MMihai

Volvo S60 D5 AWD

218 posts in this topic

A inceput sa se lege interiorul... in curand il si dezleg. :)

6RMnSmL.jpg

mVWDRtN.jpg

ZLtsw2c.jpg

B1hNT2q.jpg

ekHh8ST.jpg

UVvKS4i.jpg

Au mai ramas scaunele spate, pedala de frana si mocheta de la sofer... O sa incep sa ma plictisesc in curand, sper sa mai inventeze astia ceva de retrofitat...

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai este CCMul de pus si evident ceva cai sub capotă.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, da... Uitasem de CCM. Il rezolvam saptamana asta, asteapta cuminte pe bancheta spate.

Deocamdata murdare, dupa ce rezolv cu bancheta... DITEILING!

5c80c57f8e753_WhatsAppImage2019-03-06at1

5c80c5817f23b_WhatsAppImage2019-03-06at15c80c5830abe0_WhatsAppImage2019-03-06at1

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

cea mai frumoasa masina de pe forum  :iroc: 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Top de top

Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Built, not bought. SaraKilor!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-a dezlegat interiorul. :))

A rasarit pedala 'moarta'. Trimul Polestar este singurul de pe platforma cu pedala 'moarta' metalica. In consecinta, pentru ca nu facem tiganii, s-a schimbat mocheta cu totul. S-ar fi putut prinde pe cadavrul celei vechi dar n-ar fi fost exact ce trebuia sa fie. :)

20190308_175351.thumb.jpg.b9faad1c4f21a3

S-a purces spre schimbarea CCM-ului (care functioneaza plug and play dar nu in totalitate, fiind nevoie de resoftare, aviz amatorilor). Acum butoanele-s albe. Cu ocazia asta si pentru ca in ciuda opiniei initiale mi-a placut mai mult cum arata consola carbonizata de Polestar, am decis s-o delapidez spre pastrare. Poza cu scaunu' e pusa ca sa vedeti cum ar trebui sa se comporte service-urile cu interioarele voastre.

20190308_184548.thumb.jpg.163af117b7752a5c8413a28e1c2_20190309_2119331.thumb.jpg

Si... asta e tot. E APROAPE game over pe interior. Raman de schimbat becurile din plafoniera/pus lampi OE cu led la picioare in fata. Saptamana asta, masina e GATA. Saptamana viitoare, ma apuc de schimbat becurile. Peste doua saptamani... BANCHETA SPATE! :))

20190309_021159.thumb.jpg.fddb2cbfd49ca2

A fost un proiect super interesant si provocator. In primul rand pentru ca multe din modificarile/retrofiturile facute nu mai fusesera incercate sau realizate (cel putin - documentate pe forumurile externe) iar in al doilea rand pentru ca... socoteala de acasa de multe ori nu se potriveste, iar viata bate filmul. E demn de mentionat si faptul ca Volvo nu e o platforma super customizabila si ca nu exista o multitudine de piese in oferta, o parte din stresul intregii operatiuni fiind cauzat de relationare cu 'furnizori' externi care nu leaga doua cuvinte in vreo limba de circulatie internationala, transporturi intarziate prin firme cu care n-am relationat niciodata. O sa insir o parte din oamenii care m-au ajutat/asistat/suportat, fiecare in felul lui, ca un fel de end credits... am ramas fara chestii de facut la masina. :(

Se multumeste lui @Vicu, @Dinoco, @skipper2oo6, @BogdanG (care si-a schimbat numele pe forum si mi-a luat vreo 2 minute sa-mi dau seama de ce nu pot sa-i dau tag), @paunionutz si lui SARPE care n-are user pe forum pentru ca... n-are. Mai sunt si alte nume ce si-ar gasi locul pe lista dar... nu au legatura cu marca asa ca n-o sa bat campii pe aici. Daca am omis pe cineva, imi cer scuze, probabil n-a fost intentionat. :)))

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MMMihai nu poate omu sa-si mai schimbe numele :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

P-afara cu baietii. I-am mai pus un abtibild. Pe 2o19, SE STIE!

dTUtY3P.jpg

ySjjH9D.jpg

 

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare Mihai. Frumoasa chiar masina si ingrijita. Poti sa-mi zici ce ai folosit la schimbatorul de viteze ca sa fie luminos?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare. Din pacate, solutia este una simpla dar costisitoare. Se schimba cu totul. Pentru ca ai modelul nou de schimbator, ti-ar fi suficienta o maciulie cu iluminare. Undeva la 170 euro pretul piesei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

grupul C30 a devenit grupul S60 (doua benzinare si doua dizălskamuri) :occasion14:

sa o stăpânești sănătos @skipper2oo6

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

frumoase masini, acum ma uit prin trafic mai atent la S si V-uri :-D

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 01.04.2019 at 11:28 PM, MMMihai said:

P-afara cu baietii. I-am mai pus un abtibild. Pe 2o19, SE STIE!

dTUtY3P.jpg

ySjjH9D.jpg

 

Cati ponei oferă abtibildele astea ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am facut t00ning pe becuri. Nu stiu de ce, ca oricum nu le aprind niciodata. Dar acum, cand nu le aprind niciodata, vor fi mai placute ochiului. Ledurile sunt Philips Ultinon, temp culoare 4000K. Am pus si niste leduri Osram pe semnalizare in triplele spate. Sa fieeeeeeeeeeeeeeee.

