Sign in to follow this  
Followers 0
Endurocrosser

Inlocuire ulei diferential si haldex

6 posts in this topic

Stie careva la cati km se inlocuiesc(daca se inlocuiesc)uleiul din diferential,unghilar fata si filtrul-uleiul haldex la awd s80?

Niste coduri de original/preturi/cantitati si ce ulei ar trebui pus sunt binevenite.
Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din experienta iti spun ca la 150k uleiul din unghiular este plin de apa si pilitura. By default ungerea la rulmentul din spatele flansei cardanului este deficitara, iar rulment a/m identic cu cel de fabrica nu se gaseste, gasesti pe dimensiuni dar cu alta conicitate si automat iti trebuie alta pretensionare a lui(cel oem din cate stiu se strange la 180Nm)

EU zic ca un 60k km este decent de schimbat uleiul la unghiular si asta va prelungi cu mult viata lui.

La haldex 100k este ideal si evident ca ii va prelungi cu mult viata. La 150k filtrul este negru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prin "rulment",te referi la capul planetar tip flansa din capatul spate al cardanului,cel care face parte din cardan si se cupleaza ulterior la diferential sau...la rulmentul din diferentialul spate?Multumesc pentru raspuns! 

Poti sa imi spui la care rulment te referi din imaginea de mai jos?

Se regaseste aici?cea la care ma refer eu este pe cardan si nu se afla in imagine alaturata.

Multumesc anticipat!

image.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rulmentul spre cardan , din unghiular (chestia de pe cutia de viteze).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unghiularul are in el niste rulmenti, rulmenti pe care Volvo nu ii vinde ca subansamblu. 

Iti atasez o poza cu el.

GR-325738.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0