Sign in to follow this  
Followers 0
yitzack

Suspensie XC70

16 posts in this topic

Deschid acest topic incercand sa adun ceva informatii legate de cursa suspensiei stock (fara Nivomat si fara 4C) la xc70 2005.

De cand am cumparat masina, am observat ca suspensia este foarte moale si la denivelari repetate masina intra in tangaj destul de mare (balans in jurul transversale). O alta observatie este ca masina mea este mai joasa fata de alte XC70 pe care am reusit sa le observ in trafic sau parcate. 

Initial am crezut ca sunt eu paranoia dar dupa ce am comparat cu alte 2 masini, V70 XC si un XC70 acelasi an, am observat ca cu toate ca codul de pe amortizoare este acelasi (pe arcuri nu am putut observa nimic), al meu XC70 este mai lasat cu vreo 3-4cm.

Intrebare:

Toate xc70 au suspensia moale si articulatia rigida? ciudata si incomoda combinatie. In timp, arcurile se lasa? 

Ma gandesc sa cumpar o suspensie noua, arcuri + amortizoare si as vrea ceva opinii inainte, sa nu ma apuc sa le pun si sa constat ca masina se comporta la fel. Ma gandesc ca poate e cineva pe forum care a avut mai multe XC70 uri si are termen de comparatie?

Mai un BMW seria 5 din 1998 dar nu pot compara.. Saptamana viitoare voi face un test de eficienta al amortizoarelor.

Edited by yitzack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuza'ti greselile. Nu mai pot edita.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si v70 si xc70 au suspensia ciudata. Ai impresia ca esti in barca. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut 3 XC70 și pot spune ca e o combinație ciudata ce îți dă senzație de instabilitate dar sta pe curbe ok când ii înveți limitele . Nu am înțeles suspensie moale și articulație rigida ?

Mașina nu are cum sa fie mai lăsată decât dacă are alte arcuri .

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 oră în urmă, Bogdan G a spus:

Eu am avut 3 XC70 și pot spune ca e o combinație ciudata ce îți dă senzație de instabilitate dar sta pe curbe ok când ii înveți limitele . Nu am înțeles suspensie moale și articulație rigida ?

Mașina nu are cum sa fie mai lăsată decât dacă are alte arcuri .

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Sau sunt rupte ... (nu doar unu)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai cum sa ai 4 arcuri rupte . Eu am avut la primul arc rupt pe fata și la al 3 lea arcul rupt pe spate. A trebuit sa le schimb set de 2 pt ca stătea masina strâmbă.

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut eu xc70 cu arcuri de s60, stateau rotile pe fata ca la c30 driveE pe spate :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu suspensie moale datorita faptului ca iti da senzatia de barca, iar articulatia rigida pentru ca preia socurile din drum destul de brutal. Mie imi da senzatia de barca pe valuri la apa mica printre bolovani. 

Ai dreptate in viraje insa este stabila atata timp cat nu sari calu. 

Referitor la faptul ca a mea este mai joasa, am comparat suspensia fata cu un alt xc70 si un v70 xc, ambele cu garda la sol ma mare un pic. Iar din ce stiu nu exista suspensii mai inalte deci presupun ca problema este la mine.

Bogdan, tu ai vazut masina (argintie, de BG cu proprietar tulcean). Cand am plecat de la tine am plecat chitit sa rezolv tot ce era de rezolvat in urmatoarea saptamana dar prioritar financiar a fost cealalta masina cu care circul mai des si Volvo a ramas la coada. Acum m'am apucat de el, 4x4 merge, fluide, distributie, frane noi. Saptamana viitoare dupa Sf Maria rezolv si cu planetara cu joc in tripoda si imi ramane de facut doar suspensia care chiar nu imi place. Luna viitoare o inscriu pe RO si incerc sa intru cu ea la RAR 100% in parametrii. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acuma, la suspensia spate am constatat ca masina din fabrica a venit cu Nivomat. Fostul proprietar al masinii a montat (din nestiinta probabil) amortizoare noi 4C cu arcuri SH pentru4C.  Daca nu ma insel arcurile de Nivomat nu merg la 4C si nici viceversa.