5cae15c19e1df_WhatsAppImage2019-04-10at1

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am terminat masina.
...Deocamdata.

S-a terminat de instalat bancheta spate, cu pernitele de S60 montate pe suporti de V60 ca sa incapa. Ma gandesc sa retapitez sectiunile respective in alcantara gri inchis. Ramane de vazut.

20190412_203104.thumb.jpg.0f41edf871b1ba

S-au montat si toate becurile in versiune led pe interior. Spre informarea altor amatori, becurile necesare sunt urmatoarele:
- 8 x W5W (T10) - 4 in plafoniera fata, 2 in plafoniera spate, 2 pentru pedalier/pasagerelier (aka locul unde-si tine pasagerul picioarele), cate unul in fiecare parte;
- 1 x C5W (Festoon) 42mm pentru torpedou, s-ar putea sa mearga si cu bec de 38 mm, nu am incercat;
- 1 x C5W (Festoon) 38mm pentru portbagaj, acolo sigur nu incape bec de 42mm.
Optional, se mai pot inlocui becurile de la oglinzile exterioare (puddle lights), fiind necesare 2 becuri T10 (cate unul pentru fiecare parte). Eu n-am facut asta pentru ca mi se pare ca arata ok culoarea galbuie stock.

20190416_210631.thumb.jpg.b2c387fdbdfa5a

Bonus

20190406_003753.thumb.jpg.82b0ac8d098cdf

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa-mi spui daca pentru inlocuirea becurilor interioare cu leduri o trebuit sa faci si alte modificari pe la cablaje sau la alte echipamente? Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Nu se efectueaza modificari la cablaje si nici la alte dracii. Singura dificultate o vei regasi in momentul in care doresti sa schimbi becurile T10 din plafoniera, acestea folosind un twist-socket. Problema cu soclul este ca pana intr-un anume an (cred ca 2015), cei de la Volvo au 'sudat' becurile de socluri, astfel incat trebuie desfacut si adaptat pentru becurile led. Operatiunea in sine nu este una dificila, ci doar migaloasa, fiind nevoie sa prinzi firele becurilor direct in fisele de contact ale soclului. Cred ca te lamuresti din urmatoarele poze:
20190410_161414.thumb.jpg.c2f7a996c7d592

^aici este unul dintre becurile scoase din soclu, sudat de fisa despre care vorbeam anterior. Daca nu planuiesti sa le refolosesti, se rupe destul de usor ca sa poata fi curata ulterior (pentru a evita riscul de scurt).

20190410_161712.thumb.jpg.284dbf799d96ac

^soclul T10, remontat, cele doua fise pe pozitie;

20190410_162531.thumb.jpg.d5f58517304c5d

^bec led pus in soclul original. Se poate observa modul in care am ales sa asigur contactul firelor becului cu soclul.

Nu conteaza in ce pozitie asezi becurile in socluri, chiar daca au polaritate, poti rezolva intorcand soclul cu 180* in cazul in care nu ai contact.
Daca mai ai vreo intrebare, shoot. :)

Am mai gasit niste poze cu nocturna:

20190410_215107.thumb.jpg.560205ab0181fc

20190410_215123.thumb.jpg.df5582ce2d9262

Edited by MMMihai
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce marca de led-uri ai folosit?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am zis mai sus, bre. Casca ochii. ;D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
15 hours ago, vlpvlp06 said:

Ce marca de led-uri ai folosit?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Cica Osram . 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In ultimul timp s-au facut urmatoarele:

- pe la 118K, inlocuit tubulatura admisie si cea dintre turbine la BG Motors;
- la precis 120K, schimb distributie/aux + fulie alternator la Excellence Cars;
- la 124K, revizie completa, tot la Excellence Cars.

A inceput sa sara si lacul de pe capota. Urinez pe vopsitul la Primus.

Edited by MMMihai
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare @MMMihai

Un retrofit pentru comutatorul de lumini s-ar putea face?
Cu functia AUTO aprinzand pozitiile in zone mai putin luminate (ca pe modelele +2014).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now