Reply to Volvo S60 D5 AWD

MMihai
By MMihai,
Salut, Nu se efectueaza modificari la cablaje si nici la alte dracii. Singura dificultate o vei regasi in momentul in care doresti sa schimbi becurile T10 din plafoniera, acestea folosind un twist-socket. Problema cu soclul este ca pana intr-un anume an (cred ca 2015), cei de la Volvo au 'sudat' becurile de socluri, astfel incat trebuie desfacut si adaptat pentru becurile led. Operatiunea in sine nu este una dificila, ci doar migaloasa, fiind nevoie sa prinzi firele becurilor direct in fisele de contact ale soclului. Cred ca te lamuresti din urmatoarele poze:
^aici este unul dintre becurile scoase din soclu, sudat de fisa despre care vorbeam anterior. Daca nu planuiesti sa le refolosesti, se rupe destul de usor ca sa poata fi curata ulterior (pentru a evita riscul de scurt). ^soclul T10, remontat, cele doua fise pe pozitie; ^bec led pus in soclul original. Se poate observa modul in care am ales sa asigur contactul firelor becului cu soclul. Nu conteaza in ce pozitie asezi becurile in socluri, chiar daca au polaritate, poti rezolva intorcand soclul cu 180* in cazul in care nu ai contact.
Daca mai ai vreo intrebare, shoot. Am mai gasit niste poze cu nocturna: