MMihai

Volvo S60 D5 AWD

218 posts in this topic

Pai doar nu din fata, din moment ce au boturile identice. :P

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce frumos ar fi fost sa nu-mi spulbere visul baietii de la DPD (adica sa livreze sambata in conditiile in care scrie mare pe colet ca e pentru... 'livrare sambata') si sa fi primit si eu o 'piesa' overnight. :(

596c83f6e7bdc_WhatsAppImage2017-07-17at1

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.

La clapita de la portbagaj care ai comandat-o ti-a venit si arculetul acela care o ajuta sa stea in sus?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, are PN separat respectivul arc. Eu nu am avut nevoie, dar stiu ca am verificat pretul si era similar cu cel al clapitei.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de raspuns.

Vroiam sa fiu sigur pt. ca ambalajul de la clapita era perforat si am crezut ca s-a pierdut.Pina la urma am rezolvat cu un arculet de la o mini lanterna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recente:

  • geometrie la Primus;
  • inlocuit radiator apa (antigel Volvo) la BG Motors;
  • revizie intermediara (ulei Volvo + filtru ulei + filtru combustibil + curatat filtrul de aer care era impecabil) tot la BG Motors;
  • achizitionat flanse distantiere Eibach de 10+10 mm pentru ambele punti.

59cd218d88cdb_WhatsAppImage2017-09-28at159cd218e18ece_WhatsAppImage2017-09-28at1

Saptamana viitoare se schimba parbrizul la Primus si sper ca se vor achizitiona si prezoane mai lungi ca sa poata fi montate distantierele.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era sa uit, impreuna cu domnul inginer @Vicu am realizat procesul de conversie halogen > led pentru faza lunga.
Mare atentie privind acest aspect celor interesati - becul din farurile cu Xenon adaptativ (ABL) corespunzator highbeam-ului este H9, nu H7 asa cum este precizat in manualul web. Manualul de Romania pe care nu l-am citit consacra in mod corect H9.

59cd3757e9ffe_WhatsAppImage2017-09-28at1

Chioare fata de halogenul precedent dar mult mai impunatoare cand vine vorba de flashuit.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,  dar pentru faza scurta, halogen, ar merge o trecere? Mi se pare ca nu are putere prea buna noaptea. Sau poate becurile actuale nu sunt cele mai bune?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Eu am pus pe lunga doar becuri cu leduri, nu o instalatie intreaga intrucat nu ma intereseaza puterea de luminare ci doar sa nu mai fie flashurile galbene. E drept ca am sacrificat-o astfel, dar nu ma deranjeaza intrucat xenon-ul de pe scurta bate foarte bine.
Conversia de la halogen la led se face in baza proprie raspunderi, fiind ilegala. In cazul in care ma opreste un politist si cumva se ia de faptul ca am leduri pe lunga, tot ce trebuie sa fac este sa schimb becurile, lucru pe care-l pot face la fata locului. Nu stiu daca este aceeasi situatia si in cazul instalatiilor dedicate fazei scurte.

In locul tau nu as risca cu leduri pe lunga. Poti sa iei niste becuri cat mai puternice (halogen) pentru scurta pe care sa te pregatesti mental sa le schimbi la 6 luni, intrucat orice bec halogen cu putere mare de luminare are si o durata de viata scazuta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai ca nu m-am prins si nici n-am verificat pana acum, nu avem xenoane pe ambele scurta/lunga?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu... 'bi-xenon' la Volvo inseamna ca ti se ridica faza scurta (descarcare xenon) cu ajutorul unui magnet, aprinzandu-se concomitent 'assistant high-beam'-ul care este un mare halogen H9. D-aia-s GALBENE flashurile. :))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, MMMihai said:

Salut. Eu am pus pe lunga doar becuri cu leduri, nu o instalatie intreaga intrucat nu ma intereseaza puterea de luminare ci doar sa nu mai fie flashurile galbene. E drept ca am sacrificat-o astfel, dar nu ma deranjeaza intrucat xenon-ul de pe scurta bate foarte bine.
Conversia de la halogen la led se face in baza proprie raspunderi, fiind ilegala. In cazul in care ma opreste un politist si cumva se ia de faptul ca am leduri pe lunga, tot ce trebuie sa fac este sa schimb becurile, lucru pe care-l pot face la fata locului. Nu stiu daca este aceeasi situatia si in cazul instalatiilor dedicate fazei scurte.

In locul tau nu as risca cu leduri pe lunga. Poti sa iei niste becuri cat mai puternice (halogen) pentru scurta pe care sa te pregatesti mental sa le schimbi la 6 luni, intrucat orice bec halogen cu putere mare de luminare are si o durata de viata scazuta.

Mersi. Nu vreau sa schimb instalatia. stiu ca nu e tocmai ok sa pui led/xenon fara anumite adaptari si poti avea probleme cu politia/RAR. Tot la schimb de bec m-am gandit, ceva mai puternic.

Ai vreo recomandare pentru becuri puternice halogen? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti pune un H9 puternic pe LED . 

@Maurice dvs oricum aveti LED pe faza lunga/scurta . 

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, Bogdan G said:

 dvs oricum aveti LED pe faza lunga/scurta . 

suntem la s60-uri aici, domnu' Gutu care aveti HALOGEN pe LUNGA.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Credeam ca a evoluat lumea la modele mai noi .

Decât sa ma fac de ras cu S60ul l-am lăsat la garaj .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumoasa masina neagra :)

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Frumoasa masina neagra

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

dar domnul din planul indepartat ce cauta ??

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Admira o masina neagra .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 hours ago, Bogdan G said:

Admira o masina neagra .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Nu e prea tarziu. Poti s-o vopsesti. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auzi bai la Vicu, nici sa nu trecem pe langa masina lui ca-i facem umbra....

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca 3 secunde i-am vazut masina cea noua, e grabit Vicu de n-ai vazut asa ceva . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now