Sign in to follow this  
Followers 0
euBlu

Sugestii cumparare Volvo la 7000 euro

7 posts in this topic


SaluTare

De multa vreme imi plac masinile Volvo insa pana acum nu am avut niciuna… In momentul de fata dispun de 6-7000 euro si ma gandesc sa schimb masina. Doresc o masina de familie, fiabila, sigura, confortabila  si daca se poate prietenoasa cu portofelul :) . Fac cam 15-20.000 km pe an, aprox 50% oras, 50% exterior. Imi place diesel-ul, (dar am simtit pe pielea mea ce inseamna intretinerea :( ) dar sunt dispus sa incerc si una pe benzina. Masina urmeaza sa fie folosita doar in scop personal.

Intrebarile mele pt voi sunt:

1. Gasesc in banii acestia (7000 euro) un Volvo S40 sau V50 decent sau mai bine ma orientez catre un astra/golf/focus cu mai putini km?

2. Ce varianta de motorizare imi recomandati tinand cont de nevoile mele (fiabil & intretinere ok)

3. Cum sunt costurile de intretinere comparativ cu astra/golf/focus/octavia daca aveti idee

4. La ce ar treb. sa fiu foarte atent atunci cand verific masina pt a nu avea surprize neplacute (f scumpe) dupa ce am batut palma cu vanzatorul

Stiu ca acest brand starneste multa pasiune, dar m-ar ajuta niste pareri obiective, cu bune si rele.

Multumesc frumos!

Share this post


Link to post
Share on other sites

In functie de motorizare , vin si rapunsurile la intrebarile tale : 1.6d, 2.0d, 1.6i , 1.8i sunt motoare ford (cele diesel si peugeot , citroen.)  

2.4 d/i sunt volvo si costurile de intretinere cresc (cantitatea de ulei dar si calitatea lui)

Sincer te sfatuiesc sa faci test-drive cu o benzinara de 1.8 / 2.0 si apoi cu dieselurile .... daca ai chef sa platesti impozit eu as incepe cu 2.4 (d5) .

La diesel as mai adauga d2 (motor de 1.6 dar diferit putin si mai fiabil) d3/d4 (2.0l)care sunt aceasi motorizare , dar fiind euro 5 si an peste 2010 sunt si mai scumpe. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut..

Deci vrei un Focus2 mult mai elegant si confortabil in scaune,inclusiv sistem audio performant?!:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact asta vrea și la 7000e este la limita .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, 1984 a spus:

Salut..

Deci vrei un Focus2 mult mai elegant si confortabil in scaune,inclusiv sistem audio performant?!:)

Off topic. Nea' Saphire iti schimbasi numele? Ca nu stiam care esti cu numele asta :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daaaa...Mi-am conspirat Id-ul :D..Am ramas   fidel  Volvo under 2000 ,chiar daca nu am rafinarie ,acasa...:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 50 minute, 1984 a spus:

Daaaa...Mi-am conspirat Id-ul :D..Am ramas   fidel  Volvo under 2000 ,chiar daca nu am rafinarie ,acasa...:)

Bine ca ati ramas la volvo ... si nu la ford :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0