Sign in to follow this  
Followers 0
MMihai

Faza lunga LED

6 posts in this topic

Hellows,

Nu cred ca s-a discutat asta pe vreo alta arie pana acum, asa ca mi se pare potrivit sa chatuim undeva si pe marginea acestui subiect.
Long story short, eu sunt nemultumit de galbezitatea pe care o emana ale mele faruri 'bi-xenon' (adica becul de faza scurta este D3S, cel de faza lunga H9 halogen dar se 'ridica' lupa de la faza scurta cu ajutorul unui magnet) si as vrea sa trec la ceva cu putere mai mare de flashuire. 

Pe interwebz am gasit (si mi s-a parut relevant) filmuletul asta:

 

din care reiese ca ar avea putere de luminare mai mare tehnologia LED chiar si intr-un far care nu a fost pregatit pentru asa ceva. Nu prea-s fan al evaluarii luminilor/culorilor prin filmulete, dar este singurul lucru pe care-l am la indemana.

Una peste alta - a incercat cineva asa ceva pe masina? Cunoasteti pe cineva care a incercat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa parerea mea, ledurile (de PUTERE) trebuie sa vina musai echipate cu ditamai radiatoarele de aluminiu pentru dispersarea caldurii.
Se ajunge uneori la situatia ca dupa o ora de functionare se incalzesc asa de tare, inca nu poti sa pui mana pe ele.
Marea problema este ca pot topi oglinda farului...

Pentru flash-uire in trafic, probabil ca este o idee, dar pentru a le folosi mult timp pe faza scurta/lunga cred ca inca nu s-a ajuns la maturitatea lor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cele ok sunt destul de scumpe (in jur de 350 lei) si intrdevar au radiator si droser. Si un filmulet cu ele 

Cred ca are la profil nr de telefon. Daca nu .. ti-l dau eu

13700016_986127131504724_8542684985725099086_n.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 8 ore, Matrixxx a spus:

Se ajunge uneori la situatia ca dupa o ora de functionare se incalzesc asa de tare, inca nu poti sa pui mana pe ele.

Incerc varianta LED in speranta ca ii voi convinge pe colegii de trafic care 'depasesc' cu 100 pe autostrazi sa se dea drecu din fata mea. Sunt convins ca ma intelegi.

Saru' mana, Ionut. O sa-l contactez pe ALEX JAF (lol) cand ma intorc din vacanta. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am eu pe v diesel

Pe faza lunga

Pentru flash e perfect

Dar la focalizare nu bate xenonul (am pe v benzinar)

Lumina e mai plina mai alba 

Are radiatoare cu ventilatoare

Pret acum un an 148 euro ebay

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0