Bogdan ST

Distributie XC70

5 posts in this topic

Salutare,

Am ajuns la 180.000 km cu maşina noastră (XC70 AWD D5 2.4 205CP din 2011) şi, conform celor recomandate de reprezentanţa din Germania de unde am luat-o, ar cam fi cazul să-i fac distribuţia.

V-aş ruga pe cei cu experienţă în domeniu să mă ajutaţi cu următoarele informaţii:

1. În jurul cărei valori ar trebui să se învârtă costul pieselor (bănuiesc că este vorba de curea, role, întinzătoare şi pompa de apă). Există şi alte componente "atipice", specifice Volvo care trebuie luate în calcul?

2. Cam care ar fi un cost corect pentru manoperă?

3. Un service decent, fără a fi specializat în Volvo, ar trebui să poată face inlocuirea sau sunt "fineţuri" specifice şi ar trebui să mă gândesc la unii dedicaţi (fiind din Braşov, din păcate nu am prea multe alternative pe direcţia asta)

4. Îmi puteţi recomanda un magazin on-line de unde pot comanda piesele? O anumită marcă? Din câte ştiu, parcă sunt colegi pe forum care au astfel de magazine.

Mulţumesc anticipat.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piese oem , am impresia ca ai nevoie de inlocuirea curelei de accesorii + intinzatorul ei. Antigel oem si cam atat . 

Cat despre service , personal as da o fuga pana la bucuresti : baietii din bucuresti au suficienta reclama (mai degraba decat reprezentanta).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuia  schimbata la max 160 000 km

Include.  Cureaua  de distributie.  Rolele  intinzatoare  si pompa de apa. 

Aici in Suedia original costa totul in jur de 320 euro.

Iar alte firme de piese, pretul este in jur de 250 euro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu mai deschid un topic nou. La V70 D4, 181CP se zice ca distribuția se schimba la 240000. Este adevărat? Știe cineva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now