembrie 2012. A fost masina de showroom pana in decembrie 2013 cand a fost cumparata de cel de la care am achizitionat-o eu. 
Proprietarul anterior a avut grija de masina, aceasta fiind servisata/intretinuta in baza planului recomandat de Volvo si doar la Primus. Pe langa dotarile 'din fabrica', pe masina s-au instalat senzori de parcare fata, camera pentru marsarier si softul Polestar. La 71500 de km i-am schimbat cutia de viteze in baza garantiei. In umila-mi parere, cutia nu facea nimic iesit din comun pentru un Volvo, doar ocazionalele 'smucituri' cand cuplam treptele D/R (va rog sa-mi scuzati lipsa de cunoastere privind termenii tehnici, sper ca tot trepte se cheama si la automate). S-a ajuns la schimbarea cutiei datorita insistentelor fostului proprietar, care a acuzat inca de la 6000 km probleme la cutie (din ce-am vorbit cu dansul + ce am vazut in istoric: "socuri D/R" / "smucitura la decelerare, evidentiata la trecerea din treapta 5 in 4") si a platit vreo 2 schimburi de ulei + 4-5 sesiuni de 'diagnosticare'. Una peste alta, nu pot decat sa ma bucur ca am cutie noua pe masina. Pana acum eu i-am facut o revizie completa (cu ocazia zabovirii la Primus pentru schimbatul cutiei + revopsirii hayonului/spoilerului spate pe garantie - se cojea lacul), i-am pus de vreo 3 ori motorina si am facut vreo 2000 KM cu dansa. Am in plan pentru dansa urmatoarele: - detailing interior/exterior complet (la KNZ), programat pentru 25 iulie. Pielea este putin neglijata iar stratul de lac nu este perfect. Din fericire, se poate corecta totul si sunt convins ca va arata 'tipla' cand va fi gata; - achizitionat bare transversale (pentru snowboard, nu bicicleta, haterilor); - foliat/vopsit partial spoiler fata in negru lucios; - foliat/vopsit difuzor spate in negru lucios; Ma gandesc si sa cumpar un set de perdelute pentru laterale spate/luneta si sa renunt la folia deja instalata pe masina (20% transparenta). Daca cineva-i interesat de consum: producatoru' declara 8.5% in oras. Habar n-am in ce oras se inregistreaza valoarea aia dar nici nu mi-am pus vreodata problema ca ar consuma atat in Bucuresti. In functie de ora si distanta parcursa consumul variaza intre 7.5-8 (noaptea) si 13-14 (ora 'de varf', in modu' S al cutiei si destul de apasat). O medie cinstita este 10.5-11.
In afara orasului papa cam 7-8%. La 140 cu 4 oameni si bagajele aferente in masina, consumul pe A2 (Bucuresti - Constanta) a fost de 8% in cap (7.86 la pompa).
  • 217 replies