Am comandat amortizoare noi stock si bineinteles ca nu se pupa cu arcurile de pe masina, astept acu si arcuri si sper ca flansele sa fie la fel, sa nu am surprize si aici. Imi ramane cu suspensia fata sa o dibuiesc. Ciudat e amortizoarele au acelasi cod cu un alt xc70 si de asta ma gandesc la arcuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este, la tine un isteț a montat amortizoare 4C . Eu ți-aș recomanda sa vb cu băieții ce demontează Volvo și poate dai la schimb amortizoarele tale 4c pe nivomaturi .

Cat despre amortizare pot spune ca XC70ul e nesimțit, nu prea simți gropile iar singura problema este la denivelări luate în viteza , atunci mașina se simte nesigura. În rest suspensia este perfecta și singurul minus pe care îl găsesc este fiabilitatea . Se cam rup arcurile în comparație cu alte modele Volvo .

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

La drum lung este o placere la condus, indiferent daca e incarcata sau nu, mai ales acum cu 4x4. In oras, la speed bumpuri, canalizari, e barca in toata regula.

Am facut pe weekend un drum de aproape 1000km si dimineata m-am uitat pe dedesupt si am vazut ca diferentialul Haldex este umed de ulei, nu picura nimic, doar umed. Pare ca se umezeste de undeva de deasupra busonului de umplere. Ma gandesc ca ar scapa pe la simering-ul de la diferentialul spate?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe acolo pierde de obicei.

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am uitat sa intreb, cine pierde de obicei, Haldexul sau diferentialul spate? Sa stiu macar ce simering sa caut si sa comand.

Ma gandesc sa desfac busoanele ambelor "diferentiale" si sa vad prin completare care pierde, dar cred ca diferenta este foarte mica iar posibilitatea de eroare, mare.

Edited by yitzack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ce citesc pe net e boala cunoscuta asta cu rear diff leaking...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Eu am avut toata suspensia lasata.Nu stiu din ce cauza insa se vedea urat tare mai ales ca masina e facuta sa fie mai inalta.Am observat ca telescoapele fata erau pline de ulei si atunci am schimbat toata suspensia cu alta sh pentru ca si rulmentii erau terminati.Acum sta frumos ridicata dar doar pe fata.Pe spate arata ca si cum as avea greutate in portbagaj tot timpul.Si se lasa si mai tare cand am persoane pe locurile din spate.M-am uitat la suspensia de pe spate insa totul arata ok.Intrebarea mea e,pot sa o mai ridic un pic fara sa schimb arcurile sau toata suspensia? Sau poate aveti voi alte solutii.

Masina din poza e de pe net insa cam asa arata si a mea.

 

evolve-xc70r-low.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 10 ore, denis a spus:

 Eu am avut toata suspensia lasata.Nu stiu din ce cauza insa se vedea urat tare mai ales ca masina e facuta sa fie mai inalta.Am observat ca telescoapele fata erau pline de ulei si atunci am schimbat toata suspensia cu alta sh pentru ca si rulmentii erau terminati.Acum sta frumos ridicata dar doar pe fata.Pe spate arata ca si cum as avea greutate in portbagaj tot timpul.Si se lasa si mai tare cand am persoane pe locurile din spate.M-am uitat la suspensia de pe spate insa totul arata ok.Intrebarea mea e,pot sa o mai ridic un pic fara sa schimb arcurile sau toata suspensia? Sau poate aveti voi alte solutii.

Masina din poza e de pe net insa cam asa arata si a mea.

 

evolve-xc70r-low.jpg

Nu stiu daca te ajuta , dar eu am cumparat un set de arcuri Apex -30mm(la achizitie nu stiam ca sunt -30mm) deoarece aveam un arc rupt pe spate , ca sa nu mai caut alte arcuri pe spate am pus niste "bucse de arcuri" de dacie care au inaltat fix 30 mm si acum masina sta dreapta (asta a fost acum 6-7 ani) incap perfect in oalele bratelor spate unde vine arcul, cost minim. 

100293670_1_261x203_inaltator-arc-inaltatoare-arcuri-punte-spate-dacia-dar-si-alte-auto-ilfov.jpg

Edited by Cristi Muresan
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0